Πριν από μερικούς μήνες φιλοξενήσαμε αναλυτικό ρεπορτάζ για τη διήμερη πανελλαδική συνάντηση που οργάνωσε στα Χανιά το Φόρουμ Μεταναστών Κρήτης, την οποία είχαμε παρακολουθήσει. Περιγράφαμε αναλυτικά και τη δεύτερη μέρα του διήμερου, που περιλάμβανε ανοιχτή εκδήλωση αλληλεγγύης έξω από ένα παρατημένο κτίριο του ΙΚΑ, η οποία αντιμετωπίστηκε ανεπιτυχώς με μια τεράστια αστυνομική κινητοποίηση (αργότερα πληροφορηθήκαμε ότι εκείνη τη μέρα είχε ενσκύψει στα Χανιά ο περιβόητος Μαρκογιαννάκης και δεν ήθελε τίποτα να του χαλάσει την επίσκεψη στην εκλογική του περιφέρεια). Ανεπιτυχώς, γιατί μια νόμιμη εκδήλωση (ευτυχώς δεν έχει καταργηθεί ακόμη το δικαίωμα του συνέρχεσθαι) δεν θα μπορούσε να διαλυθεί επειδή έτσι ήθελε ο Μαρκογιαννάκης. Θυμόμαστε ακόμα τον διοικητή της Ασφάλειας, φανερά δύσθυμο, να συνοδεύει τον εισαγγελέα, ο οποίος το μόνο που ζήτησε ήταν να φύγουν τα πανό που είχαν κρεμαστεί πάνω στο παρατημένο κτίριο. Τα πανό έφυγαν από το κτίριο και κρεμάστηκαν με σκοινιά στα δέντρα και ο εισαγγελέας αποχώρησε μαζί με τη μεγάλη αστυνομική δύναμη, αφήνοντας δυο-τρεις ασφαλίτες να κόβουν κίνηση, μέχρι που ολοκληρώθηκε η εκδήλωση.
Πραγματικά, δεν φανταζόμασταν ότι αυτά τα γεγονότα θα είχαν και δικαστική συνέχεια. Μια συνέχεια γελοία από άποψη ποινικού βάρους (μόνο ένας Ψαθάς θα μπορούσε να περιγράψει τη γελοιότητα του πράγματος), δηλωτική όμως της κρατικής αντίληψης που προσπαθεί να ποινικοποιήσει κάθε δράση αλληλεγγύης στους μετανάστες και ειδικά εκείνες τις δράσεις που έχουν στο κέντρο τους τους ίδιους τους μετανάστες, όπως συμβαίνει στα Χανιά.
Ο πρόεδρος του ΙΚΑ και πρόεδρος της τοπικής ΝΔ, Βούρβαχης, κατέθεσε την ίδια μέρα στην Ασφάλεια και δήλωσε ότι επιθυμεί την ποινική δίωξη των «δραστών», επειδή κρέμασαν πανό στη βιτρίνα του παρατημένου κτιρίου, που έχει παραδοθεί στα σαράκια και τους ποντικούς. Η Ασφάλεια κατόρθωσε να… ανακαλύψει τρία μέλη του Φόρουμ Μεταναστών Κρήτης, δυο Ελληνες και έναν μετανάστη, τους τύλιξε σε μια κόλλα χαρτί και τους έστειλε στη Δικαιοσύνη για τα περαιτέρω, με το εξής σπαρταριστό διαβιβαστικό: «Ανάρτησαν πανό στις εισόδους και στην εξωτερική τοιχοποιία αυτού… με αποτέλεσμα η τοποθέτησή τους να υποβαθμίζει την αισθητική αξία του κτιρίου και να επηρεάζει την ποιότητα ζωής και τις αισθητικές αξίες των κατοίκων της πόλης»! Ενα παρατημένο κτίριο προσβλήθηκε… αισθητικά από τρία πανό που καλούσαν σε αλληλεγγύη στους μετανάστες. Μάλλον δεν χρειάζεται να κάνουμε καμιά συζήτηση επ’ αυτού.
Επαναλαμβάνουμε ότι εν προκειμένω θα έπρεπε να επιληφθούν οι κωμωδιογράφοι.
Η δίωξη, όμως, παραμένει δίωξη. Μπορεί να μη φτάσει ποτέ στο ακροατήριο (θα χάσουμε μάλλον την ευκαιρία να ακούσουμε από κοντά τον Βούρβαχη και τους ασφαλίτες να μας εξηγούν τις περί… αισθητικής απόψεις τους), όμως δεν είναι το μοναδικό κρούσμα σε βάρος του ΦΜΚ. Πρόσφατη είναι η απόπειρα να στηθεί σκευωρία ενάντια σε ενεργούς μετανάστες, μέλη του ΦΜΚ, με απειλή ακόμη και της «αντιτρομοκρατικής» νομοθεσίας, η οποία ακυρώθηκε χάρη στην έγκαιρη και αποφασιστική κινητοποίηση Χανιωτών. Ο,τι κινείται ενοχλεί. Ειδικά όταν είναι «ξένο». Οι μετανάστες πρέπει να μάθουν να σκύβουν το κεφάλι, να μη διεκδικούν, να δέχονται την υπερεκμετάλλευση και τους εξευτελισμούς. Στα Χανιά δεν τους έχουν κάνει τη χάρη. Μια δραστήρια μεταναστευτική κοινότητα οργανώνεται, κινητοποιείται, διεκδικεί, αποκαθιστά ισχυρούς δεσμούς με τις πιο ζωντανές δυνάμεις της πόλης κι αυτό θεωρείται έγκλημα καθοσιώσεως. Ας βρουν, όμως, κάτι πιο σοβαρό, γιατί με τις περί… αισθητικής απόψεις του κάθε Βούρβαχη και του κάθε ασφαλίτη μάλλον δεν…