Εδώ και καιρό, στο συνοικισμό Γκορυτσά του Ασπρόπυργου, ομάδες νεοναζί που δρουν ως τάγμα εφόδου, οργανώνουν επιδρομές ενάντια σε μετανάστες που εργάζονται στα χωράφια της περιοχής, ακόμα και με τη μορφή νυχτερινών επιδρομών στα σπίτια τους. Δρουν υπό την πλήρη προστασία της τοπικής αστυνομίας, η οποία, σε περιπτώσεις που μετανάστες προσέφυγαν για να καταγγείλουν την κακοποίησή τους, υποδεικνύοντας μάλιστα κάποιους από τους δράστες, συνέλαβε μετανάστες επειδή δεν είχαν χαρτιά. Ακόμα και εμφανώς κακοποιημένους από τους νεοναζί μετανάστες.
Το περασμένο Σάββατο, οργανώθηκε στην περιοχή αντιφασιστική κινητοποίηση από την ΚΕΕΡΦΑ και την ΟΡΜΑ. Λίγο πριν ολοκληρωθεί η διαδήλωση μέσα στο χωριό, δέχτηκε επίθεση από φασίστες. Οταν η επίθεση αποκρούστηκε -όπως περιγράφει η ΟΡΜΑ σε ανακοίνωσή της- η διαδήλωση δέχτηκε την επίθεση των μπάτσων, που είχε ως αποτέλεσμα να τραυματιστεί ένας διαδηλωτής στο κεφάλι. Κι ενώ οι φασίστες πετούσαν πέτρες κρυμμένοι στα στενά, οι μπάτσοι επιτέθηκαν για δεύτερη φορά στη διαδήλωση, τραυματίζοντας δυο ακόμα διαδηλωτές (τον ένα στο κεφάλι, όπου του τοποθετήθηκαν ράμματα, και τον άλλο σπάζοντάς του την ωμοπλάτη).
Ακόμα πιο προκλητική από τη συνδυασμένη επίθεση μπάτσων και φασιστών υπήρξε η ανακοίνωση του δήμου Ασπροπύργου που κατήγγειλε «απερίφραστα την προβοκατόρικη, προκλητική, προσχεδιασμένη απόπειρα ομάδας του λεγόμενου αντιεξουσιαστικού χώρου», που «πραγματοποίησε πορεία στην εν λόγω συνοικία, επιδιώκοντας -παντί τρόπω- να προκαλέσει επεισόδια και ταραχές, προκειμένου να στοχοποιήσει τους κατοίκους της»!
Η προκλητική ανακοίνωση κάνει λόγο για «κάποια μεμονωμένα περιστατικά επιθέσεων σε μετανάστες, που σημειώθηκαν πρόσφατα στην περιοχή», δεν μας λέει όμως τι έκανε η δημοτική αρχή για να συλληφθούν και να τιμωρηθούν οι δράστες αυτών των περιστατικών. Αντίθετα, ζητά «να πάψουν τις αναφορές για δήθεν προκλήσεις στον Ασπρόπυργο» και μιλά για «επαγγελματίες των ανθρώπινων δικαιωμάτων» που δρουν «σε συνεργασία με ναζιστικά, ρατσιστικά, ξενοφοβικά στοιχεία»! «Είμαστε αποφασισμένοι να περιφρουρήσουμε την τάξη και την ευνομία στο βασανισμένο τόπο μας» καταλήγει η προκλητική ανακοίνωση, πείθοντάς μας για το ποιος προστατεύει τους φασίστες.