Με τον Μηταράκη υπουργό Μεταναστευτικής Πολιτικής το μόνο βέβαιο ήταν ότι θα συνεχιστεί το μπάχαλο. Το εγγυάται το… ανάστημα του ανδρός. Ετσι, είχαμε «πάγωμα» των εργασιών κατασκευής των νέων στρατοπέδων συγκέντρωσης, το οποίο ανακοίνωσε ο Μηταράκης από τον «αέρα» τηλεοπτικής εκπομπής, όπου συναντήθηκε με τον Μουτζούρη. Το «πάγωμα» ανακοινώθηκε για να γίνει «διάλογος».
Οταν κατάλαβε ότι ο Μουτζούρης τον παγίδευσε, «διευκρίνισε» ότι δεν πρόκειται για «πάγωμα», αλλά για αναστολή μιας εβδομάδας, προκειμένου η τοπική αυτοδιοίκηση να υποδείξει νέους χώρους για την κατασκευή των στρατοπέδων συγκέντρωσης.
Ο Μουτζούρης πήρε σβάρνα τα ραδιοκάναλα υποστηρίζοντας ότι με τον Μηταράκη συμφώνησαν σε διάλογο από μηδενική βάση, βάζοντας στην άκρη τις επιτάξεις περιοχών και τις Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου. Ο ίδιος δε (ο Μουτζούρης) προγραμμάτιζε Πέμπτη και Παρασκευή συναντήσεις με τους δημάρχους Βορείου Αιγαίου προκειμένου να συμφωνήσουν στην αντιπρόταση που θα κάνουν στον υπουργό Μεταναστευτικής Πολιτικής.
Βλέποντας το αλαλούμ, το Μαξίμου έβαλε τον Πέτσα να διευκρινίσει πως η αναστολή ήταν μόνο για μια εβδομάδα και αφορούσε μόνο την ενδεχόμενη μεταφορά των στρατοπέδων συγκέντρωσης σε χώρους διαφορετικούς από τους επιλεγέντες, που θα υποδείξει η τοπική αυτοδιοίκηση. Η προθεσμία εκπνέει την Κυριακή και από Δευτέρα θ’ αρχίσουν τα έργα ξεκαθάρισε ο Πέτσας.
Ο… στρατάρχης Μουτζούρης ξανανέβηκε στα κάγκελα και ανακοίνωσε νέα… διακοπή των επαφών με την κυβέρνηση. Εκεί αφήσαμε τα πράγματα το απόγευμα της Πέμπτης, που γράφεται αυτό το σημείωμα.
Ετσι, η δημόσια συζήτηση περιορίζεται στις αντιπαραθέσεις Μουτζούρη-Μηταράκη, αυτοδιοικητικών παραγόντων των νησιών και κυβέρνησης, παραμερίζοντας το πραγματικό πρόβλημα που είναι αυτή καθαυτή η κατασκευή νέων στρατοπέδων συγκέντρωσης στα ελληνικά νησιά, στα οποία θα στοιβάζονται οι πρόσφυγες, μέχρι να επιτευχθεί η απέλαση κάποιων απ’ αυτούς.