Δεν έχει τέλος ο διωγμός του Γ. Μπακαγιάννη, υπαλλήλου του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, ο οποίος ως σύμβουλος του πρώην Γενικού Γραμματέα Θ. Αληφακιώτη έκανε το «λάθος» πρώτα να τα βάλει με το πανίσχυρο μονοπώλιο της Bayer και μετά να διεκδικήσει τη θέση του Γενικού Διευθυντή Φυτικής Παραγωγής. Αυτά τα δύο «λάθη» προκάλεσαν την πολιτική ηγεσία του υπουργείου, από την εποχή ακόμη της κυβέρνησης της ΝΔ. Αρχισε, έτσι, ένα κυνηγητό του Γ. Μπακαγιάννη, με απανωτές προσφυγές στο πειθαρχικό συμβούλιο και με παράνομες αποφάσεις απ’ αυτό.
Ο Γ. Μπακαγιάννης αντιστάθηκε και κατόρθωσε να εκδώσει το ΣτΕ την απόφαση 1569/2010, με την οποία δικαιωνόταν και ο υπουργός υποχρεωνόταν να τον τοποθετήσει. Ο πρώην υπουργός Κ. Σκανδαλίδης, όμως, αντί να τον τοποθετήσει στη θέση του, έστειλε την υπόθεση στο ΝΣΚ. Μολονότι το Δ’ Τμήμα, με τη γνωμοδότησή του 123/8-3-2011, δικαίωσε κατά βάση τον Γ. Μπακαγιάννη, ο Κ. Σκανδαλίδης δεν επικύρωσε ποτέ αυτή τη γνωμοδότηση.
Το κυνηγητό του Γ. Μπακαγικάνη συνεχίστηκε, επειδή συνέχισε να επιμένει ότι πρέπει να τοποθετηθεί ως Γενικός Διευθυντής Φυτικής Παραγωγής. Το πειθαρχικό συμβούλιο συνέχισε να εκδίδει καθ’ υπαγόρευση αποφάσεις κατά του υπαλλήλου, με στόχο να δίνει άλλοθι στον υπουργό να μην τον τοποθετεί στη θέση του. Εφτασαν στο σημείο τα μέλη του Α’ Υπηρεσιακού Συμβουλίου να αποφασίσουν την οριστική παύση του Γ. Μπακαγιάννη, δύο ημέρες πριν τις εκλογές του Μάη του 2012!
Αυτή η απόφαση, που δεν εφαρμόστηκε ποτέ, εξετάστηκε από το ΣτΕ, το οποίο εξέδωσε την απόφαση 2039/23.5.2013, με την οποία επιμένει ότι ο Γ. Μπακαγιάννης πρέπει να τοποθετηθεί στη θέση του που είναι η Γενική Διεύθυνση Φυτικής Παραγωγής. Με την απόφαση αυτή ο Γ. Μπακαγιάννης δεν πρέπει να τοποθετηθεί μόνο για την περίοδο 2006-2009, αλλά να συνεχίσει και τώρα, μέχρι να γίνει νέα εκλογή Γενικού Διευθυντή από το Β’ Υπηρεσιακό Συμβούλιο.
Ενώ ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Α. Τσαυτάρης είναι υποχρεωμένος να εφαρμόσει στο σύνολό της την απόφαση του ΣτΕ, έκανε τον ελιγμό να τοποθετήσει τον υπάλληλο για την περίοδο 2006-2009 και να μην καταργήσει την υπουργική απόφαση του Κ. Σκανδαλίδη, με την οποία είχε τοποθετήσει ως ΑΑ Γενικό Διευθυντή τον Α. Κουντούρη. Και όχι μόνο αυτό. Εστειλε ερώτημα της ΑΑ Γενικής Διευθύντριας Διοικητικής Υποστήριξης στο ΝΣΚ, εάν πρέπει να τοποθετηθεί ο Γ. Μπακαγιάννης!
Ν’ αφήσει τα κόλπα ο υπουργός, να μην αποδεχτεί τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ –όποια και αν είναι αυτή–, να καταργήσει την απόφαση του Κ. Σκανδαλίδη για τον Α. Κουντούρη και να τοποθετήσει τον Γ. Μπακαγιάννη στη θέση του.