Επιστολή στα μέλη του Δικηγορικού Συλλόγου Αθήνας έστειλε ο προφυλακισμένος στον Κορυδαλλό Σάκης Κεχαγιόγλου, στην οποία αναφέρει ότι στο πρόσωπό του παραβιάστηκαν δικαιώματα και ελευθερίες. Επισήμως ο ΔΣΑ δεν έχει απαντήσει (απ’ όσο γνωρίζουμε), όμως η Εναλλακτική Παρέμβαση Δικηγόρων απάντησε γραπτώς με επιστολή του εκπροσώπου της στο ΔΣ του ΔΣΑ Κώστα Παπαδάκη στον προφυλακισμένο μεγαλοδικηγόρο.
Ο Κ. Παπαδάκης δεν μασάει τα λόγια του. Ως εκπρόσωπος της ΕΠΔ δηλώνει: «Είμαστε από θέση αρχής αλληλέγγυοι στην προφανή και αυτονόητη αξίωσή σου για δίκαιη δίκη». «Ευθέως δηλώνουμε ότι θεωρούμε αυστηρή και εκτός ορίων του άρθρου 282 Κ.Ποιν.Δ. την προφυλάκισή σου. Από κει και πέρα, όμως, αρχίζουν τα «αλλά» και τα «δάσκαλε που δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις».
Μιλά ο Κεχαγιόγλου για το τεκμήριο αθωότητας που στο πρόσωπό του παραβιάστηκε. Του υπενθυμίζουν: «Οταν η παράταξή μας και ελάχιστοι άλλοι το υπεράσπιζαν (ενδεικτικά θυμίζουμε την περίοδο των συλλήψεων για την υπόθεση 17Ν), σε βρίσκαμε απέναντί μας μαζί με τον συρφετό του κίτρινου τύπου και αρκετούς συναδέλφους μας που από κοινού έστηναν κάθε μέρα όλο το 24ωρο “τηλεδικεία”, διαπόμπευαν κατηγορουμένους και άσχετους, διεξήγαγαν τηλεδίκες, διέρρεαν “μυστικές δικογραφίες”, πρακτορολογούσαν, δυσφήμιζαν κοινωνικούς αγώνες και κινήματα.
Τότε βέβαια η σκοπιμότητα της “αντιμετώπισης της τρομοκρατίας” ευλογούσε αυτές τις συμπεριφορές. Αλλωστε όλη η εξουσία (των ΜΜΕ, αυτή που σήμερα σε παραδίδει εκεί που βρίσκεσαι) μαζί σας ήταν και σαν εκλεκτός της φερόσουν. Δυστυχώς όμως “έχει ο καιρός γυρίσματα”. Τότε η “τρομοκρατία”, σήμερα η “κάθαρση”.
Η εξουσία έχει πάντα τα ιδεολογικά και επικοινωνιακά προσχήματα για να αυθαιρετεί. Ο ανταγωνισμός των μεγαλοδικηγόρων φαίνεται ότι έχει βρει σε αυτήν ένα ενδιαφέρον πεδίο ξεκαθαρίσματος λογαριασμών. Και τελικά φαίνεται ότι μόνο όταν κανείς γίνεται θύμα της παραβίασης του τεκμηρίου αθωότητας συνειδητοποιεί την αξία της. Κρίμα!!!».
«Τα ζητήματα του παραδικαστικού κυκλώματος έχουν την πηγή τους στο ιδεολογικό επίπεδο (την θεότητα της κοινωνικής ανέλιξης, της δημοσιότητας και του πλουτισμού) και το θεσμικό (τις δικαστικές υπερεξουσίες που γεννούν το πεδίο του χρηματισμού και της αυθαιρεσίας».
Πληρωμένη απάντηση.