♦ «Πέρα από το περιστατικό με την άτυχη διαδηλώτρια υπάρχει αμυχή, υπάρχει γρατζουνιά σε κάποιον;». Το είπε και αυτό στο παραλήρημά του της 8ης Δεκέμβρη ο Χρυσοχοΐδης. Και δε βρέθηκε ένας (αριθμός 1) από τους αστυνομικούς συντάκτες που τον άκουγαν, να του πει ότι υπάρχει σωρεία φωτογραφιών που δείχνει ανθρώπους χτυπημένους στο κεφάλι και πλημμυρισμένους στο αίμα, ανθρώπους να αιμορραγούν και οι μπάτσοι να τους σέρνουν με τα χέρια πισθάγκωνα δεμένα, ανθρώπους δεμένους με χειροπέδες που ΜΑΤάδες και ασφαλίτες κλωτσούσαν με μανία, ανθρώπους μισόγυμνους που τους χτυπούσαν πάνω στα κορμιά με τα γκλομπ. Πώς να σβηστεί μετά το σύνθημα «αλήτες-ρουφιάνοι-δημοσιογράφοι»;
♦ «Η Κυβέρνηση δεν συζητά μεταβολή του νομοθετικού πλαισίου για το άσυλο. Η Κυβέρνηση αυτό που συζητά όχι υπό τύπου διαπραγμάτευσης, αλλά υπό τύπου απόφασης είναι η εφαρμογή του Νόμου».
«Δεν είμαι υπέρ της κατάργησης του ασύλου, η απλή εφαρμογή του νόμου αρκεί».
«Ο νόμος της ΝΔ για το άσυλο λύνει το πρόβλημα αρκεί να εφαρμοστεί».
«Το πανεπιστημιακό άσυλο έχει συγκεκριμένη νομοθετική ρύθμιση. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν έχει εφαρμοστεί εδώ και πάρα πολύ καιρό ο νόμος, ο οποίος αναφέρεται στο πανεπιστημιακό άσυλο. Δεν χρειάζεται να αλλάξει κανένας νόμος. Ο νόμος άλλωστε είναι και πρόσφατος».
Ποιοι πολιτικοί έχουν κάνει τις παραπάνω πανομοιότυπες δηλώσεις; Για να μην κουράζεστε να ψάχνετε, σας λέμε ότι την πρώτη έκανε ο υπουργός Μπάτσων και Καταστολής Μ. Χρυσοχοΐδης, τη δεύτερη η υπουργός Παιδείας που ψήφισε το νόμο-πλαίσιο Μ. Γιαννάκου, την τρίτη ο πρώην υπουργός Μπάτσων και Καταστολής Χ. Μαρκογιαννάκης και την τέταρτη ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ Φ. Κουβέλης.
♦ Ο Χρυσοχοΐδης μιλά για «φασίστες» που ετοίμαζαν «νύχτα των κρυστάλλων». Το Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών της ΚΝΕ μιλάει για «συμμορίες αυτοαποκαλούμενων αντιεξουσιαστών στην πραγματικότητα φασιστοειδών», χαρακτηρίζει την ΕΑΑΚ «πέμπτη φάλαγγα στις γραμμές του φοιτητικού-σπουδαστικού κινήματος» που «δίνει κάλυψη για να αναπτύσσονται προβοκάτσιες» και καταλήγει λέγοντας ότι «οι αυτοαποκαλούμενοι αντιεξουσιαστές λειτουργούν ως κομμάτι μηχανισμού που στόχο έχει το τσάκισμα του λαϊκού κινήματος».
Να γιατί ο Χρυσοχοΐδης δήλωσε με υπηρεφήνεια, ότι «είναι από τις λίγες φορές που ο πολιτικός κόσμος και κοινωνικοί φορείς συναισθανθήκαμε το μέγεθος της απειλής και ιεραρχήσαμε ως πρώτο μέλημά μας την απομόνωση της τυφλής βίας και την προστασία της ζωής, της αξιοπρέπειας και της περιουσίας», δήλωση που ενόχλησε κάπως το «Ριζοσπάστη», αλλά δεν το ‘κανε και θέμα.
♦ «Ναι για πρώτη φορά υπάρχει μία απαράμιλλη συνεργασία μεταξύ των υπηρεσιών που οδηγεί σε αποτελέσματα, ένα απαράμιλλο φρόνιμα των αστυνομικών που οδηγεί σε αποτελεσματικότητα αλλά πάντα, πάντα». Μιχάλης Χρυσοχοΐδης. (Η φράση ολοκληρώνεται έτσι ακριβώς. Η βαθύτερη ερμηνεία ανήκει στην αρμοδιότητα των ψυχιάτρων).
♦ Ρωτήθηκε ο Α. Τσίπρας (ρ/σ «Στο Κόκκινο», 8.12.09) αν στον τομέα της Δημόσιας Τάξης διακρίνει ομοιότητες ανάμεσα στην πολιτική του ΠΑΣΟΚ κι αυτή της ΝΔ και απάντησε: «Υπάρχουν ομοιότητες, αλλά νομίζω ότι δεν είναι η στιγμή να κάνουμε τέτοιου είδους κρίσεις»! Στη συνέχεια, περιέγραψε με σαφήνεια το λόγο της σύγκρουσής του με τον Χρυσοχοΐδη: « «Είναι επίπεδο πολιτικού πολιτισμού αυτό και νέα ήθη και πρακτικές που εισήγαγε στην πολιτική ζωή ο κ. Χρυσοχοΐδης; Συνάδει αυτό με τη στρατηγική διαλόγου και συνεννόησης που τουλάχιστον διατυμπανίζει ότι θέλει να οικοδομήσει ο κ. Παπανδρέου στην πολιτική ζωή του τόπου;». Στο τέλος, πέρασε από το πολιτικό σαβουάρ-βιβρ στην… πολιτική κριτική: «Εμείς ζητάμε συγκεκριμένες απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτουμε και έχουν να κάνουν με την τήρηση του Συντάγματος και των νόμων σ’ αυτήν τη χώρα. (…) Θα σας ταράξουμε στη νομιμότητα»!!!