Οπως είχε κάνει και την παραμονή της επετείου της δολοφονίας του Αλέξη Γρηγορόπουλου, αλλά σε μικρότερη κλίμακα αυτή τη φορά, ο Χρυσοχοΐδης ξαμόλυσε τους μπάτσους του να εγκαταστήσουν κατοχή στα Εξάρχεια, προχωρώντας σε προληπτικές συλλήψεις δεκάδων νέων, με μοναδικό κριτήριο την «ύποπτη» εμφάνισή τους. Τις 98 έφτασαν μόνο οι επίσημες «προσαγωγές», ενώ πολλοί περισσότεροι ήταν αυτοί που «απόλαυσαν» τις «περιποιήσεις» των ένστολων γουρουνιών στις γωνιές των δρόμων, στις κλούβες και τα περιπολικά. Δεν δίστασαν να πολιορκήσουν το Nosotros και να προσπαθήσουν να σπάσουν την εξώπορτά του, ενώ την προσαγωγή δεν γλίτωσαν και τρεις νεαροί Γάλλοι, μέλη της νεολαίας του «Κ»Κ Γαλλίας, που κοίταζαν απορημένοι τους μπάτσους στα Εξάρχεια, πηγαίνοντας προς το μπλοκ του ΣΥΡΙΖΑ του οποίου ήταν καλεσμένοι.
Ολα αυτά έγιναν το βράδυ της περασμένης Τετάρτης και το πρωί της Πέμπτης. Περικυκλωμένοι παρέμειναν και οι δρόμοι που οδηγούσαν στην πορεία. Οπου έβλεπαν νέους με σακκίδια τους σταματούσαν και βρίζοντας τους έκαναν σωματική έρευνα. Οποιος είχε μαζί του έστω και απλή μάσκα φαρμακείου (που κουβαλάει η πλειοψηφία όσων πηγαίνουν σε μια διαδήλωση) «μπουζουριαζόταν» στην κλούβα, που όταν γέμιζε έφευγε για το Μεταγωγών στην Πέτρου Ράλλη.
Μέχρι τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές δεν ξέρουμε αν κάποιες από τις προληπτικές προσαγωγές μετατράπηκαν σε συλλήψεις, όμως η συγκεκριμένη κίνηση δείχνει πως η κυβέρνηση προσπαθεί να σπείρει τον τρόμο σε ολόκληρη την εργαζόμενη κοινωνία και τη νεολαία, στοχοποιώντας μαχητικά κομμάτια του νεολαιίστικου κινήματος, υπό τις επευφημίες όλων των αστικών δυνάμεων.