Σε μπούμερανγκ για την κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, που συμπεριφέρθηκε ως κοινός προβοκάτορας, εξελίχθηκε η πορεία αλληλεγγύης στον Δημήτρη Κουφοντίνα, που έγινε το απόγευμα της περασμένης Κυριακής στο Βόλο. Οι Βολιώτες τώρα ξέρουν ότι δεν πήγαν «οι αναρχικοί για να κάψουν την πόλη» τους. Αυτό καταγράφηκε απ' όλα τα τοπικά Μέσα.
Συντονιστής της προβοκάτσιας, που σκοπό είχε να μετατρέψει τον Βόλο σε νεκρή πόλη, με τους κατοίκους του κλεισμένους στα σπίτια τους από το φόβο των… επικείμενων επεισοδίων υπήρξε η τοπική αστυνομία. Περιττεύει να πούμε ότι η αστυνομία δεν ενεργεί ποτέ πρωτοβουλιακά σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά πάντοτε αναζητά και παίρνει οδηγίες άνωθεν.
Το σύνθημα που άρχισε να εξαπλώνεται ήταν ότι «έρχονται οι αναρχικοί για να κάψουν την πόλη»! Το πανεπιστήμιο έβαλε λουκέτο για ολόκληρο το Σαββατοκύριακο, ακυρώνοντας μαθήματα που γίνονται αυτές τις μέρες. Η φυλακή της Κασσαβέτειας (όπου κρατείται ο Δημήτρης Κουφοντίνας) ανακάλεσε όλες τις άδειες και τα ρεπό. Γέμισε από φύλακες που περιφέρονταν χωρίς να κάνουν τίποτα, λες και θα γινόταν επίθεση απελευθέρωσης του Κουφοντίνα. Γελοιότητα μεν, αλλά ενταγμένη κι αυτή στη δημιουργία κλίματος.
Την Κυριακή, η αστυνομία άρχισε να ζώνει με πλαστικές λωρίδες κεντρικούς δρόμους και να καλεί τον κόσμο να αποσύρει τα αυτοκίνητά του για να μην τα δει να καίγονται! Ο Μπέος (αυτός δε χρειάζεται συστάσεις) πήρε σήμα να μαζέψει τους κάδους. Επιδεικτικά κυκλοφορούσαν το μεσημέρι της Κυριακής τα φορτηγά του Δήμου και φόρτωναν τους κάδους, για να μη χρησιμοποιηθούν υποτίθεται σαν οδοφράγματα. Φτάνοντας στο κέντρο του Βόλου το μεσημέρι, είδαμε μια ευγενική κυρία να μας πλησιάζει και να μας ρωτάει: «Εδώ θα παρκάρετε;». Οταν τη ρωτήσαμε αν απαγορεύεται, μας απάντησε: «Δεν απαγορεύεται, αλλά θα έρθουν οι αναρχικοί και θα κάψουν τα πάντα». Με έκπληξη μας άκουσε να της λέμε ότι κι εμείς για την πορεία ερχόμαστε κι ότι αυτή θα είναι μια πορεία διαμαρτυρίας και καταγγελίας, που δε θα πειράξει κανέναν.
Πέρα από τα… προπαρασκευαστικά μέτρα, η προβοκάτσια στηριζόταν και από εκατοντάδες μπάτσους που στρατοπέδευαν προκλητικά στο κέντρο της πόλης, για να τους βλέπει ο κόσμος και να νομίζει ότι επίκειται… πόλεμος. Είχαν κουβαλήσει διμοιρίες σίγουρα από τη Λάρισα, μπορεί και από τη Θεσσαλονίκη.
Η διαδήλωση έγινε, όπως είχε προγραμματιστεί. Εκατοντάδες διαδηλωτές πήραν μέρος σ' αυτή και το σύνθημα «Η δημοκρατία σας είναι μια βιτρίνα, άδεια τώρα στον Κουφοντίνα» δόνησε την ατμόσφαιρα. Ολα τα τοπικά Μέσα περιέγραψαν τα της διαδήλωσης και η προβοκάτσια γύρισε σαν μπούμερανγκ και χτύπησε τους εμπνευστές της, την κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ.
Ηταν η πρώτη από μια σειρά εκδηλώσεις που έχει προγραμματίσει το κίνημα αλληλεγγύης, θέτοντας στο κέντρο των διεκδικήσεών του την κατάργηση του εισαγγελικού βέτο, που δε στερεί μόνο την άδεια από τον πολιτικό κρατούμενο Δημήτρη Κουφοντίνα (ο οποίος είχε ήδη πάρει επτά άδειες), αλλά οδηγεί σε εκτρώματα όπως η απόφαση του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών Βόλου, που ανήγαγε τον εαυτό του σε νομοθέτη και απεφάνθη ότι όσοι έχουν καταδικαστεί σε περισσότερες από μία ισόβιες ποινές δε δικαιούνται άδεια, στερώντας έτσι αυτό το δικαίωμα και από άλλους κρατούμενους. Υπενθυμίζουμε τι σημειώνει η Συνέλευση Αλληλεγγύης που έχει συγκροτηθεί στην Αθήνα:
Η άρνηση χορήγησης άδειας δεν είναι μια προσωπική υπόθεση του Δ. Κουφοντίνα. Στο πρόσωπό του χτυπιέται ολόκληρο το κίνημα, χτυπιούνται όλοι οι καταπιεσμένοι και κολασμένοι, χτυπιέται ο ίδιος ο λαός. Χτυπιέται οποιοσδήποτε επιχειρεί να σπάσει το κρατικό μονοπώλιο της βίας και να αμφισβητήσει την απόλυτη κυριαρχία της αστικής εξουσίας.
Δεν μπορούμε και να μην αναφέρουμε και την απόλυτη συνενοχή της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ απέναντι σ' αυτήν την αυταρχική εκτροπή. Της κυβέρνησης των yes men, της «κυβερνώσας αριστεράς» που έχει προσκυνήσει όσο κανένας άλλος τον αμερικάνικο ιμπεριαλισμό. Δεν ξεχνάμε πως ο ΣΥΡΙΖΑ, παρά τις αντίθετες εξαγγελίες, διατηρεί εδώ και τέσσερα χρόνια την αυταρχική διάταξη Δένδια που δίνει δικαίωμα βέτο στους εισαγγελείς για τις άδειες των κρατούμενων. Ταυτόχρονα, με τον καινούριο Ποινικό Κώδικα που βρίσκεται σε διαδικασία διαβούλευσης, ο ΣΥΡΙΖΑ διατηρεί και αυστηροποιεί τον 187Α, τον «αντι»τρομοκρατικό νόμο με τον οποίο δικάζονται και καταδικάζονται αναρχικοί και κομμουνιστές αγωνιστές. Την ίδια στιγμή, ο υπουργός δικαιοσύνης Μιχάλης Καλογήρου δηλώνει ευθαρσώς ότι «ο νόμος είναι συγκεκριμένος και η χώρα έχει από το 2015 ένα συγκεκριμένο σχέδιο σωφρονιστικής πολιτικής, το οποίο είναι δημοκρατικό και φιλελεύθερο» και ότι «η δημοκρατία δεν εκδικείται». Η διατήρηση όμως της διάταξης Δένδια και οι απαιτήσεις δηλώσεων μετάνοιας από το Δ. Κουφοντίνα αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο.