Ξέχειλη από ταξικό μίσος ήταν η απόφαση του τρομοδικείου στη δεύτερη δίκη του Επαναστατικού Αγώνα. Ταυτόχρονα, αποτελεί σημάδι της αναβάθμισης της κρατικής καταστολής από την παραπαίουσα συγκυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου, που δίνει εξετάσεις στα ντόπια και ξένα αφεντικά, καθώς πλέον έχει απομονωθεί από τον ελληνικό λαό και από τον αριστερό κόσμο που την έφερε στην εξουσία.
Μια απλή σύγκριση με την απόφαση στην πρώτη δίκη του ΕΑ αρκεί για να καταδείξει την αναβάθμιση της καταστολής.
Στην πρώτη δίκη, με σύμφωνη πρόταση και του εισαγγελέα της έδρας, το τρομοδικείο απέρριψε την κατηγορία της «διεύθυνσης τρομοκρατικής οργάνωσης», με συγκροτημένη επιχειρηματολογία, στον πυρήνα της οποίας ήταν το ότι ο ΕΑ είναι μια αναρχική οργάνωση και εξ ορισμού δεν μπορούσε να έχει διευθύνοντες. Τώρα, ο Ν. Μαζιώτης καταδικάστηκε και για «διεύθυνση», χωρίς να έχει προκύψει κάτι διαφορετικό. Ο στόχος ήταν η αναβάθμιση του πλαισίου των ποινών.
Στην πρώτη δίκη, οι Ν. Μαζιώτης, Π. Ρούπα και Κ. Γουρνάς καταδικάστηκαν για απλή συνέργεια στις ενέργειες της οργάνωσης. Τώρα, ο Ν. Μαζιώτης καταδικάστηκε ως φυσικός αυτουργός. Στην πρώτη δίκη, τα μέλη του ΕΑ καταδικάστηκαν για 16 ενέργειες της οργάνωσης σε 50 χρόνια κάθειρξη. Τώρα, ο Ν. Μαζιώτης καταδικάστηκε σε ισόβια για την έκρηξη στην Τράπεζα της Ελλάδος. Οπως και στην πρώτη δίκη (π.χ. έκρηξη στο Χρηματιστήριο ή στο υπουργείο Οικονομικών) αποδείχτηκε ότι η οργάνωση έπαιρνε όλα τα μέτρα για να μην υπάρξουν τραυματισμοί, έτσι και στη δεύτερη δίκη αποδείχτηκε –χάρη στην επιμονή του Ν. Μαζιώτη, που ζήτησε να κληθεί σωρεία μαρτύρων- ότι η οργάνωση είχε και πάλι προειδοποιήσει έγκαιρα και αποτελεσματικά και ότι κάποιοι που έμειναν μέσα έμειναν γιατί αυτές ήταν οι εντολές της τράπεζας. Το τρομοδικείο, όμως, καταδίκασε τον Ν. Μαζιώτη σε ισόβια γι’ αυτή την ενέργεια. Δεκαέξι ενέργειες στην πρώτη δίκη, 50 χρόνια φυλακή. Μία ενέργεια στη δεύτερη δίκη, ισόβια!
Ο Ν. Μαζιώτης καταδικάστηκε σε ισόβια και σε 129 χρόνια κάθειρξη, συν χρηματική ποινή 20.000 ευρώ.
Η Π. Ρούπα καταδικάστηκε σε 11 χρόνια κάθειρξη για ορισμένα πλημμελήματα (για τα κακουργήματα η δίωξή της αναγκαστικά διαχωρίστηκε, αφού δεν έχει συλληφθεί).
Ο Α. Σταμπούλος όχι μόνο καταδικάστηκε για συμμετοχή στον ΕΑ, χωρίς να υπάρχει κανένα στοιχείο, αλλά άκουσε να αναβαθμίζεται σε κακούργημα η κατηγορία της πλαστογραφίας, που στο κατηγορητήριο ήταν πλημμέλημα, με αποτέλεσμα η συνολική ποινή γι’ αυτόν να φτάσει τα 13 χρόνια.
Τέλος, ως μέλος του ΕΑ καταδικάστηκε και ο Γ. Πετρακάκος, επίσης χωρίς κανένα στοιχείο, με αποτέλεσμα να δεχτεί συνολική ποινή 36 ετών κάθειρξης, συν χρηματική ποινή 9.000 ευρώ.