Σκευωρία σε βάρος του Αρη Σειρηνίδη καταγγέλλουν οι συνήγοροί του, η οικογένειά του και η Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης. Ο Α. Σειρηνίδης συνελήφθη την ίδια μέρα με τον Σίμο Σεϊσίδη και ενώ αρχικά παραπέμφθηκε για τα πλημμελήματα της οπλοκατοχής και της αντίστασης, στη συνέχεια βρέθηκε κατηγορούμενος για το κακούργημα της απόπειρας ανθρωποκτονίας. Συγκεκριμένα, κατηγορείται ότι πυροβόλησε ενάντια σε κλούβα των ΜΑΤ στα Εξάρχεια, τον Ι-ούλη του 2009.
Οι αυτόπτες μάρτυρες έδωσαν αντιφατικές καταθέσεις ως προς το ύψος και ως προς την ενδυμασία αυτού που πυροβόλησε, ενώ οι περισσότεροι ανέφεραν ότι φορούσε καπέλο και μάσκα. Η Ασφάλεια, όμως, πετώντας στα σκουπίδια αυτές τις μαρτυρικές καταθέσεις, ισχυρίζεται ότι ταυτίστηκε δείγμα DNAπου πήρε από το εσωτερικό του πορτοφολιού του κρατούμενου με DNA που ανιχνεύτηκε σε χειρουργική μάσκα που βρέθηκε πεταμένη στο δρόμο. Ομως, ούτε ο κατηγορούμενος ούτε οι συνήγοροί του έχουν πρόσβαση στο βιολογικό υλικό και στη μέθοδο ταυτοποίησης. Πώς, λοιπόν, θεωρείται ως θέσφατο μόνο ό,τι λέει η Ασφάλεια, που έχει βάλει μπροστά τη φάμπρικα του DNA, χωρίς καμιά εγγύηση για τον κατηγορούμενο;