Στην κατάθεσή του στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής ο υφυπουργός K. Κιλτίδης δεν κράτησε ούτε τα προσχήματα. Εσπευσε να προδικάσει το αποτέλεσμα της πράξης χαρακτηρισμού για το δάσος της Ουρανούπολης, ισχυριζόμενος με πάθος ότι πρόκειται για δασική έκταση. Η επιμονή του αυτή, όπως και των άλλων μελών της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Γεωργίας, που διαχρονικά ασχολήθηκαν με το δάσος της Ουρανούπολης, υποδηλώνει ότι έχουν αναλάβει δεσμεύσεις για τον αποχαρακτηρισμό αυτού του δάσους και γι’ αυτό ο Κ. Κιλτίδης θα κάνει τα πάντα προκειμένου να βγει ως αποτέλεσμα της πράξης χαρακτηρισμού ότι πρόκειται για δασική έκταση. Πού κατέφυγε ο λαλίστατος και «προφέσορας» επί των θεμάτων της δασολογίας Κ. Κιλτίδης προκειμένου να αποφανθεί για το δασικό χαρακτήρα της έκτασης των 9.000 στρεμμάτων στην Ουρανούπολη; Στην παράγραφο 3β του άρθρου 1 του δασοκτόνου νόμου 3208/2003, αγνοώντας προκλητικά δύο σημαντικά δεδομένα που θα δούμε στη συνέχεια. Παραθέτουμε την παράγραφο αυτή: «Εάν στην ως άνω βιοκοινότητα η ξυλώδης βλάστηση αποτελείται από δασοπονικά είδη αείφυλλων ή φυλλοβόλων πλατύφυλλων που εμφανίζονται σε θαμνώδη μορφή, η εν λόγω έκταση χαρακτηρίζεται δασική έκταση, εφόσον οι κόμες των ειδών αυτών καλύπτουν ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι πέντε τοις εκατό του εδάφους (συγκόμωση μεγαλύτερη του 0,25)».
Ποια είναι τα σημαντικά δεδομένα που αγνόησε προκλητικά ο Κ. Κιλτίδης και όλη η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας;
Πρώτον, η ερμηνευτική δήλωση του άρθρο 24 του συντάγματος, που ενσωματώθηκε ως παράγραφοι 1 και 2 του άρθρου 2 του δασοκτόνου νόμου 3208/2003. Την παραθέτουμε:
«1. Ως δάσος ή δασικό οικοσύστημα νοείται το οργανικό σύνολο άγριων φυτών με ξυλώδη κορμό πάνω στην αναγκαία επιφάνεια του εδάφους, τα οποία μαζί με την εκεί συνυπάρχουσα χλωρίδα και πανίδα αποτελούν, μέσω της αμοιβαίας αλληλεξάρτησης και αλληλεπίδρασής τους, ιδιαίτερη βιοκοινότητα (δασοβιοκοινότητα) και ιδιαίτερο φυσικό περιβάλλον (δασογενές).
2. Δασική έκταση υπάρχει όταν στο παραπάνω σύνολο η άγρια ξυλώδης βλάστηση, υψηλή ή θαμνώδης, είναι αραιά».
Δεύτερον, ότι η εδαφοκάλυψη της έκτασης της Ουρανούπολης με άγρια ξυλώδη βλάστηση, υψηλή ή θαμνώδη, είναι 100%.
Πράγματι, στην Ελλάδα δεν έχει καταληχθεί μέχρι ποιου ποσοστού εδαφοκάλυψης, μεγαλύτερου του 25% φυσικά, μια έκταση θα θεωρείται δασική. Για παράδειγμα, από 25% μέχρι 70% θα θεωρείται δασική και πάνω από 70% και μέχρι το 100% θα θεωρείται δάσος; Στη συγκεκριμένη περίπτωση του δάσους της Ουρανούπολης δεν μας απασχολεί σε τι ποσοστό θα καταλήξει ο Κ.ΚΙλτίδης και η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας προκειμένου να χαρακτηριστεί δάσος ή δασική έκταση. Γιατί η εδαφοκάλυψη είναι 100%. Ποιος δασάρχης, ακόμη κι αν ανήκει στο χώρο της ΝΔ, θα τολμήσει να εισηγηθεί ότι η έκταση αυτή της Ουρανούπολης, με κάλυψη 100%, είναι δασική; Αυτό το ποσοστό είναι που τρομάζει τον Κ. ΚΙλτίδη και τον κάνει να μην αποφασίζει να πάρει πίσω την κακόφημη γνωμοδότηση 161 του Ε’ Τμήματος του ΝΣΚ και να διατάξει το Δασάρχη Αρναίας να κάνει αυτεπάγγελτα πράξη χαρακτηρισμού.