Η εντολή της κυβέρνησης είναι σαφής: τσακίστε τους. Γι’ αυτό και τα ΜΑΤ δεν δίστασαν να δείξουν όλη τη βαρβαρότητά τους σ’ ένα πλήθος τριών-τεσσάρων χιλιάδων ανθρώπων από τους δήμους της Δυτικής Αθήνας, που μαζεύτηκαν για να διαδηλώσουν στη χωματερή, ενάντια στην υποβάθμιση της ζωής τους, ενάντια στη μετατροπή τους σε μόνιμο σκουπιδότοπο για τα κάθε είδους απόβλητα της Αττικής. Ηταν εκεί γέροι άνθρωποι, γυναίκες με μικρά παιδιά, τοπικοί παράγοντες, ακόμα και παπάδες με τα ράσα. Κι όμως, δεν δίστασαν να βγάλουν τα γκλομπ και ν’ αρχίσουν ν’ ανοίγουν κεφάλια, στέλνοντας κάμποσους στο νοσοκομείο. Κι όταν ένα τμήμα ανασυντάχθηκε και άναψε φωτιές για να προστατευτεί από τα χημικά, έκαναν νέα επίθεση, από διάφορα σημεία, πνίγοντας όλη την έκταση της συγκέντρωσης στα χημικά.
Ο κόσμος που μαζεύτηκε δεν ήταν προετοιμασμένος για σύγκρουση. Λίγοι κατόρθωσαν να συγκροτήσουν μια ομάδα αντίστασης και να απαντήσουν στους μπάτσους με πέτρες, κρατώντας τους για λίγο μακριά από τη διαδήλωση. Δημαρχαίοι και πολιτευτάδες έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να διώξουν τον κόσμο, να μην υπάρξει αντίσταση. Ομως, το «τσακίστε τους» πρέπει ν’ αλλάξει προέλευση και κατεύθυνση. Πρέπει να το πουν οι κάτοικοι της Δυτικής Αθήνας, που έχουν όλα τα δίκια με το μέρος τους. Πρέπει αυτοί να τσακίσουν τους πραιτοριανούς και αν το θελήσουν μπορούν να το κάνουν.