Την ώρα που εκτυλίσσονταν τα ανωτέρω περιστατικά, οι δύο φοιτητές που είχαν συλληφθεί στα γνωστά γεγονότα της ΑΣΟΕΕ το Νοέμβρη του 2019 αθωώνονταν από το δικαστήριο, αφού η σκευωρία που έστησαν οι μπάτσοι κατέρρευσε πανηγυρικά.
Πρόκειται για τον φοιτητή Ιατρικής Δημήτρη Κατρινάκη, που συνελήφθη έξω από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο, και τον φοιτητή του Μετσόβειου Πολυτεχνείου Γιάννη Παχάκη, που τα ξημερώματα της ίδιας μέρας απήχθη στην κυριολεξία από τις αστυνομικές δυνάμεις έξω από το σπίτι του και οδηγήθηκε στη ΓΑΔΑ, όπου παρέμεινε απομονωμένος επί ώρες, για να του απαγγελθούν στη συνέχεια κατηγορίες για τη συμμετοχή του στην πρωινή κινητοποίηση στο Ο.Π.Α.
Οργή και συνάμα γέλιο προκαλεί η κατάθεση του αστυνομικού που αναφέρεται στον φοιτητή που συνελήφθη έξω από την ΑΣΟΕΕ. Ο μπάτσος δήλωσε ότι τον συνέλαβε επειδή μετά τη διάλυση της συγκέντρωσης των φοιτητών που δεν είχαν κατορθώσει να μπουν στο Πανεπιστήμιο και απέμειναν έξω στο δρόμο, του φώναξε «ελάτε ρε», πράγμα που το θεώρησε ότι συνιστούσε «απειλή»!
Οσον αφορά δε στον φοιτητή που συνελήφθη κάτω από το σπίτι του, ο μπάτσος-μάρτυρας κατηγορίας είπε ότι ήταν μεν στην ΑΣΟΕΕ, πλην, όμως, δεν τον είδε να κάνει κάτι.