Στις 16 Φλεβάρη ξεκινά στις Σέρρες η δίκη του Πολύκαρπου Γεωργιάδη, ο οποίος είναι φυλακισμένος στον Κορυδαλλό εδώ και 10 μήνες (από τις 17 Απρίλη 2004) και κατηγορείται για απόπειρα εμπρησμού αυτοκινήτου εταιρίας σεκιούριτι.
Από τη στιγμή της σύλληψής του ο Π. Γεωργιάδης αρνήθηκε σθεναρά τις κατηγορίες. Κατήγγειλε ότι η σύλληψή του ήταν στημένη, επειδή ήταν «σταμπαρισμένος» από την Ασφάλεια, επειδή είναι γνωστός αναρχικός και έχει συμμετάσχει σε πληθώρα κινητοποιήσεων του χώρου του.
Είναι προφανές, ότι έχουμε μια ακόμα προσπάθεια παραγωγής «αντιτρομοκρατικού» έργου. Η Ασφάλεια της Θεσσαλονίκης ζήλεψε τη δόξα αυτής των Αθηνών και θέλησε να δείξει πως συνέλαβε έναν απ’ αυτούς που ευθύνονται για μια σειρά εμπρησμούς αυτοκινήτων που είχαν γίνει στην πόλη. Κατά την εκτίμησή τους ο Γεωργιάδης είχε το προφίλ του «δράστη» που ήθελαν: γνωστός αναρχικός και άνθρωπος που δεν θα δεχόταν να προχωρήσει σε αποκηρύξεις των βίαιων ενεργειών.
Συλλογικότητες του αναρχικού χώρου προχωρούν στη διοργάνωση μιας σειράς εκδηλώσεων αλληλεγγύης στον Πολύκαρπο Γεωργιάδη. Ενώνουμε κι εμείς τη φωνή μας με όσους ζητούν την απελευθέρωσή του.