Τα εγκαταλελειμμένα κτίρια των ΜΑΤ στην Αμυγδαλέζα (κοντά στους Θρακομακεδόνες) έχουν μετατραπεί σε Βαστίλλη για 100-120 γυναίκες και ανήλικα παιδιά, που έχουν φυλακιστεί εκεί παράνομα με σκοπό τη διοικητική απέλασή τους από την Ελλάδα. Πρόκειται για γυναίκες και παιδιά χωρίς χαρτιά ή από κυκλώματα σωματεμπορίας, που αφού τις εκμεταλλεύτηκαν τις πέταξαν στα αζήτητα.
Το παράνομο της κράτησής τους (από πότε επιτρέπεται η κράτηση ανηλίκων, χωρίς να έχουν τεθεί υπό την επίβλεψη του εισαγγελέα ανηλίκων;) είναι το λιγότερο. Εδώ έχουμε να κάνουμε με μια ντροπή για τον πολιτισμό μας, μ’ ένα κολαστήριο ψυχών για το οποίο θα έπρεπε να ντρεπόμαστε όλοι.
Σ’ ένα σκοτεινό θάλαμο τριάντα τετραγωνικών κρατούνται είκοσι ή και περισσότερα παιδιά ηλικίας 14-15 ετών, που δεν προαυλίζονται ποτέ, γιατί οι μπάτσοι φρουροί βαριούνται να τα φυλάνε και φοβούνται μήπως το σκάσουν. Σε κελιά των 10 τετραγωνικών κρατούνται 18 και 20 γυναίκες μαζί με τα ανήλικα παιδιά τους, που αναπνέουν καθημερινά τη μπόχα και την κάπνα. Ζεστό νερό υπάρχει μόνο όταν έχουν όρεξη οι μπάτσοι. Οι ελάχιστες τουαλέτες αποτελούν μόνιμες εστίες μικροβίων.
Οσο για τον προαυλισμό, αν γίνει μια φορά τη βδομάδα πρέπει να είναι και ευχαριστημένες. Και τι προαυλισμός. Σ’ ένα καγκελόφραχτο χώρο 15 τετραγωνικών, ίσα-ίσα για να μυρίσουν λίγο τον αέρα.
Οσο για τον προαυλισμό, αν γίνει μια φορά τη βδομάδα πρέπει να είναι και ευχαριστημένες. Και τι προαυλισμός. Σ’ ένα καγκελόφραχτο χώρο 15 τετραγωνικών, ίσα-ίσα για να μυρίσουν λίγο τον αέρα.
Είναι θετικό που τελευταία έχουν αρχίσει κάποιες κινητοποιήσεις ενάντια στη ντροπή της Αμυγδαλέζας. Γιατί μόνο έτσι μπορεί να ευαισθητοποιηθεί περισσότερος κόσμος και να ασκηθεί πίεση στην κυβέρνηση. Συνέχεια αυτών των κινητοποιήσεων είναι η μηχανοκίνητη πορεία που οργανώνεται σήμερα, στις 3 μετά το μεσημέρι, από το Πεδίο του Αρεως προς την Αμυγδαλέζα. Μια πορεία που πρέπει να στηριχτεί, για να έχει μαζικότητα και αντίκτυπο. Να απαιτήσουμε:
♦ Να κλείσει άμεσα το κολαστήριο της Αμυγδαλέζας.
♦ Να δοθεί πολιτικό άσυλο στους πρόσφυγες που το ζητούν.
♦ Να δοθεί άδεια παραμονής και εργασίας στους μετανάστες που έρχονται στη χώρα μας.
♦ Ανοιχτά σύνορα για τους εργάτες και όχι για τα κεφάλαια.
Η ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΑΣ