Με την απόφαση για προφυλάκιση του Γιάννη Δημητράκη και ένα ένταλμα σύλληψης για τον Σίμο Σεϊσίδη (δεν γνωρίζουμε σε ποια και τι ποιότητας στοιχεία στηρίζεται) ολοκληρώνεται ουσιαστικά η επιχείρηση «ληστές με τα μαύρα», μολονότι ο Διώτης συνεχίζει, γράφοντας στα παλιά του τα παπούτσια νόμους και δικαιώματα, να στέλνει ασφαλίτες και να αρπάζουν εν μέση οδώ άτομα γνωστά για τη συμμετοχή τους στον αναρχικό χώρο, δήθεν για να καταθέσουν ως μάρτυρες.
Μολονότι κάποια ρουφιανοπαπαγαλάκια της TV λύσσαξαν να λένε ότι «ο Δημητράκης μίλησε και τα είπε όλα», ο τραυματίας κρατούμενος δεν έχει πει απολύτως τίποτα, γεγονός που επιβεβαιώνεται και από τη δυστοκία του Διώτη να δημιουργήσει νέους ενόχους.
Ξεφουσκώνει, επίσης. και η τρομοϋστερία των πρώτων ημερών, περί «τρομοκρατικής οργάνωσης» και «παρυφών της τρομοκρατίας». Δεν κατάφεραν να βγάλουν υπεραξία, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα παραιτηθούν κιόλας. Ο Διώτης συνεχίζει, τα παπαγαλάκια είναι πάντα πρόθυμα και δεν αποκλείεται να επανέλθουν.