Ενα ζευγάρι χειροπέδες, σε ρόλο κλειδαριάς που κλειδώνει μια βαριά αλυσίδα στην καγκελόπορτα του κτιρίου της ΕΡΤ είναι το σήμα κατατεθέν της «δημόσιας ραδιοτηλεόρασης» που θα λειτουργεί πλέον στο ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής. Η εικόνα θα κάνει το γύρο του κόσμου και η συγκυβέρνηση Σαμαρά-Βενιζέλου θα υποστεί το ξεφτιλίκι. Επρεπε, όμως, να το κάνει. Επρεπε να γράψει και το τέλος στην αθλιότητα που ξεκίνησε στις αρχές του καλοκαιριού. Και μια αθλιότητα δεν μπορεί να κλείσει με όμορφο τρόπο. Θα κλείσει με άθλιο τρόπο. Φρόντισε γι’ αυτό ο… πατεντιάρης μπάτσος, που του είπαν να κλειδώσει την καγκελόπορτα κι επειδή δεν βρήκε κλειδαριά έβαλε τις χειροπέδες. Μπάτσος ήταν ο άνθρωπος, δεν ήταν επικοινωνιολόγος για να καταλάβει τι προπαγανδιστικό δυναμικό θα γεννούσε η… εικαστική σύνθεση που δημιούργησε.
Τα χαράματα της περασμένης Πέμπτης ζήσαμε το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου. Η κυβέρνηση ήθελε πάση θυσία το ραδιομέγαρο (ενόψει και της προπαγανδιστικής αξιοποίησης της ελληνικής προεδρίας που ξεκινά την 1.1.2014), ο Καψής δεν κατάφερε να πείσει τους «τελευταίους των Μοϊκανών», που επέμειναν να παράγουν και να εκπέμπουν τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό πρόγραμμα (διαδικτυακά πλέον), η νυχτερινή εισβολή των ΜΑΤ ήταν η μόνη λύση. Την αποφάσισαν ο Σαμαράς με τον Βενιζέλο και ο Σίμος της Ρούλας φρόντισε να το διατυμπανίσει, για να μην τολμήσει κανένας Πασόκος να βγει και να πει τίποτα ενάντια στη νυχτερινή αστυνομική επιχείρηση.
Και βέβαια, ΣΥΡΙΖΑ και Περισσός έσπευσαν να κάνουν το πολιτικό τους σόου, με τους βουλευτές να δίνουν πρωινιάτικα το «παρών» έξω από την κλειδωμένη καγκελόπορτα και να εξασφαλίζουν πρώτο στασίδι στα τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά πρωινάδικα. Τόσους μήνες (μετά την αρχική «έκρηξη») δεν είχαν κάνει τίποτα για να στηρίξουν την ΕΡΤ, η οποία φυλλορρούσε από τη δεύτερη βδομάδα και ακολουθούσε μια φθίνουσα πορεία, μια πορεία εκφυλισμού, η οποία κορυφώθηκε με την μετακίνηση του μεγαλύτερου μέρους των «ανυποχώρητων απεργών» στη ΔΤ, με τη φιλοδοξία να συνεχίσουν στη ΝΕΡΙΤ. Αλήθεια, τι έκαναν με τα κομματικά μέλη και στελέχη τους, που παράτησαν τον αγώνα και έσπευσαν ν’ ανταποκριθούν στο κάλεσμα του Καψή; Οχι μόνο δεν ανέβασαν τον πήχυ (βάζοντας με αποφασιστικότητα ζήτημα απεργιακής –και κομματικής– πειθαρχίας), αλλά τράβηξαν και τον υπόλοιπο κόσμο τους από την ΕΡΤ.