Θέλω να πω μερικά λόγια σήμερα που είμαι ελεύθερος και να αποδώσω στον καθένα αυτό που δικαιούται.
Η ζωή έχει νόημα μόνον όταν ζεις με αξιοπρέπεια. Αξιοπρέπεια σημαίνει να αγωνίζεσαι για τα δικαιώματά σου. Μετά από 37 μέρες απεργία πείνας, βγήκα από τη φυλακή με ψηλά το κεφάλι. Ο αγώνας συνεχίζεται μέχρι να κερδίσω όλα τα δικαιώματά μου.
Θέλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου όλους όσοι μου συμπαραστάθηκαν αυτές τις 37 μέρες του αγώνα.
– Τους συντρόφους μου στο Ανοιχτό Μέτωπο για την Υπεράσπιση των Δικαιωμάτων των 300 Απεργών Πείνας.
– Ολους τους αλληλέγγυους που μου συμπαραστάθηκαν και μου έδιναν δύναμη για να συνεχίσω τον αγώνα για την αξιοπρέπειά μου και την ελευθερία μου.
– Την οργάνωση «Κόντρα» που στάθηκε στο πλευρό μου από την πρώτη μέρα.
– Τη δικηγόρο μου Αννυ Παπαρρούσου για την τεράστια βοήθειά της.
Είμαι ελεύθερος αλλά όχι ακόμα δικαιωμένος. Τον αγώνα θα τον συνεχίσουμε όλοι μαζί και στο τέλος θα νικήσουμε. Θέλω να απευθύνω ένα ειδικό και μεγάλο «ευχαριστώ» στον αδερφό μου και σύντροφό μου Μουσταφά Χαλφούν, που ήταν πάντα στο πλευρό μου όπως και των 300 απεργών πείνας. Δεν υπάρχουν λόγια για να τον ευχαριστήσουμε όλοι γι’ αυτά που κάνει και για τους κινδύνους που αναλαμβάνει μένοντας πάντα στο πλευρό μας.
Αυτά και ευχαριστώ.