Ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται. Οπαδός της λαϊκής παροιμίας ο ήδη συνταξιοδοτηθείς εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Γ. Σανιδάς άφησε παρακαταθήκη στους διωκτικούς μηχανισμούς μια ακόμη αντιλαϊκή γνωμοδότηση. Στο παραπέντε της συνταξιοδότησής του ο Σανιδάς γνωμάτευσε ότι οι εισαγγελικές και δικαστικές αρχές δεν χρειάζονται καμιά άδεια από την Αρχή Διασφάλισης Απορρήτου Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ) προκειμένου να άρουν το απόρρητο. Οι πάροχοι τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών (όλες οι εταιρίες σταθερής και κινητής τηλεφωνίας) οφείλουν να δίνουν αμέσως όσα στοιχεία τους ζητούνται, χωρίς να περιμένουν έγκριση της ΑΔΑΕ.
Ο Σανιδάς έστειλε τη γνωμοδότησή του στη Διεύθυνση Ασφάλειας Αττικής και την Υποδιεύθυνση Δίωξης Οικονομικού και Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, που προφανώς είχαν υποβάλει σχετικό αίτημα. Επικαλείται, δε, την ανάγκη να αποκαλύπτονται διάφορα αδικήματα, όπως υβριστικά, απειλητικά ή εκβιαστικά τηλεφωνήματα κ.λπ. που διαπράττονται μέσω των τηλεφωνικών συνδέσεων και κυρίως μέσω του διαδικτύου. Θωρακίζοντας ακόμη περισσότερο τους διωκτικούς μηχανισμούς ο Σανιδάς σημειώνει πως ούτε από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων χρειάζεται να παίρνουν άδεια για να παραβιάζουν το απόρρητο των επικοινωνιών. Επίσης, αποφαίνεται ότι η ΑΔΑΕ δεν νομιμοποιείται να ελέγξει αν οι διωκτικές αρχές άσκησαν σύννομα το δικαίωμα άρσης του απόρρητου των επικοινωνιών.
Δεν χρειάζεται να τονίσουμε τι σημαίνει αυτή η γνωμοδότηση. Απλά, να σχολιάσουμε πως ο Σανιδάς φρόντισε να ξεσκίσει τη μάσκα των δήθεν ανεξάρτητων Αρχών που υποτίθεται πως θα προστάτευαν τον πολίτη από την αυθαιρεσία των κρατικών οργάνων.