Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Για τον αγώνα ενάντια στην επιχείρηση επιβολής πολιτικού, κοινωνικού και ταξικού απαρτχάιντ στη Νέα Φιλαδέλφεια» οργανώνεται σήμερα (Σάββατο, 8 Απρίλη), στις 7 το απόγευμα, στο ιστορικό κτίριο του Πολυτεχνείου (αμφιθέατρο Γκίνη). Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο των δράσεων αλληλεγγύης στην Κατάληψη «Στρούγκα», που εξακολουθεί να είναι αποκλεισμένη από τους γνωστούς μπράβους με το δικέφαλο αετό στο στήθος.
Μπράβους που -για να μην παριστάνουμε τις στρουθοκαμήλους, αλλά να τα λέμε όλα- δεν είναι απλώς «ούγκανοι», δεν είναι μόνο δύναμη κρούσης του καπιταλιστή που θέλει να χτίσει ιδιόκτητο γήπεδο στο άλσος της Φιλαδέλφειας, αλλά ανήκουν και σε συγκεκριμένη φασιστική συμμορία, η οποία δεν κρύβει ότι τα κίνητρα της επίθεσης στη «Στρούγκα» είναι (και) ιδεολογικά. Γι' αυτό και εισπράττει τα συγχαρητήρια από άλλες (μη γηπεδικές) φασιστικές συμμορίες. Αυτή η φασιστική ομάδα, που άλλοτε οι οργανωμένοι οπαδοί της ΑΕΚ την απομόνωναν (μέχρι και εθνικιστικά πανό της είχαν κατάσχει κάποτε), σήμερα δρα με την πλήρη κάλυψη της Original 21, που κάποιοι επιμένουν να μας την παρουσιάζουν ως υπόδειγμα… αντιφασισμού.
Την περασμένη Τρίτη, στο πλαίσιο των δράσεων αλληλεγγύης, οργανώθηκε μοτοπορεία. Δεκάδες δίκυκλα ξεκίνησαν από τα Προπύλαια και διασχίζοντας κεντρικούς δρόμους έφτασαν στο κτίριο της Περιφέρειας Αττικής, που ενέχεται στο σκάνδαλο Μελισσανίδη, με τη διοίκησή της να φτάνει μέχρι το επίπεδο της προβοκάτσιας κατά του Δήμου Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας. Επιστρέφοντας, σταμάτησαν στην πλατεία Συντάγματος και απέτισαν φόρο τιμής στον Δημήτρη Χριστούλα (ήταν η επέτειος του θανάτου του).
Στο μεταξύ το «σύστημα Μελισσανίδη» διαρρέει στα παπαγαλάκια του την «είδηση» ότι «το κείμενο της νομοθετικής ρύθμισης που θα ανοίξει το δρόμο για την ανέγερση της “Αγια-Σοφιάς“ είναι έτοιμο και σύντομα θα κατατεθεί στη Βουλή». Σύμφωνα με την «είδηση», η πρωτοβουλία αποδίδεται στον Φλαμπουράρη και «το κείμενο φέρεται να μεταφέρει τις αρμοδιότητες για την συγκεκριμένη κατηγορία έργων στην κεντρική διοίκηση μέσω του υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών και όχι στους Δήμους και τις Περιφέρειες».
Αλλ' αντ' άλλα, της Παρασκευής το γάλα. Η αρμοδιότητα για την έκδοση Εγκρισης και Αδειας Δόμησης του γηπέδου ανήκει στη ΔΑΟΚΑ του υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας. Τι δουλειά έχει το υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών; Εμείς, πάντως, θα θέλαμε να υπάρξει μια τέτοια ρύθμιση. Οχι μόνο γιατί θα «ξεβρακώσει» τους Τσιπραίους, αλλά και γιατί θ' αφήσει τον Γατούλη… με τα υψόμετρα στο χέρι. Θα πρέπει μετά να εξηγήσει στους αδημονούντες να δουν μπουλντόζες οπαδούς γιατί δε βγαίνει η άδεια. Το παραμύθι με τον «κακό δράκο» Βασιλόπουλο θα έχει λάβει τέλος (με νομικά άθλια τρόπο, βέβαια) και θα φανεί πως η άδεια δεν εκδίδεται γιατί προσκρούει στο ιδιοκτησιακό.
Πού βρίσκεται το ιδιοκτησιακό αυτή τη στιγμή; Το Μονομελές Πρωτοδικείο δεν έχει εκδώσει ακόμα απόφαση επί της αγωγής που κατέθεσαν μέλη της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ για ακύρωση της γενικής συνέλευσης και του παραχωρητήριου, ενώ στο ΥΠΕΝ… ούτε φωνή ούτε ακρόαση από τον Σταθάκη προς την αρμόδια υπηρεσία, όπως λέει το ρεπορτάζ μας.