Σχέδιο μεταγωγής του από τις φυλακές Κορυδαλλού, μολονότι βρίσκεται σε εξέλιξη το εφετείο της πρώτης δίκης του Επαναστατικού Αγώνα καταγγέλλει με κείμενό του ο Ν. Μαζιώτης (ολόκληρο το κείμενο δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα μας www.eksegersi.gr).
Ο Ν. Μαζιώτης θυμίζει την ειδική μεταχείριση που αντιμετώπισε μετά τη σύλληψή του, η οποία τον έθεσε σε κίνδυνο μόνιμης αναπηρίας από το τραυματισμένο χέρι του, καθώς μπόρεσε να κάνει την προγραμματισμένη εγχείριση μόνο όταν μετήχθη στην Αθήνα και αφού είχαν περάσει μήνες από τον προγραμματισμένο χρόνο που είχαν ορίσει οι θεράποντες γιατροί. «Στην πραγματικότητα αν δεν υπήρχε το εφετείο της 1ης δίκης του Επαναστατικού Αγώνα και αν δεν μεταγόμουν στις φυλακές Κορυδαλλού δεν θα είχε γίνει χειρουργείο – το οποίο ούτως ή άλλως έγινε με καθυστέρηση πολλών μηνών – και θα παρέμενα ανάπηρος από το ένα χέρι», τονίζει ο πολιτικός κρατούμενος.
Αυτό που σχεδιάζει τώρα το αστικό κράτος είναι η μεταγωγή του σε άλλη φυλακή και η μεταφορά του στο δικαστήριο κάθε φορά που θα γίνεται συνεδρίαση ή η κράτησή του σε απομόνωση στο Μεταγωγών ή στη ΓΑΔΑ.
«Η υποβάθμιση και απονοηματοδότηση των πολιτικών δικών και υποθέσεων είναι πάγια στόχος της εξουσίας» αναφέρει ο Ν. Μαζιώτης και θυμίζει τα αίσχη που έγιναν από την έδρα στο τελείωμα της δεύτερης δίκης του ΕΑ (ο ίδιος εξωθήθηκε σε αποχώρηση από τη δίκη).
Στο μεταξύ, ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Δικαιοσύνης Ευτύχιος Φυτράκης διέψευσε ότι το υπουργείο έδωσε εντολή μέσω της ΚΕΜ, της οποίας προΐσταται, να μεταχθεί ο Ν. Μαζιώτης. Αν έχει διαταχθεί μια τέτοια μεταγωγή, είπε, την έχει διατάξει ο αρμόδιος για τις φυλακές Κορυδαλλού εισαγγελέας. Είναι πάγια τακτική των συριζαίων να κρύβονται πίσω από υφισταμένους τους και να επικαλούνται την… ανεξαρτησία της Δικαιοσύνης, σε μια προσπάθεια να αποσείσουν από πάνω τους την κατηγορία της κατασταλτικής συμπεριφοράς έναντι των πολιτικών κρατούμενων.
Θυμίζουμε ότι ο τραυματίας Ν. Μαζιώτης, αντί να μεταφερθεί στον Κορυδαλλό για να παρακολουθείται από τους γιατρούς και να μη χάσει το χέρι του, ήταν ο πρώτος που μεταφέρθηκε στις φυλακές Γ' τύπου του Δομοκού και κλείστηκε στην απομόνωση. Οταν δε μεταφέρθηκε στον Κορυδαλλό για να ξεκινήσει το εφετείο της πρώτης δίκης του ΕΑ και η δίκη διακόπηκε για 20 μέρες, επιχειρήθηκε και πάλι η μεταγωγή του στον Δομοκό, η οποία ανακλήθηκε χάρη στην αντίδραση του ίδιου (και του Κ. Γουρνά, που επίσης επιχειρήθηκε να μεταχθεί στο Δομοκό) και την αλληλεγγύη άλλων πολιτικών κρατούμενων.
Οπως σημειώνει ο Ν. Μαζιώ-της, «το μέλλον μπορούμε να το διακρίνουμε έτσι όπως έχει ήδη εφαρμοστεί στην Ευρώπη σε χώρες όπως την Ιταλία που απ’ την περασμένη δεκαετία υπάρχει το σύστημα των τηλεδικών που έχει εφαρμοστεί σε συντρόφους όπου ο κρατούμενος παραμένει στη φυλακή κατά τη διάρκεια της διαδικασίας και παρακολουθεί ή μπορεί να παρέμβει κατόπιν άδειας μέσω της τηλεδιάσκεψης. Ηταν κάτι που το είχε αναφέρει ως πρόταση ο πρώην υπουργός Δικαιοσύνης Αθανασίου ο οποίος έφτιαξε τον νόμο για τις φυλακές τύπου Γ».