Οχι στις φρονηματικές διώξεις και στην ποινικοποίηση της αλληλεγγύης
Ολοι τη Δευτέρα το πρωί στο Εφετείο
Τη Δευτέρα ξεκινά στο Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων (ένα ακόμη έκτακτο τρομοδικείο) η δίκη του Κώστα Αβραμίδη, που κατηγορείται για συμμετοχή στη 17Ν. Τα γεγονότα είναι γνωστά και δεν έχει κανένα νόημα να τα επαναλάβουμε για μια ακόμα φορά.
Πρόκειται για μια τρομοκρατική, φρονηματικού τύπου δίωξη, γεγονός που αποδεικνύεται και από την πρωτοφανή στα μεταπολιτευτικά χρονικά άποψη του παραπεμπτικού βουλεύματος, ότι ένδειξη ενοχής αποτελεί το ότι ο Αβραμίδης συμμετείχε και διοργάνωνε εκδηλώσεις αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους.
Μέχρι τώρα έχουν οργανωθεί αρκετές εκδηλώσεις συμπαράστασης στον Κ. Αβραμίδη (τελευταία, η εκδήλωση που οργάνωσαν οι Κινήσεις Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους, την περασμένη Πέμπτη στο Πολυτεχνείο). Τώρα φτάσαμε στην πιο κρίσιμη στιγμή. Τη Δευτέρα το πρωί, οι χώροι του Εφετείου πρέπει να κατακλυστούν. Πρέπει να πάρουν το μήνυμα ότι αυτές οι ασκήσεις τρομοκρατίας δεν περνούν. Τελεία και παύλα. Και βέβαια, το απόγευμα στις 6:30 όλοι στη συγκέντρωση στα Προπύλαια.