Μια παλιομοδίτικη –αλλά πάντα επικίνδυνη– ασφαλίτικη προβοκάτσια στήθηκε τις τελευταίες μέρες στα Χανιά, σε βάρος δυο δραστήριων μελών του Φόρουμ Μεταναστών Κρήτης. Μια προβοκάτσια που αντανακλά το νέο κλίμα όχι μόνο στα Χανιά αλλά πανελλαδικά: μαζικά πογκρόμ ενάντια στους χωρίς χαρτιά μετανάστες και χτύπημα κάθε οργανωμένης πολιτικής δράσης από τη μεριά των μεταναστών.
Στα Χανιά κάηκε ένα κρατικό αυτοκίνητο. Φαινόμενο συνηθισμένο, αν αναλογιστούμε ότι ήταν το εικοστό κρατικό αυτοκίνητο που κάηκε. Λίγες ώρες μετά, 20 ασφαλίτες οπλισμένοι με πολυβόλα μπούκαραν στο σπίτι που κατοικούν δυο από τα πιο δραστήρια και γνωστά σε όλη τη χανιώτικη κοινωνία μέλη του Φόρουμ Μεταναστών Κρήτης και τους συνέλαβαν. Ο Αμπντελουαχέμπ και ο Μέντι ζουν για 20 χρόνια στα Χανιά, έχουν χαρτιά, παίρνουν πλέον 5ετή άδεια παραμονής. Είναι, όμως, δραστήριοι. Είναι μπροστά στις κινητοποιήσεις, στηρίζουν τους αγώνες των μεταναστών, συμμετέχουν γενικότερα στην πολιτική ζωή της πόλης. Σε λίγο, οι δυο Τυνήσιοι βρέθηκαν κατηγορούμενοι με τον «αντιτρομοκρατικό» νόμο! Βρέθηκε μάρτυρας, που κάτι είδε, κάτι κατέγραψε και αυτό το κάτι ήταν ο αριθμός του αυτοκινήτου του Μέντι να περνά από την περιοχή που κάηκε το αυτοκίνητο.
Δεν έχει σημασία που στο Indymedia δημοσιεύτηκε κείμενο ανάληψης ευθύνης για τον εμπρησμό από πολιτική ομάδα. Ούτε ότι υπήρχαν μάρτυρες που κατέθεσαν πως κάθονταν μέχρι αργά με τους δυο μετανάστες σε καφετέρια στο λιμάνι. Οι ασφαλίτες του Μαρκογιαννάκη είχαν βρει τους… «άραβες τρομοκράτες». Πάνω από τα κεφάλια των δυο μεταναστών δεν κρέμονταν απλά μια κατά τα άλλα γελοία κατηγορία. Κρέμονταν η απειλή της οικονομικής και κοινωνικής εξόντωσης, με προφυλάκιση και μια μακρά δικαστική περιπέτεια.
Στα Χανιά τα δημοκρατικά ανακλαστικά λειτούργησαν. Κόσμος κινητοποιήθηκε, οι μάρτυρες της καφετέριας βρέθηκαν και στο εισαγγελικό γραφείο η ασφαλίτικη κατηγορία ξεφούσκωσε. Ανακριτής και εισαγγελέας αποφάσισαν να αφαιρέσουν τον «τρομονόμο» από το κατηγορητήριο και να παραπέμψουν τους δυο μετανάστες στο αυτόφωρο με κατηγορίες σε βαθμό πλημμελήματος. Η δίκη αναβλήθηκε για 10 μέρες, αλλά στο μεταξύ ο κόσμος είχε την ευκαιρία να γνωρίσει το «μάρτυρα», τον οποίο προστάτευαν 5-6 ασφαλίτες καλώντας τον «να μη φοβάται, να τα πει όλα, να τους γαμήσουμε».
Μολονότι ξέρουμε, δεν γράφουμε τίποτα για το ποιόν του, αφήνοντας να ειπωθούν όλα τη μέρα της δίκης. Στο μεταξύ, οι δυο μετανάστες αφέθηκαν ελεύθεροι, σημάδι πως οι δικαστές «δεν επείσθησαν».