Είναι άραγε τυχαίος ο χρόνος που εκδηλώθηκε η νέα δίωξη ενάντια σε 23 κατοίκους της Ιερισσού και τέσσερις Θεσσαλονικείς, με την κατηγορία της ένταξης σε εγκληματική οργάνωση; Οχι βέβαια. Δουλειά του Μαξίμου και του Δένδια είναι, για να στηρίξουν την καταρρέουσα στη συνείδηση του λαού θεωρία των «δύο άκρων».
Είναι η τέταρτη… «εγκληματική οργάνωση» που «ανακαλύπτεται» στη Βορειοανατολική Χαλκιδική. Επειδή οι αγώνες θα έχουν και συνέχεια, σε λίγο καιρό οι μισοί κάτοικοι της περιοχής θα είναι κατηγορούμενοι ή «ύποπτοι» για συμμετοχή σε «εγκληματικές οργανώσεις», που έχουν άγνωστη δομή και δεν έχουν όνομα. Εκτός αν τις συνενώσουν όλες σε μια μεγάλη «εγκληματική οργάνωση» με το όνομα «SOS Χαλκιδική», όπως είναι ένα από τα βασικά συνθήματα που χρησιμοποιούν στις κινητοποιήσεις τους ενάντια στη μεταλλουργία χρυσού οι κάτοικοι της Ιερισσού και των γύρω χωριών. Οπότε καλό θα είναι ν’ αρχίσουν να συλλαμβάνουν και όλους όσοι έχουμε προμηθευτεί μπλουζάκια με το σύνθημα!
Είναι γελασμένοι, όμως, αν νομίζουν πως με την αστυνομικοδικαστική καταστολή μπορούν να σταματήσουν έναν παλλαϊκό αγώνα. Το μόνο που καταφέρνουν είναι να ατσαλώνουν το φρόνημα των αγωνιζόμενων κατοίκων, να τους συσπειρώνουν ακόμη περισσότερο και να γιγαντώνουν την αλληλεγγύη του ελληνικού λαού, που εκδηλώνεται με κάθε ευκαιρία. Το μόνο που καταφέρνουν είναι να δείχνουν σε ολόκληρο τον ελληνικό λαό ποιοι είναι οι τρομοκράτες και οι εγκληματίες. Οσα φράγκα και να ρίξει στη δημοσιογραφική και εκδοτική πιάτσα η «Ελληνικός Χρυσός», η εγκληματική, καταστροφική της δράση θα έρχεται στο φως, χωρίς να χρειάζεται τα μεγάλα κανάλια και εφημερίδες. Οπως ήρθε στο φως το γεγονός ότι κουβαλούν επικίνδυνα τοξικά υλικά χωρίς κανένα μέτρο ασφάλειας. Οτι το κράτος έχει υπαγάγει στο καθεστώς της Οδηγίας Σεβέζο τις αποθήκες όπου συγκεντρώνουν τα τοξικά υλικά για να τα εξάγουν στην Κίνα για επεξεργασία, όχι όμως και τους χώρους εναπόθεσης αυτών των ίδιων υλικών στη Χαλκιδική! Προφανώς, οι κάτοικοι της περιοχής θεωρούνται ήδη προγραμμένοι από την εξουσία.
Θα κλείσουμε αυτό το σημείωμα με μερικά αποσπάσματα από ανακοίνωση που μας έστειλε η Επιτροπή Αγώνα Ορμύλιας ενάντια στην εξόρυξη στην Β.Α. Χαλκιδική:
«Το είδαμε και αυτό απ’ την τροϊκανή κυβέρνηση. Με τα πρόσφατα γεγονότα τοποθέτησε στο ένα άκρο την Χρυσή Αυγή και στο άλλο τους αγωνιστές της Χαλκιδικής. Μάλιστα… Βαφτιστήκαμε επισήμως το “άλλο άκρο”. Αλλά, μπας και είμαστε;
Αν δούμε πως το ένα άκρο δολοφονεί, δέρνει, τρομοκρατεί για να επιβάλει “την ησυχία του νεκροταφείου” στους αντιδρώντες της μνημονιακής πολιτικής, τότε, ναι, είμαστε το άλλο άκρο, που αγωνίζεται μαζικά, ενάντια στις πολιτικές που κατάντησαν την χώρα μας ξέφραγο αμπέλι σε κάθε “επενδυτή” και τους έλληνες, ιθαγενείς που θα ξεγελαστούν με τις χάντρες και τα καθρεφτάκια της γιαλαντζί “ανάπτυξης” και της μούφα “εργασίας” για να ξεπουλήσουν τον τόπο τους, το μέλλον τους, τα παιδιά τους…
Οταν το ένα άκρο στέκεται πίσω από τα ΜΑΤ και πετροβολάει ανενόχλητο, αντιφασιστική πορεία ύστερα από δολοφονία, τότε, ναι, είμαστε το άλλο άκρο το οποίο διαδηλώνει απέναντι στα ΜΑΤ, το οποίο δέχεται επίθεση από τα ΜΑΤ στα χωριά του, που του σπαν τις πόρτες απ’ τα σπίτια τα μαύρα μεσάνυχτα, που του πετούν χημικά μέσα στα σχολεία, που η περιοχή του είναι η πιο αστυνομοκρατούμενη περιοχή στην Ευρώπη…
Οταν το ένα άκρο μισεί όποιον είναι διαφορετικός, όποιον διαφωνεί μαζί του, τότε, ναι, είμαστε το άλλο άκρο, που μάχεται για τα υψηλότερα πανανθρώπινα ιδανικά, για τη Γη και την Ελευθερία…
Οταν, λοιπόν, η κυβέρνηση τοποθετεί, όψιμα, στο ένα άκρο την Χρυσή Αυγή, που ακόμα δεν στέγνωσε το μελάνι με τις δηλώσεις αρκετών στελεχών της για πιθανή συνεργασία, είναι γιατί στο άλλο άκρο έχει από τα πριν τοποθετήσει, τον κάθε αγωνιστή, τον κάθε αντιδρώντα, εντέλει το καθένα που έμεινε ακόμα άνθρωπος. Τότε, ναι, πρέπει να είμαστε το άλλο άκρο!!!».