Είναι γνωστό (γράψαμε αναλυτικά την περασμένη εβδομάδα), ότι στις 15 Μάη κατέρρευσε οριστικά η σκευωρία που στήθηκε από την Αντιτρομοκρατική, με εντολή της κυβέρνησης Τσίπρα, ενάντια σε εννέα αγωνιστές από την Τουρκία, οι οποίοι -σύμφωνα με τον μύθο του ασφαλιταριού- ετοιμάζονταν να εκτελέσουν τον Ερντογάν με ρουκέτα που θα έριχναν στο αυτοκίνητο που θα τον μετέφερε από το αεροδρόμιο στο κέντρο της Αθήνας.
Ολοι οι αγωνιστές αθωώθηκαν από την κατηγορία της συμμετοχής σε τρομοκρατική οργάνωση. Οι τρεις αθωώθηκαν και από τις υπόλοιπες κατηγορίες, ενώ έξι καταδικάστηκαν για πλημμελήματα σε ποινές με αναστολή. Την επόμενη μέρα πήραν όλοι τα αποφυλακιστήριά τους, αλλά δεν αφέθηκαν ελεύθεροι. Μεταφέρθηκαν στη Διεύθυνση Αλλοδαπών. Στις 3 τη νύχτα αφέθηκαν ελεύθεροι οι πέντε, ενώ τέσσερις συνέχισαν να κρατούνται. Την επομένη αφέθηκαν ελεύθεροι άλλοι δύο. Ομως, ο ολλανδός υπήκοος Ανίλ Σαγιάρ και ο αναγνωρισμένος πολιτικός πρόσφυγας στη Γαλλία Μεμέτ Ντογκάν παρέμειναν κρατούμενοι, χωρίς να τους ενημερώσουν για το λόγο της κράτησής τους. Μετά, αφέθηκε ο Σαγιάρ.
Οπως καταγγέλλει η Επιτροπή Αλληλεγγύης για τους Πολιτικούς Κρατούμενους στην Τουρκία και το Κουρδιστάν, την περασμένη Δευτέρα, έδωσαν στον Μεμέτ Ντογκάν να υπογράψει έγγραφο με το οποίο αποδέχεται την απέλασή του στην Τουρκία. Φυσικά, αρνήθηκε να το υπογράψει. Και ξεκίνησε απεργία πείνας.
Πού το πάει η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ; Θέλει να στείλει αγωνιστές πεσκέσι στο φασιστικό κράτος της Τουρκίας, για να εξευμενίσει τον Ερντογάν και να βελτιώσει το κλίμα ανάμεσα στις δυο κυβερνήσεις; Θέλει να κάνει αυτό που παλιότερα είχε προτείνει η Μπακογιάννη; Τους προειδοποιούμε: ούτε να το διανοηθούν. Απαιτούμε να αφεθούν αμέσως ελεύθεροι οι δύο αγωνιστές που εξακολουθούν να κρατούνται στο Αλλοδαπών.