Η γνωστή φωτορεπόρτερ Τατιάνα Μπόλαρη έδωσε στη δημοσιότητα τη φωτογραφία με τους Ματατζήδες να γυμνώνουν νεαρό που συνέλαβαν και κατέθεσε δημόσια και επώνυμα τη μαρτυρία της. Αξίζει να τη θυμηθούμε:
«Αυτές οι φωτογραφίες είναι προσαγωγή. Δεν είναι σύλληψη! Προσαγωγή σημαίνει κρατείσαι μέχρι να αποδειχθεί ότι έκανες κάτι. Η προσαγωγή, αλλά ακόμη και η σύλληψη δεν σημαίνει όμως ΕΞΕΦΤΕΛΙΣΜΟΣ! Τα ρούχα και τα προσωπικά αντικείμενα του ανθρώπου που ξεγύμνωσαν στην κυριολεξία, τα μαζέψαμε και τα δώσαμε σε κάποιον που τον ήξερε, έμεινε το ένα του παπούτσι πάνω στο πεζοδρόμιο. Στην δεύτερη προσαγωγή που η μπλούζα είναι πάλι στον λαιμό πρόκειται για μια γυναίκα! Και στις δυο περιπτώσεις έκαναν κλοιό γύρω μας και μας έσπρωχναν με τις ασπίδες με διάφορα “γαλλικά“, ο Μάριος που ήταν μπροστά μου έφαγε μια ψιλή σπρωξιά και κρατιόμαστε να μην πέσουμε σαν ντόμινο, σταμάτησαν όταν εμφανίστηκε ο “ψηλός“ (αντί Δαρείου) και τους είπε μην ακουμπάτε δημοσιογράφους! (sic)
Ξέραμε εδώ και μέρες πως δεν θα υπήρχε καμία ανοχή. Δεν τολμώ να φανταστώ τι συνέβη και στους δυο πιο κάτω, εκεί που εμείς πια δεν είχαμε πρόσβαση…».
Περιστατικά ξεγυμνώματος, εξευτελισμού και ξυλοδαρμού προσαχθέντων είχαν καταγγελθεί δυο φορές επώνυμα το τελευταίο διάστημα. Ο πρώτος που κατήγγειλε ήταν γνωστός αναρχικός, ο δεύτερος ήταν ένας νεαρός σπουδαστής, που περίμενε το λεωφορείο σε μια στάση και «τράβηξε την προσοχή» των ένστολων ανθρωποειδών, που τον «περιποιήθηκαν» δεόντως, αφού προηγουμένως τον έσυραν σ' ένα γκαράζ μη τυχόν και τους πιάσει καμιά κάμερα. Η διαφορά με όσα έγιναν τη νύχτα μετά την πορεία μνήμης για τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, ήταν ότι αυτή τη φορά κάποια περιστατικά αποτυπώθηκαν από τις κάμερες των φωτορεπόρτερ, μερικοί από τους οποίους -όπως η Μπόλαρη- είχαν το θάρρος και την εντιμότητα να περιγράψουν αυτά που είδαν.
Μετά το μεγάλο θόρυβο, ακολούθησε η υποκρισία. Ο αρχηγός της μπατσαρίας παρέπεμψε τις καταγγελίες για έρευνα από το Συνήγορο του Πολίτη. Παράλληλα, όμως, εξέδωσε και ανακοίνωση, στην οποία υποστήριζε ότι «οι άντρες των ΜΑΤ δεν εξευτέλισαν διαδηλωτές στους δρόμους της Αθήνας, συνέλαβαν υπεύθυνους για επιθέσεις στο κέντρο των Εξαρχείων, με τις μολότοφ και τις πέτρες στα χέρια»! Στο ίδιο μήκος κύματος και ο Χρυσοχοΐδης (με εντολές του, άλλωστε, έγιναν οι όποιες κινήσεις της μπατσαρίας), φώναξε ότι «δεν θα περάσει ο φαρισαϊσμός που ξεχείλισε, μετά τον πρώτη φορά εορτασμό, χωρίς καταστροφές, των επετείων 17ης Νοέμβρη και 6ης Δεκεμβρίου» και χαρακτήρισε την Αστυνομία «περήφανο σώμα, που εφαρμόζει το νόμο και κατά συνέπεια οφείλει να προστατεύει και τα ανθρώπινα δικαιώματα»! Επειδή οι καταγγελίες και τα δυσμενή σχόλια δε σταμάτησαν, διέταξαν και μια ΕΔΕ (για να κουκουλώσουν πιο γρήγορα την υπόθεση).
Το αρχηγείο της μπατσαρίας δήλωσε ότι συνέλαβε «υπεύθυνους για επιθέσεις στο κέντρο των Εξαρχείων, με τις μολότοφ και τις πέτρες στα χέρια», ενώ το υπουργείο του Χρυσοχοΐδη μίλησε για συλλήψεις ανθρώπων «με σακίδια γεμάτα πέτρες, με τα μάρμαρα της πλατείας πάλι σπασμένα, με μολότοφ». Την καλύτερη απάντηση την έδωσαν οι δικαστικές αρχές, στις οποίες προσήγαγαν τους έντεκα συλληφθέντες, με βαρύτατα κακουργήματα: τους άφησαν όλους ελεύθερους, ενώ στους επτά από τους έντεκα δεν έβαλαν ούτε περιοριστικούς όρους! Ξέρουμε καλά πώς ενεργούν οι δικαστικές αρχές όταν υπάρχει το παραμικρό στοιχείο: προφυλάκιση χωρίς δεύτερη κουβέντα. Οταν όμως δεν υπάρχει τίποτα και έχουν ανθρώπους που συνελήφθησαν με το συνήθη τρόπο των μπάτσων («από το σωρό»), αναγκαστικά αποφεύγουν την προφυλάκιση.
Ενας μπατσοσυνδικαλιστής που εμφανίστηκε στην τηλεόραση του ΣΚΑΙ έδωσε με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο το στίγμα της μπατσοκρατίας, δηλώνοντας ότι η σημερινή πολιτική ηγεσία «τους έχει λύσει τα χέρια». Οταν κρατάς το λυσσασμένο σκυλί από το λουρί, μπορείς να το ελέγξεις. Οταν το αμολήσεις, θα βγάλει τη λύσσα του όπου και όπως μπορεί.