Μπορεί τα αποκαλυπτόμενα κρούσματα ρατσιστικής συμπεριφοράς και διαφθοράς μπάτσων να πολλαπλασιάζονται (απ’ αυτό μπορούμε να καταλάβουμε ποια είναι η πραγματική έκταση αυτών των φαινομένων), αλλά το αυτί του Βουλγαράκη δεν ιδρώνει. Συνεχίζοντας την υλοποίηση σχεδίων που είχαν ξεκινήσει επί Χρυσοχοϊδη, ανακοίνωσε την επέκταση του θεσμού του «Αστυνομικού της γειτονιάς» σε 35 αστυνομικά τμήματα της Αττικής και σε 7 της Θεσσαλονίκης, καθώς και την επέκτασή του σε 13 ακόμα Αστυνομικές Διευθύνσεις, καθώς και την αύξηση των πεζών και εποχούμενων περιπολιών για την πάταξη του παραεμπόριου και των Ομάδων Πρόληψης και Καταστολής της Εγκληματικότητας (ΟΠΚΕ).
Ο μπάτσος, λοιπόν, θα γίνει σαν τη σκιά μας. Θα μας ακολουθεί σε κάθε μας βήμα και θα πρέπει να αναπτύξουμε και φιλικές σχέσεις μαζί του. Να μετατραπούμε σε κοπάδι από πρόβατα που θα σκύβουν υποταγμένα το κεφάλι στις προσταγές του τσοπάνη. Αλλωστε, οι αθώοι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα, έτσι δεν είναι;