Διάλογος με έμπειρο δημοσιογράφο, που διακρίνεται για το οξύ του χιούμορ:
– Ας πούμε ότι είσαι ο Παλαιοκώστας και μαθαίνεις ότι εξαπολύεται γιγαντιαία αστυνομική επιχείρηση, σε όλο το έδαφος της ηπειρωτικής Ελλάδας, για τη σύλληψή σου, με χιλιάδες αστυνομικούς, οχήματα και ελικόπτερα, υπό τη διεύθυνση των ίδιων των στρατηγών της ΕΛΑΣ. Τι θα έκανες;
Απ. Θα καθόμουν κάπου και θα τους παρακολουθούσα γελώντας. ‘Η μπορεί να κατέβαινα στην Αθήνα να τους κάνω καμιά πλάκα.
– Και τι μένει τελικά απ’ όλη αυτή την επιχείρηση;
Απ. Να σου πω εγώ τι μένει. Καταρχάς, μπόλικα λεφτά για εκτός έδρας, έξοδα κίνησης και λοιπές δαπάνες. Από τους στρατηγούς μέχρι τον τελευταίο ασφαλίτη. Υστερα, σε μερικά ορεινά χωριά μπορεί να εμφανιστεί η νοσταλγία ορισμένων γερόντων: Ηρθε η χωροφυλακή να μας σώσει, όπως τότε με τους κομμουνιστοσυμμορίτας. Θα πρότεινε μάλιστα στην ηγεσία της ΕΛΑΣ να εφαρμόσει την τακτική των παλιών ΤΕΑ. Να χτυπάει τις καμπάνες, να μαζεύεται ο κόσμος στην πλατεία και να τους παίζει πατριωτικές ταινίες για να τους ανυψώσει το εθνικόν φρόνημα.
Εμείς να το πιάσουμε από τη σοβαρή του πλευρά. Είναι αστείο, βέβαια, να πιστέψει κανείς ότι έμπειροι παράνομοι, όπως ο Νίκος και ο Βασίλης Παλαιοκώστας μπορούν να συλληφθούν με χολιγουντιανού τύπου επιχειρήσεις. Αυτές οι επιχειρήσεις, όμως, πέρα απ’ όλα τα άλλα, αποτελούν ασκήσεις αστυνομοκρατίας και τρομοκράτησης του πληθυσμού. Χιλιάδες άνθρωποι θα υποστούν και πάλι εξευτελισμούς στο δρόμο, θα οδηγηθούν στα Τμήματα (προσαγωγές τις λένε), θα συλληφθούν για αδικήματα της πλάκας, εκατοντάδες μετανάστες θα απελαθούν. Ολοι θα πρέπει να καταλάβουν «ποιο είναι το κράτος». Και ειδικά εκείνοι οι κάτοικοι των ορεινών περιοχών που εξακολουθούν να πιστεύουν σε παλιές αξίες, όπως η φιλοξενία και η παραχώρηση ασύλου στους διωκόμενους που δεν βλάπτουν κανένα και μόνο με την εξουσία έχουν λογαριασμούς.
Και ένα ερώτημα: γιατί θεωρούνται τόσο επικίνδυνοι οι αδελφοί Παλαιοκώστα και οργανώνεται τέτοια επιχείρηση για τη σύλληψή τους; Αφού δεν έχουν πειράξει άνθρωπο, όπως είπε και ο Πολύδωρας σε εκείνη τη γελοία έκκληση που τους έκανε να παραδοθούν. Μήπως τελικά το μεγαλύτερο έγκλημα που μπορεί να διαπράξει κανείς είναι να ξεφτιλίσει το κράτος;