Ολα τα χαρακτηριστικά ενός τρομο-σόου είχε η αστυνομική επιχείρηση ενάντια στην κατάληψη Λέλας Καραγιάννη 37. Καταμεσήμερο και μέρα λαϊκής αγοράς παρατάχθηκαν οι ορδές των πραιτόρων, με στόχο να υπάρχουν θεατές στο έργο τους, ενώ στον ουρανό πετούσε το ελικόπτερο, για να υπογραμμίζει πόσο σημαντική ήταν η επιχείρηση. Οι πωλητές της λαϊκής αγοράς και οι εκατοντάδες πελάτες παρακολουθούσαν έκπληκτοι. Τα ΕΚΑΜ κατέστρεψαν την πόρτα με τροχό και συνέλαβαν στην ταράτσα του κτιρίου όσους/ες βρίσκονταν μέσα στο κτίριο, τους οποίους και μετέφεραν στη ΓΑΔΑ (16 άτομα). Για μερικές ώρες η περιοχή παρέμεινε αποκλεισμένη, οι ΜΑΤάδες δεν άφηναν ούτε τους λαϊκατζήδες να μαζέψουν τα πράγματά τους, το σκηνικό ήταν άκρως σουρεαλιστικό. Στο φινάλε, τα μάζεψαν και έφυγαν χωρίς ν’ αφήσουν φρουρά (όπως στη Βίλα Αμαλίας και στη Σκαραμαγκά), ενώ οι εκατοντάδες αλληλέγγυοι που είχαν μαζευτεί ξαναμπήκαν στο κτίριο χωρίς κανέναν κόπο. Μετά από λίγο, αφέθηκαν ελεύθεροι και οι προσαχθέντες στη ΓΑΔΑ (δεν βρέθηκε κάτι το ενοχοποιητικό, είπαν άτυπα οι μπάτσοι) και το τρομο-σόου έλαβε τέλος.
Αλλαγή τακτικής; Ελλειψη βούλησης από τη μεριά του Πανεπιστήμιου Αθήνας (ιδιοκτήτη του κτιρίου) να δώσει εντολή έξωσης και να ζητήσει την εφαρμογή της; Ας μην κάνουμε εικασίες και σενάρια. Ας μείνουμε στα γεγονότα. Οι μπάτσοι εισβάλλουν σ’ έναν κλειστό πολιτικό χώρο, επικαλούμενοι «πληροφορίες» για διάπραξη παράνομων πράξεων! Τι σημαίνει αυτό; Οτι κατοχυρώνουν το δικαίωμα να εισβάλλουν σε κτίρια που στεγάζουν πολιτικές οργανώσεις, πολιτικές δραστηριότητες. Αυτό είναι το μείζον από την επιχείρηση στη Λέλας Καραγιάννη και μη βιαστεί κανείς να πει ότι κάνουν πίσω, επειδή έγινε μια πραγματικά μεγάλη διαδήλωση το περασμένο Σάββατο. Η συγκυβέρνηση έχει μια ακροδεξιά ατζέντα, την οποία θ’ ανοίγει και θα κλείνει συνεχώς από τώρα και στο εξής.