Ο Καμίνης άδραξε την ευκαιρία των καλοκαιρινών διακοπών για να στείλει τα ΜΑΤ να ανακαταλάβουν τη Δημοτική Αγορά Κυψέλης, η οποία έκτοτε τελεί υπό αστυνομική κατάληψη και είναι φυσικά κλειστή.
Στη Θεσσαλονίκη, η ΔΕΗ (σε συνεργασία με το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης) έκανε επανειλημμένες απόπειρες να κόψει το ρεύμα από την κατάληψη ΔΕΛΤΑ, χωρίς να τα καταφέρει.
Και οι δυο αυτοί χώροι, παρά το διαφορετικό ιδεολογικό στί-γμα των συλλογικοτήτων που τους διαχειρίζονται, έχουν κοινά χαρακτηριστικά. Πρόκειται για κτίρια που είχαν εγκαταληφθεί από τους ιδιοκτήτες τους (Δήμο Αθήνας και ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, αντίστοιχα) και μετατρέπονταν σε ερείπια, μέχρι που οι σημερινοί διαχειριστές τους μπήκαν, τους καθάρισαν, τους αναστήλωσαν και τους μετέτρεψαν σε ζωντανές –και ανοιχτές– εστίες συλλογικής κοινωνικής δράσης, με ποικίλες δραστηριότητες (πολιτικές, πολιτιστικές, εκδοτικές, μαθησιακές κ.λπ.).
Αυτό ακριβώς είναι που ενοχλεί το αστικό καθεστώς, γι’ αυτό και καραδοκεί να βρει την ευκαιρία να διαλύσει αυτές τις εστίες ελεύθερης κοινωνικής δράσης. Για να βασιλέψει παντού η ομοιομορφία του κυρίαρχου λόγου, η ομοιομορφία της παραίτησης και της υποταγής.
Την ίδια περίοδο (που είναι παχιές οι μύγες και η κρατική καταστολή), τα δυο ακροδεξιά μπουμπούκια που πλέον στεγάζονται στη ΝΔ, ο Πλεύρης και ο Μπουμπούκος, επανήλθαν στην παλιά εμμονή τους, το φίμωμα του Indymedia (δεν χρειάζεται οποιαδήποτε σύσταση γι’ αυτόν τον διαδικτυακό τόπο). Πρώτα επισκέφτηκαν τον περιβόητο Σφακιανάκη (Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος), στον οποίο κατέθεσαν αναφορά κατά του Indymedia (επικαλούμενοι μεταξύ των άλλων και τη δημοσίευση πρόσφατης προκήρυξης των FAI-IRF) και μετά ο Μπουμπούκος (ο Πλεύρης δεν είναι τώρα βουλευτής) κατέθεσε επίκαιρη ερώτηση στον Δένδια. Η ερώτηση συζητήθηκε στις 24 Αυγούστου και ο Μπουμπούκος βρήκε την ευκαιρία να ξαμολύσει τον γνωστό οχετό ψευδών, με τη γνωστή μέθοδο του γκεμπελισμού. Ο Δένδιας συμφώνησε μαζί του, αλλά οχυρώθηκε πίσω από την «ανεξαρτησία της Δικαιοσύνης», ενώ όταν ο Μπουμπούκος τον ρώτησε αν θα στείλει την Αστυνομία να εφαρμόσει τυχόν εισαγγελικές παραγγελίες, απάντησε ότι «ο νόμος θα εφαρμόζεται απαρεγκλίτως προς πάσα κατεύθυνση».
Περιττεύει να πούμε ότι η υπεράσπιση κάθε ελεύθερου κοινωνικού χώρου, όπως και του Indymedia, είναι συλλογικό καθήκον.