Διαδικτυακό σάλο έχει προκαλέσει ένα βίντεο με αμοντάριστα πλάνα, που δείχνουν μπάτσους της ομάδας Δέλτα να έχουν συλλάβει και ξυλοκοπήσει έναν διαδηλωτή και στη συνέχεια, ενώ τον έχουν καθηλωμένο στο έδαφος, να φέρνουν μπουκάλια μπίρας και να τα βάζουν στην τσάντα του. Το περιστατικό είναι το ίδιο ακριβώς με αυτό που είχε γίνει στη Θεσσαλονίκη, με τον διάσημο πλέον «φοιτητή με τις πυτζάμες». Τότε η σκηνή της ενοχοποίησης καταγράφηκε από επαγγελματία φωτορεπόρτερ καρέ-καρέ, ενώ τώρα καταγράφηκε από έναν ερασιτέχνη κάμεραμαν. Υπάρχει και μια άλλη διαφορά. Στη Θεσσαλονίκη οι μπάτσοι δεν είχαν πάρει είδηση τον φωτορεπόρτερ που απαθανάτισε το στήσιμο της σκευωρίας και μόλις δημοσιεύτηκαν οι φωτογραφίες έσπευσαν να δηλώσουν ότι έγινε λάθος και ν’ αποσύρουν τις κατηγορίες. Τώρα, η δημοσιοποίηση καθυστέρησε μισό χρόνο (το γεγονός συνέβη στις 29 Ιούνη και δημοσιοποιήθηκε στις 31 Δεκέμβρη) και το θύμα της σκευωρίας ενδεχομένως να έχει προφυλακιστεί με κατηγορίες σε βαθμό κακουργήματος και να είναι ακόμη προφυλακισμένο.
Το RealDemocracyGr γράφει στο Youtube, στην περιγραφή του βίντεο και σε σχόλια: «Ο εικονολήπτης Μάνος Τσίζεκ, διαβεβαιώνει ότι δεν έχει γίνει κανένα ειδικό μοντάζ που παραποιεί τα γεγονότα. Η λήψη του πλάνου ξεκίνησε από την οδό Ομήρου, και στη συμβολή της με τη Σταδίου η κάμερα στράφηκε προς τα αριστερά, καταγράφοντας τα όσα φαίνονται στο βίντεο. O,τι και να συνέβη νωρίτερα απλά δεν έχει καταγραφεί, γιατί δυστυχώς ο εικονολήπτης δεν είχε φτάσει ακόμα εκεί». «5 λεπτά μετά τη λήψη του πλάνου, μέλος της ομάδας Δ.ΕΛ.Τ.Α επιτέθηκε στον εικονολήπτη, και του έσπασε την κάμερα. Στη συνέχεια τον ενοχοποίησε με συνοπτικές διαδικασίες: πήγε παραδίπλα, έφερε ένα μικρό δυναμιτάκι, και φωνάζοντας στους συναδέλφους του (εκ των οποίων κάποιοι του λέγανε να τον αφήσει) ότι ο εικονολήτης “κρατάει εκρηκτικά”, τον παρέδωσε στην άμεση δράση και τον έστειλε express – συστημένο στην Γ.Α.Δ.Α.». «Το συγκεκριμένο βίντεο αποτελού-σε μέρος μιας μεγάλης συλλογής πλάνων, και αφενώς λόγω της αναστάτωσης εκείνων των ημερών αφετέρου λόγω κατοπινών βιοποριστικών υποχρεώσεων, πέρασε απαρατήρητο για πολλούς μήνες». «Μονταρίστικε και ανέβηκε πολύ βιαστικά, σε μια βάση τύπου “κάλιο αργά παρά ποτέ”. Δυστυχώς δεν φαίνεται και δεν γνωρίζουμε το πριν. Το μετά, ωστόσο, είναι γνωστό».
Oυδείς στο κράτος, όμως, ευαισθητοποιήθηκε από τη συγκλονιστική αποκάλυψη. Ειδικά οι εισαγγελικές αρχές, που θα έπρεπε να κινηθούν σε δυο κατευθύνσεις. Πρώτο, να βρουν ποιος είναι ο συλληφθείς που του φόρτωσαν τα «μπουκάλια» και δεύτερο να βρουν ποιοι είναι οι μπάτσοι που έστησαν τη σκευωρία. Η Δικαιοσύνη είναι όντως τυφλή. Τυφλή όταν βρίσκεται μπροστά σε καραμπινάτες περιπτώσεις αυθαιρεσίας μπάτσων ενάντια σε πολίτες, όταν αυτοί οι πολίτες τυχαίνει να ανήκουν στον «εσωτερικό εχθρό».