Και το όνομα αυτής «Αστυνομία Υπαίθρου». Και μη νομίσει κανείς ότι πρόκειται για επαναφορά της παλιάς Αγροφυλακής, με τα περιορισμένα καθήκοντα. Οι αγροφύλακες ήταν ένα άοπλο σώμα που -για να λέμε του στραβού το δίκιο- ο κόσμος της υπαίθρου δεν αντιμετώπισε ποτέ με μίσος. Πρόκειται για ένα ακόμα αστυνομικό σώμα, ένοπλο, με καθήκοντα ίδια μ’ αυτά που έχουν τα άλλα αστυνομικά σώματα, με τα οποία άλλωστε θα έχει στενή συνεργασία.
3.000 υπαιθρόμπατσοι θα προσληφθούν άμεσα και οι προσλήψεις θα συνεχιστούν τα επόμενα χρόνια, μέχρι το σώμα σε πλήρη ανάπτυξη να φτάσει τους 9.500 άνδρες. Σε μια περίοδο που στο Δημόσιο οι προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο, σε μια περίοδο που σαπίζει εξοπλισμός Μονάδων Εντατικής Θεραπείας, λόγω έλλειψης ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού, σε μια περίοδο που τα κενά στα σχολεία εξαθλιώνουν την άθλια εκπαιδευτική διαδικασία, βρίσκονται με μοναδική ευκολία τα κονδύλια για τη δημιουργία ενός νέου αστυνομικού σώματος και την άμεση πρόσληψη 3.000 μπάτσων.
Ο λόγος είναι προφανής. Ενα κράτος που βρίσκεται σε πλήρη διάσταση με τους πολίτες του, ένα κράτος που γνωρίζει ότι θα βρεθεί μπροστά σε διεκδικήσεις και κινητοποιήσεις, σπεύδει να θωρακιστεί ακόμα περισσότερο έναντι του εσωτερικού εχθρού.