Το ζήτημα δεν είναι ότι ένας μπάτσος ποδοπάτησε το Κοράνι που είχε στην τσέπη του ένας μετανάστης. Από ανθρώπους που βρίσκονται αε ζωώδη κατάσταση, από φασιστοειδή γεμάτα μίσος για καθετί το διαφορετικό, ειδικά αν αυτό το διαφορετικό έχει μεγαλύτερη ποσότητα μελανίνης στο δέρμα του, δεν περιμέναμε τίποτα το διαφορετικό. Το ζήτημα είναι από πού ο μπάτσος άντλησε το θράσος να προβεί σ’ αυτή την πράξη και μάλιστα εν ώρα υπηρεσίας. Η απάντηση είναι σαφής: η εντολή που έχουν οι μπάτσοι είναι να εξαπολύσουν ένα πογκρόμ κατά των μεταναστών.
Οταν η εντολή είναι «τσακίστε τους», το κάθε ανθρωποειδές, με στολή ή χωρίς στολή, θα ενεργήσει αναλόγως. Μετά την κοινή επιχείρηση ΜΑΤ-Χρυσαυγιτών στην Ομόνοια, έχουμε καθημερινές επιθέσεις των τελευταίων ενάντια σε μετανάστες στον Αγ. Παντελεήμονα, αλλά και ενάντια σε ανθρώπους που προσπαθούν να τους συγκρατήσουν. Επιθέσεις έχουν δεχτεί δημοσιογράφοι αστικών ΜΜΕ και μέλος του ΚΚΕ, που είδε φασιστοειδές να απειλεί με μαχαίρι μετανάστη και του είπε «τι πας να κάνεις». Ολες αυτές οι επιθέσεις έγιναν μπροστά στα μάτια της αστυνομίας, που έκανε πως δεν έβλεπε. Οι φασιστικές συμμορίες χρησιμοποιούνται πλέον ευθέως από το κράτος, θυμίζοντας μας την περίοδο της «Καρφίτσας».
Η οργή των μουσουλμάνων μεταναστών ξεχείλισε μετά την προσβολή στη θρησκευτική τους πίστη, που γι’ αυτούς συμβολίζει την ίδια τους την ύπαρξη. Βγήκαν στο δρόμο, ενώ οι πιο νέοι απ’ αυτούς δεν δίστασαν να συγκρουστούν με τα ΜΑΤ, να σπάσουν βιτρίνες, να αναποδογυρίσουν αυτοκίνητα (το πνεύμα του Δεκέμβρη έχει αφήσει παρακαταθήκες). Το θρησκευτικό περίβλημα αυτού του ξεσπάσματος δεν μπορεί να κρύψει τις βαθύτερες αιτίες του, που είναι οι άθλιες συνθήκες ζωής και ο απηνής διωγμός που δέχονται οι μετανάστες, ειδικά αυτοί που έρχονται από τις χώρες της Ασίας και της Αφρικής.
Η κυβέρνηση διοχετεύει τα σχέδιά της σε εφημερίδες. Τελειώνει με τη δημιουργία του στρατόπεδου συγκέντρωσης στον Ασπρόπυργο, όπου θα μεταφέρει τους μετανάστες που θα πιάνουν οι μπάτσοι σε συνεχείς επιχειρήσεις-σκούπα. Από εκεί θα τους φορτώνει σε αεροπλάνα και θα τους μεταφέρει στις χώρες προορισμού τους. Η εκκαθάριση του κέντρου της Αθήνας είναι μόνο το πρόσχημα. Αλλωστε, κλίμα τρομοκρατίας ενάντια στους μετανάστες αναπτύσσεται σε όλη τη χώρα. Το Φόρουμ Μεταναστών Κρήτης, για παράδειγμα, κατήγγειλε ότι μετά το διήμερο για τους μετανάστες που οργάνωσε στις 16-17 Μάη, η αστυνομία εξαπέλυσε πογκρόμ με συλλήψεις, παρακολουθήσεις σπιτιών και απειλές για απέλαση, βάζοντας στο στόχαστρο τους πιο δραστήριους μετανάστες, αυτούς που είχαν πρωταγωνιστήσει στην απεργία πείνας και στις πρόσφατες δράσεις που έθεσαν το αίτημα της δημιουργίας ξενώνα για άστεγους, Ελληνες και μετανάστες.
Η κυβέρνηση είναι αποφασισμένη να τηρήσει τη δέσμευση που έχει αναλάβει ως συνοριοφύλακας της ΕΕ. Το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να της δώσουν περισσότερα κονδύλια για να προσλάβει και άλλους μπάτσους, συνοριοφύλακες, λιμενικούς. Κι επειδή τα κύματα των μεταναστών δεν πρόκειται να σταματήσουν να έρχονται, είναι αποφασισμένη να αντιμετωπίσει το θέμα με περισσότερη καταστολή, εκθέτοντας έτσι το λαό και τη χώρα μας σε κινδύνους. Ο Παυλόπουλος ξεκαθάρισε ότι η κυβέρνηση δεν είναι διατεθειμένη να ικανοποιεί αιτήματα για άσυλο και να χορηγεί ταξιδιωτικά έγγραφα στους μετανάστες που η πρόθεσή τους είναι να περάσουν transit από την Ελλάδα.
Μπροστά στην κατάσταση που διαμορφώνεται όλοι καλούμαστε να πάρουμε θέση. Πρέπει να διαλέξουμε στρατόπεδο, για να το πούμε καθαρά. Οσο στις χώρες του λεγόμενου τρίτου κόσμου βασιλεύουν οι πόλεμοι, οι οικονομικές καταστροφές και η πείνα, καμιά δύναμη δεν πρόκειται να σταματήσει τις μετακινήσεις ανθρώπων προς πιο εύπορες περιοχές προς αναζήτηση μιας καλύτερης ζωής. Αυτή ήταν, άλλωστε, η πληθυσμιακή κίνηση καθ’ όλη τη διαδρομή της ανθρώπινης Ιστορίας. ‘Η θα γίνουμε μελανοχίτωνες και θα σταθούμε στο πλευρό των δυνάμεων καταστολής ενάντια στους μετανάστες, όπως κάνουν τα διάφορα φασιστοειδή, ή θα σταθούμε στο πλευρό των μεταναστών, αντιπαλεύοντας μαζί τους την «Ευρώπη φρούριο» και τα αντιμεταναστευτικά πογκρόμ. Η πρώτη τακτική, εκτός όλων των άλλων, είναι και κοντόφθαλμη. Γιατί και οι μετανάστες δεν πρόκειται να καθήσουν με σταυρωμένα χέρια, δεν πρόκειται να ανέχονται επ’ άπειρον τους εξευτελισμούς και τη βία. Θα απαντήσουν με τα ίδια μέσα και καλά θα κάνουν.
Το αστικό κράτος έχει όφελος να μας σπρώξει σ’ έναν ενδοταξικό εμφύλιο. Να χτυπιόμαστε με τα ταξικά μας αδέρφια, αντί να ενωθούμε και να παλέψουμε ενάντια στον καπιταλισμό που γεννά τη μετανάστευση.