«ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΑΛΑΦΑΤΗ, 29.1.2020: Επικοινώνησα με τον Αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας και τον Γενικό Αστυνομικό Διευθυντή Θεσσαλονίκης και τους δήλωσα ότι δεν επιθυμώ τη δίωξη των ατόμων που προσήχθησαν κατά την έφοδό τους στο πολιτικό μου γραφείο. Αντιλαμβάνομαι την αγάπη τους για την ομάδα μας αλλά οφείλουμε όλοι να είμαστε ψύχραιμοι. Προέχει η κοινωνική ηρεμία».
Τι να πεις; Ο εξευτελισμός τους υπήρξε τέλειος. Οταν στα γραφεία τους γίνονται εκδηλώσεις διαμαρτυρίας -όχι κατ' ανάγκη με στοιχεία βίας, αλλά ακόμα και εντελώς ειρηνικές, όπως το πέταγμα προκηρύξεων και τρικ- ξεσηκώνουν τον κόσμο, δημιουργώντας κλίμα ένοπλης σύγκρουσης («δεν εκβιαζόμαστε, δεν υποκύπτουμε στη βία και στις απειλές» κτλ. κτλ.) και απαιτώντας από την αστυνομία «παραδειγματική τιμωρία των εισβολέων», καταγγέλλουν την κυβέρνηση (όταν βρίσκονται στην αντιπολίτευση) για «ανοχή απέναντι στους μπαχαλάκηδες».
Τώρα δέχτηκαν επίθεση στα γραφεία τους από τον «ιδιωτικό στρατό του προέδρου» και μόνο συγγνώμη που δε ζήτησαν. Τρέμουν για την εκλογική τους πελατεία, τρέμουν μη χάσουν κάνα ψηφαλάκι, στέκονται περιδεείς μπροστά στους «βαρόνους».