Στην τούρλα του Σαββάτου, εκεί που οι βουλευτές συναγωνίζονταν ποιος θα γλείψει περισσότερο τον Μελισσανίδη και ποιος θα επιδείξει μεγαλύτερη αγάπη για την ΑΕΚ (μέχρι και κιτρινόμαυρη γραβάτα φόρεσε ο Κουΐκ και την έδειχνε με καμάρι από το βήμα της Βουλής, μη τυχόν και δεν την είχαν προσέξει οι άνθρωποι του «Τίγρη» που παρακολουθούσαν από τα θεωρεία), βρήκαν ευκαιρία κάποιοι βουλευτές της Θεσσαλονίκης και της Βόρειας Ελλάδας, σε συνεννόηση με τον υπουργό ΠΕΚΑ Γ. Μανιάτη, να περάσουν σχεδόν στη ζούλα και μια τροπολογία υπέρ των συμφερόντων του Ιβάν Σαββίδη, που βάζει μπροστά τον ΠΑΟΚ για να προωθήσει τις μπίζνες του στα ξενοδοχεία και το real estate.
Ο μέχρι πρότινος αναπληρωτής υπουργός ΠΕΚΑ Στ. Καλαφάτης ήταν αυτός που πρωταγωνίστησε στην απόσυρση του Νέου Ρυθμιστικού Σχεδίου Θεσσαλονίκης, εξαναγκάζοντας τελικά τον Μανιάτη να προωθήσει το νομοσχέδιό του για ψήφιση κολοβό. Ο ίδιος είναι ο πρώτος που υπογράφει τη φωτογραφική υπέρ Σαββίδη τροπολογία, έχοντας μάλλον και την πρωτοβουλία αυτής της κίνησης (είναι γνωστές οι σχέσεις του με την «οικογένεια» του ΠΑΟΚ). Ανάλογου περιεχομένου τροπολογία κατέθεσε και ο Πασόκος Ι. Δριβελέγκας, που πήγε να ψιλοπαραπονεθεί ότι του πήραν τη δόξα, ως εκεί όμως.
Ο Σαββίδης εδώ και καιρό θέλει να πάρει από το Δήμο Θέρμης μια τεράστια έκταση (τα παλιά λουτρά), στην οποία θα φτιάξει προπονητικό κέντρο για τον ΠΑΟΚ, αλλά και ξενοδοχειακές εγκαταταστάσεις με SPA. Δεν γνωρίζουμε σε βάθος την υπόθεση (θα την ψάξουμε), όμως το θέμα είχε ξαναμπεί στη Βουλή, υπήρξαν αντιδράσεις και αποσύρθηκε. Για να υπάρχουν αντιδράσεις ειδικά σ’ αυτή τη Βουλή, σημαίνει ότι υπάρχει χοντρό πρόβλημα. Αυτή τη φορά, στην τούρλα του Σαββάτου όπως είπαμε, η τροπολογία πέρασε «αέρα πατέρα». ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ και ΔΗΜΑΡ ψήφισαν «παρών» (μη χάσουμε τα ψηφαλάκια του ΠΑΟΚ), ενώ μόνο ο Περισσός καταψήφισε.
Το περιεχόμενο της τροπολογίας μας προϊδεάζει σ’ ένα βαθμό:
«Με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου που λαμβάνεται με την απόλυτη πλειοψηφία του συνολικού αριθμού των μελών του, επιτρέπεται η εκμίσθωση με δημοπρασία δημοτικών ή κοινοτικών ακινήτων με μειωμένο μίσθωμα για χρονικό διάστημα μέχρι 25 έτη, υπό τον όρο ότι ο μισθωτής θα αναλάβει το σύνολο ή μέρος της δαπάνης ανακαίνισης ή ανακατασκευής του ακινήτου και θα προβεί σε τυχόν πρόσθετες παροχές, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα ειδικότερα στους όρους διακήρυξης της δημοπρασίας. Επιτρέπεται επίσης, κατά τις διατάξεις της παραγράφου 1 του παρόντος, η μακροχρόνια μίσθωση για τουριστικούς σκοπούς, καθώς και για την εγκατάσταση και εκμετάλλευση σε αυτό επιχειρήσεων αθλητικών δραστηριοτήτων πάσης φύσεως και υποστηρικτικών προς αυτές υπηρεσιών ακινήτων των ΟΤΑ για διάρκεια μέχρι 99 χρόνια, κατά παρέκκλιση των διατάξεων του άρθρου 610 του Α.Κ. Η ανωτέρω σύμβαση απαλλάσσεται από κάθε φόρο, τέλος ή δικαίωμα Δημοσίου ή τρίτων. Τα δικαιώματα και οι αμοιβές συμβολαιογράφων, δικηγόρων, δικαστικών επιμελητών και υποθηκοφυλάκων για τη σύμβαση και κάθε άλλη προς πραγμάτωση αυτής πράξη περιορίζονται στο 10% αυτών. Με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, καθορίζονται πρόσθετοι όροι και προϋποθέσεις εφαρμογής των διατάξεων της παρούσας παραγράφου».