Ολοι θυμόμαστε την αποδοκιμασία του Παπούλια στη Χαλκίδα, κατά το γιορτασμό των Φώτων και τη σύλληψη πέντε Χαλκιδαίων, στους οποίους απαγγέλθηκε κατηγορία για «προσβολή του Προέδρου της Δημοκρατίας». Ξαφνικά, λοιπόν, δυο μέρες πριν τη ρητή δικάσιμο, ο Αρειος Πάγος παρενέβη και όρισε η υπόθεση να εκδικαστεί από ομοιόβαθμο δικαστήριο της Αθήνας, σε ημερομηνία που θα καθοριστεί. Επικαλέστηκε λόγους «δημόσιας τάξης και ασφάλειας». Σύμφωνα με την αρεοπαγίτικη απόφαση, υπάρχει «κίνδυνος προκλήσεως σοβαρών επεισοδίων και διασαλεύσεως της δημόσιας τάξης και ασφάλειας είτε εντός είτε εκτός του δικαστικού Μεγάρου Χαλκίδας».
Γιατί φοβούνται; Αφού ο Παπούλιας είναι λαοπρόβλητος, όπως λένε, και τις αποδοκιμασίες έκανε μια «ισχνή μειοψηφία», τι κίνδυνος υπάρχει; Ρητορικό είναι το ερώτημα. Γνωρίζουν καλά ότι ο κόσμος θα πλημμυρίσει την περιοχή των δικαστηρίων και θα συμπαρασταθεί στους συλληφθέντες συντοπίτες του, γι’ αυτό θέλουν να κάνουν τη δίκη μακριά και σε χρόνο που θα ευνοεί αυ- τούς και όχι τους κατηγορούμενους. Ας είναι σίγουροι, όμως, ότι όποτε και να γίνει η δίκη θα πήξει και η Ευελπίδων. Και όχι μόνο από Χαλκιδαίους…