Τη Δευτέρα 10 Απρίλη θα ξεκινήσει στο Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων, που για μια ακόμη φορά θα πάρει τη μορφή του έκτακτου τρομοδικείου, η δίκη του Κώστα Αβραμίδη, που κατηγορείται για «συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση».
Η περιπέτεια του Κ. Αβραμίδη είναι γνωστή. Μέλος της Συσπείρωσης Ενάντια στην Κρατική Τρομοκρατία, με ενεργό συμμετοχή στο κίνημα αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους, επελέγη ως το «πειραματόζωο» για μια ακόμη άσκηση κρατικής τρομοκρατίας. Συνελήφθη από την Αντιτρομοκρατική και υπεδείχθη ως «ο Πόντιος της 17Ν», με επιχείρημα ότι σ’ ένα βιβλίο στο κρυσφήγετο της οδού Πάτμου βρέθηκε τμήμα δακτυλικού του αποτυπώματος και ότι τον αναφέρει κάπου ο Κονδύλης. Αφέθηκε την επομένη ελεύθερος από τον ειδικό εφέτη ανακριτή Λ. Ζερβομπεάκο, επειδή δεν προέκυψε ούτε καν ένδειξη σε βάρος του. Υστερα από λίγο καιρό βρέθηκε κατηγορούμενος για ηθική αυτουργία σε δεκάδες ενέργειες της 17Ν, επειδή στον υπολογιστή του βρέθηκαν σκαναρισμένες οι προκηρύξεις της οργάνωσης, που είχαν χρησιμοποιηθεί για την ενημέρωση του site της Συσπείρωσης. Οι ίδιοι οι ασφαλίτες διαβεβαίωσαν (για να μη γίνουν ρόμπες) ότι οι προκηρύξεις δεν είναι πρωτότυπες και έχουν σκαναριστεί το 2002, όταν ξεκίνησε η επιχείρηση «εξάρθρωσης». Ετσι, αυτή η κατηγορία έφυγε από τη μέση.
Εμεινε όμως η κατηγορία της συμμετοχής. Ο Κ. Αβραμίδης αμφισβήτησε ότι το αποτύπωμα στο βιβλίο είναι δικό του. Το Συμβούλιο Εφετών σε πρώτη φάση διέταξε πραγματογνωμοσύνη, τα εργαστήρια της Ασφάλειας δεν διέψευσαν τον εαυτό τους (αυτό έλειπε) και το Συμβούλιο σε δεύτερη φάση αποφάσισε την παραπομπή του σε δίκη, παρά την αντίθετη εισήγηση του ανακριτή Ζερβομπεάκου. Γιατί, βέβαια, ένα αποτύπωμα σε κινητό αντικείμενο και μάλιστα βιβλίο, που ο καθένας μπορούσε να το πιάσει οπουδήποτε, δεν μπορεί να θεωρηθεί καν ένδειξη ενοχής. Ομως το Συμβούλιο έδειξε καθαρά τις προθέσεις του, γράφοντας στο παραπεμπτικό βούλευμα ότι ένδειξη ενοχής αποτελεί και η συμμετοχή του Αβραμίδη στο κίνημα αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους.
Εχουμε να κάνουμε με μια προκλητική φρονηματικού τύπου δίωξη. Ακόμα και το γεγονός ότι όρισαν να γίνει η δίκη στο κτίριο του Εφετείου και όχι στην υψίστης ασφαλείας αίθουσα των φυλακών Κορυδαλλού δείχνει καθαρά ότι ξέρουν πολύ καλά περί τίνος πρόκειται.
Εχουμε γράψει και άλλη φορά ότι ο Αβραμίδης δεν είναι μόνος του. Εχει δίπλα του όχι μόνο το κίνημα αλληλεγγύης στους πολιτικούς κρατούμενους αλλά ευρύτερες κοινωνικές και πολιτικές δυνάμεις. Δεν θα τους περάσει, λοιπόν. Δεν θα αφήσουμε να τους περάσει. Η σκευωρία θα καταρρεύσει και οι σκευωροί θα καταστούν κατάπτυστοι.