Ενα ενδιαφέρον διήμερο θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη και Παρασκευή στο Πολυτεχνείο. Το θέμα και τους ομιλητές τα βλέπετε παραπάνω στην αφίσα. Εμείς να σημειώσουμε, ότι δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι η δίκη για την υπόθεση του Επαναστατικού Αγώνα έχει θαφτεί από τα αστικά ΜΜΕ, εν αντιθέσει με ό,τι είχε γίνει με τη δίκη για την υπόθεση της 17Ν. Τότε το σύστημα θεωρούσε ότι είχε κατακτήσει την ιδεολογική ηγεμονία και θέλησε να μετατρέψει τη δίκη σε θέατρο καταδίκης της ένοπλης επαναστατικής αντιβίας. Επίλεκτοι δικηγόροι πολιτικής αγωγής (όλες οι φίρμες της εγχώριας δικηγορίας), ένας πρόεδρος με ικανότητες τηλεοπτικού αστέρα και οι «μετανοημένοι» έτοιμοι να βρομίσουν τα πάντα, ήταν το σκηνικό που στήθηκε τότε. Είδαν, όμως, ότι δεν τους βγήκε, χάρη κυρίως στην παρουσία του Δ. Κουφοντίνα, αλλά και τις παρεμβάσεις του κινήματος αλληλεγγύης.
Από τη δίκη για την υπόθεση του ΕΛΑ κιόλας φάνηκε ότι αλλάζουν γραμμή. Στη δίκη του ΕΑ το βλέπουμε πια πεντακάθαρα. Δεν υπάρχει καν πολιτική αγωγή, ενώ ο πρόεδρος προσπαθεί να κρατήσει χαμηλούς τόνους, ώστε να μην υπάρξουν περιστατικά που θα τροφοδοτήσουν τη δημοσιότητα. Ο λόγος είναι προφανής: ιδιαίτερα στις σημερινές συνθήκες είναι αδύνατο να πείσουν ότι ο Μαζιώτης, η Ρούπα και ο Γουρνάς, οι αγωνιστές που ανέλαβαν την πολιτική ευθύνη για τη συμμετοχή τους στον ΕΑ, αποτελούν εχθρούς της κοινωνίας, εχθρούς του ελληνικού λαού. Η σύγκριση με τα λαμόγια της πολιτικής και τους αχόρταγους καπιταλιστές θα ήταν καταλυτική, γι’ αυτό και επέλεξαν το θάψιμο της δίκης και της πολιτικής και ιδεολογικής μάχης που δίνεται σε κάθε συνεδρίασή της.