Η εικόνα εκατοντάδων προσφύγων που ξεκίνησαν να διασχίσουν με τα πόδια τη διαδρομή εκατοντάδων χιλιομέτρων, από τα Τέμπη μέχρι την Ειδομένη, σπάζοντας τουλάχιστον τρεις φορές το μπλόκο των μπάτσων, καθώς και η εικόνα των δύο αφγανών προσφύγων που προσπάθησαν να απαγχονιστούν στο κέντρο της Αθήνας, στην πλατεία Βικτωρίας, δεν είναι μόνο «η ντροπή της Ευρώπης», όπως συνηθίζει να λέει ο Τσίπρας. Είναι η ντροπή του ίδιου του Τσίπρα και του ελληνικού αστικού πολιτικού συστήματος. Γιατί τους πρόσφυγες στα Τέμπη δεν τους σταμάτησε η σλαβομακεδονική αστυνομία με τις αυστριακές ενισχύσεις, αλλά η ελληνική αστυνομία. Γιατί τους Αφγανούς από την Ειδομένη τους επέστρεψε βιαίως στην Αθήνα πάλι η ελληνική αστυνομία, με εντολή της κυβέρνησης.
Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι επιθυμία της συγκυβέρνησης και του ελληνικού πολιτικού συστήματος είναι η Ελλάδα ν’ αποτελέσει απλά χώρα διέλευσης των προσφύγων και μεταναστών. Οσο περισσότεροι εγκλωβιστούν στην Ελλάδα τόσο μεγαλύτερο θα είναι το πρόβλημα για την κυβέρνηση.
Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία, όμως, και για το ότι η συγκυβέρνηση και το ελληνικό πολιτικό σύστημα είναι αποφασισμένοι να κινηθούν αυστηρά μέσα στο πλαίσιο που καθορίζουν οι ιμπεριαλιστικές ηγεσίες της ΕΕ και πρωτίστως η γερμανική. Δεν πρόκειται να κινηθούν εμφορούμενοι από ανθρωπιστικά αισθήματα έναντι των ανθρώπων που αναζητούν μια καλύτερη τύχη στη Δυτική Ευρώπη. Θα εκτελέσουν πειθήνια ό,τι τους επιβάλουν οι γερμανοί ιμπεριαλιστές. Κι αν παριστάνουν τους «μάγκες» μετά τις «πρωτοβουλίες» της Αυστρίας, είναι γιατί έχουν την υποστήριξη της Γερμανίας, στη στοργική αγκαλιά της οποίας έχουν κουρνιάσει.
Εδώ και καιρό προειδοποιούμε ότι η Γερμανία προωθεί μια στρατηγική ανάσχεσης των προσφυγικών ροών. Επειδή αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο (κανένας δεν μπορεί να σταματήσει ανθρώπους αποφασισμένους να ρισκάρουν ακόμα και τη ζωή τους και τη ζωή των παιδιών τους), δοκιμάζει διάφορα μέτρα, περιμένοντας να βρει τον συνδυασμό που θ’ αποδώσει. Και η συγκυβέρνηση των Τσιπροκαμμένων συναινεί σε όλα αυτά τα μέτρα.
Ενίοτε γίνεται και καταγέλαστη. Οπως συνέβη με τον ίδιο τον Τσίπρα, που βγαίνοντας από τη σύνοδο κορυφής της ΕΕ στις 20 Φλεβάρη, ανακοίνωσε ότι ήταν έτοιμος να διατυπώσει «επιφύλαξη για τα συμπεράσματα της Συνόδου συνολικά» (ένα είδος βέτο, που θα αφορούσε και τη συμφωνία της Βρετανίας με τον γερμανογαλλικό άξονα), όμως «λίγο πριν το τέλος της συνόδου» πήρε «μια σαφή διαβεβαίωση ότι θα υπάρξει ουσιαστική συνεργασία το επόμενο διάστημα, προκειμένου να διατηρηθεί το συγκεκριμένο status quo». Την επόμενη κιόλας μέρα, η ΠΓΔΜ σφράγισε τα σύνορα και η Αυστρία συγκάλεσε τη γνωστή σύνοδο με συμμετοχή όλων των βαλκανικών χωρών, όχι όμως και της Ελλάδας. Τότε, ο Μουζάλας, χωρίς να αντιλαμβάνεται ότι κάνει ρόμπα τον πρωθυπουργό του, έκανε την περιβόητη δήλωση ότι αρκέστηκαν στις προφορικές διαβεβαιώσεις και δεν περίμεναν ότι κάποιοι θα τις παραβίαζαν! Αυτοί που τάχα ήταν έτοιμοι να βάλουν βέτο και να εμποδίσουν μια τόσο σημαντική συμφωνία, όπως αυτή για την παραμονή της Βρετανίας στην ΕΕ, αρκέστηκαν σε προσωπικές διαβεβαιώσεις! Το παραμύθι πάει σύννεφο. Αρκεί να θυμηθούμε πως μια βδομάδα πριν από αυτό το φιάσκο, ο Καμμένος δήλωνε δημόσια στην εκπομπή του Χατζηνικολάου, πως θεωρεί βέβαιο πως κάποια στιγμή τα βόρεια σύνορα της Ελλάδας θα κλείσουν! Αφού αυτό ήταν βέβαιο, τότε γιατί δεν απείλησαν με ένα πραγματικό βέτο;
Το ότι κάποια στιγμή θα κλείσουν τα βόρεια σύνορα δεν είναι προϊόν της αχαλίνωτης φαντασίας του Καμμένου, αλλά συμπέρασμα που έχει βγάλει η συγκυβέρνηση από όλες τις επαφές που κάνει το τελευταίο διάστημα. Δεν χρειάζεται να δει κανείς τις κινήσεις της Αυστρίας για να το καταλάβει. Το είπε σχεδόν ανοιχτά ο υπουργός Εσωτερικών της Γερμανίας Τόμας ντε Μεζιέρ. Αν τα μέτρα που έχουν μέχρι στιγμής αποφασιστεί για το Αιγαίο δεν αποδώσουν μέχρι την έκτακτη σύνοδο ΕΕ-Τουρκίας στις 7 Μάρτη, τότε πρέπει να ληφθούν άλλα μέτρα, είπε ο Ντε Μεζιέρ. «Εν ανάγκη θα προστατευθεί ο χώρος Σένγκεν σε άλλα σύνορα», συμπλήρωσε ο γερμανός υπουργός, περιγράφοντας το σφράγισμα των βόρειων συνόρων της Ελλάδας και τον εγκλωβισμό ενδεχομένως και εκατοντάδων χιλιάδων προσφύγων και μεταναστών.
Η συγκυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου προσβλέπει τώρα στο ΝΑΤΟ. Οπως διέρρευσε το Μαξίμου την περασμένη Τετάρτη, ο Τσίπρας είχε τηλεφωνική επικοινωνία με τη Μέρκελ, από την οποία ζήτησε «να ξεκινήσει αμέσως η αποστολή του ΝΑΤΟ με στόχο την εξάρθρωση των δικτύων διακινητών και τη μείωση των προσφυγικών ροών». Σαν άλλος Πόντιος Πιλάτος, ο Τσίπρας ζητά από το ΝΑΤΟ να αναλάβει τη βρόμικη δουλειά. Την ίδια μέρα, σε μια ακόμα έκρηξη πολιτικής αλητείας, η Πολιτική Γραμματεία του ΣΥΡΙΖΑ (πρόεδρος της οποίας είναι ο ίδιος Τσίπρας, ως πρόεδρος του κόμματος) εξέδιδε ανακοίνωση που έλεγε: «Δηλώνουμε την έντονη ανησυχία μας αναφορικά με την παρουσία του ΝΑΤΟ, έναντι του κινδύνου καταστρατήγησης των δικαιωμάτων των προσφύγων που δικαιούνται διεθνούς προστασίας από την Συνθήκη της Γενεύης την οποία θα υπερασπιστούμε σθεναρά, ώστε να μην κινδυνεύσει ούτε μια προσφυγική ζωή μέσα από διαδικασίες επαναπροώθησης, που απαγορεύονται από διεθνείς συνθήκες και την ελληνική νομοθεσία και που είναι ξένες στο κοινό αίσθημα του λαού μας». Κι ακόμα: «Θέλουμε λοιπόν να καταστήσουμε σαφές ότι οποιαδήποτε εμπλοκή του ΝΑΤΟ σε πολεμικού χαρακτήρα επιχειρήσεις στην ευρύτερη περιοχή, μας βρίσκει αντίθετους»! Ο πρωθυπουργός Τσίπρας ζητάει από τη Μέρκελ να έρθει το ΝΑΤΟ γρήγορα και ν’ αναλάβει δράση μια ώρα γρηγορότερα, αλλά ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Τσίπρας ανησυχεί ότι το ΝΑΤΟ θα καταστρατηγήσει τα δικαιώματα των προσφύγων και μπορεί και να εμπλακεί σε πολεμικές επιχειρήσεις στην ευρύτερη περιοχή, λές και κάνει οτιδήποτε άλλο εκτός απ’ αυτό το ΝΑΤΟ σε όλη την ιστορική διαδρομή του.
Μια μέρα μετά, ο Δρίτσας διαβεβαίωνε τη Βουλή ότι από την εμπλοκή του ΝΑΤΟ «δεν απειλούνται τα κυριαρχικά μας δικαιώματα, ούτε θα κάνουμε εκπτώσεις σε αυτό». Και ο Καμμένος πανηγύριζε: «Η συμφωνία με το ΝΑΤΟ έχει κλείσει. Ηδη πλοία των νατοϊκών δυνάμεων έρχονται στην ακτογραμμή για να διασφαλίσουν ότι όποιος διασώζεται εντός ελληνικών ή τουρκικών υδάτων θα πηγαίνει στη Τουρκία». Το ΝΑΤΟ, όμως, είχε ήδη ανακοινώσει επίσημα ότι απλώς θα παρατηρεί και θα ενημερώνει τις ακτοφυλακές Ελλάδας και Τουρκίας, χωρίς να προχωρά σε επιχειρήσεις ανάσχεσης ή επιστροφή όλων των διασωζόμενων προσφύγων στην Τουρκία. Γιατί κάτι τέτοιο δεν υπήρχε περίπτωση να το δεχτεί η Τουρκία. Ομως αυτό θέλουμε; Να διευρυνθεί η επιχειρησιακή εμπλοκή του ΝΑΤΟ; Να κηρυχτεί πόλεμος σε πολίτες (πρόσφυγες και μετανάστες) και ν’ αναλάβει το ΝΑΤΟ να τον διεκπεραιώσει;
Οσοι δεν προέρχονται από Συρία, Αφγανιστάν και Ιράκ κλείνονται στην Ελλάδα και προορίζονται για απέλαση.
Πλέον, δεν περνούν από τα ελληνομακεδονικά σύνορα και οι Αφγανοί. Κι αυτό η συγκυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου το αποδέχτηκε. Θεωρεί προφανώς ότι το Αφγανιστάν είναι μια… ασφαλής χώρα και όσοι φεύγουν απ’ αυτή δεν πρέπει να χαρακτηρίζονται πρόσφυγες!
Αν υπογραφεί και επίσημα εκεχειρία στη Συρία, όπως συμφώνησαν Ομπάμα και Πούτιν, ενδεχομένως να χαρακτηριστεί και το μεγαλύτερο κομμάτι της Συρίας… ασφαλής χώρα και ν’ αρχίσουν και σύριοι πρόσφυγες να χαρακτηρίζονται… λαθρομετανάστες.
Η Ελλάδα δε θα έχει μόνο τα καθήκοντα του συνοριοφύλακα-διαλογέα των προσφύγων και μεταναστών. Θα έχει και τα καθήκοντα του αστυνόμου και του δεσμοφύλακα. Θα πρέπει να συλλαμβάνει, να φυλακίζει και να απελαύνει. Ενάντια σ' αυτή την προοπτική πρέπει να ξεσηκωθεί κάθε προοδευτικός άνθρωπος.