Ευκαιρία για μεγαλύτερη κατασταλτική πίεση στους κρατούμενους των φυλακών της χώρας βρήκε η κυβέρνηση και συγκεκριμένα το υπερ-υπουργείο Καταστολής που διευθύνει ο Χρυσοχοΐδης. Τα σχολεία είναι ανοιχτά, οι συναθροίσεις σε θέατρα, κινηματογράφους, κλαμπ, χώρους μαζικής διασκέδασης, γήπεδα δεν έχουν απαγορευτεί, όμως στους κρατούμενους έκοψαν τα επισκεπτήρια και φημολογείται ότι θα κόψουν και τις άδειες.
Χωρίς να έχει ειπωθεί κάτι σχετικό από τους επιστήμονες, χωρίς να έχουν υποδειχτεί οι φυλακές ως χώροι με μεγαλύτερη πιθανότητα διάδοσης του κοροναϊού (που ακόμα στη χώρα μας δεν έχει εμφανίσει διασπορά), το υπουργείο έσπευσε σε πρώτη φάση να κόψει τα ανοιχτά επισκεπτήρια των κρατούμενων. Δηλαδή, τα επισκεπτήρια κατά τα οποία ο κρατούμενος έρχεται σε απευθείας επαφή με τα συγγενικά του πρόσωπα, σε καθορισμένο χώρο που έχει κάθε φυλακή. Αφησαν μόνο τα κλειστά επισκεπτήρια (γίνονται με την παρεμβολή τζαμιού και τη χρήση τηλεφωνικών συσκευών), τα οποία μάλιστα περιόρισαν στο μισό. Ταυτόχρονα, απαγόρευσαν και την παράδοση τροφίμων και ρούχων από τους συγγενείς στους κρατούμενους!
Μέσα σε ελάχιστες μέρες, όμως, ξεπέρασαν και αυτό το στάδιο και απαγόρευσαν εντελώς τα επισκεπτήρια μέχρι νεοτέρας. Κυκλοφορεί δε έντονα η φήμη ότι θα κόψουν και τις άδειες των κρατούμενων, μαντρώνοντάς τους επ' αόριστον στις φυλακές και στερώντας τους αυτές τις μικρές ανάσες που δικαιούνται (όσοι τις παίρνουν).
Πρόκειται, φυσικά, για προσχηματικές αποφάσεις. Οι κρατούμενοι δεν έρχονται σε επαφή μόνο με τους συγγενείς τους σ' ένα επισκεπτήριο κάθε δεκαπέντε μέρες. Ερχονται σε καθημερινή επαφή με τους φύλακες, οι οποίοι δεν είναι κρατούμενοι. Μόλις τελειώσει το ωράριό τους φεύγουν και ζουν την κοινωνική τους ζωή, όπως κάθε άλλος άνθρωπος. Οι κρατούμενοι έρχονται, επίσης, σε επαφή με προμηθευτές της φυλακής, με συνεργεία που κάνουν εργασίες και με άλλο κόσμο εκτός φυλακής. Αν υπήρχε κίνδυνος, δυνητικά οι φύλακες θα είχαν περισσότερες πιθανότητες να αποτελούν φορείς αυτού του κινδύνου, δεδομένου ότι κυκλοφορούν σε όλη τη φυλακή (και όχι στο μικρό χώρο του επισκεπτήριου) και έρχονται σε καθημερινή επαφή με τους κρατούμενους και όχι μια φορά κάθε δεκαπέντε μέρες.
Αν υπήρχε κίνδυνος διασποράς του ιού από τα τρόφιμα ή τα ρούχα που πηγαίνουν οι συγγενείς, ο ίδιος κίνδυνος υπάρχει και από τα τρόφιμα ή τα ρούχα που θα αναγκαστεί να παραγγείλει ο κρατούμενος από την καντίνα της φυλακής και τα συνεργαζόμενα μ' αυτήν καταστήματα.
Είναι προφανώς ότι έχουμε μια καθαρά σαδιστική συμπεριφορά. Είναι τόσο προφανή όλα που δεν μπορεί κανείς να αποδώσει το κόψιμο των επισκεπτηρίων σε υστερία. Πρόκειται για συνειδητή απόφαση αναβάθμισης της καταστολής από μια κυβέρνηση που έχει αναγορεύσει την καταστολή σε υπ' αριθμόν ένα καθήκον της πολιτικής της. Ο κοροναϊός είναι απλά ένα πρόστυχο πρόσχημα.
ΥΓ. Τελικά, μετά από διαμαρτυρίες των κρατούμενων και τη δημοσιοποίηση του θέματος από το eksegersi.gr, πήραν πίσω την πλήρη απαγόρευση των επισκεπτηρίων. Επέτρεψαν τα κλειστά (πίσω από το τζάμι) και συνέχισαν την απαγόρευση των ανοιχτών επισκεπτηρίων.