Στις φυλακές Κορυδαλλού προφυλακίστηκαν οι Πέτρος Καρασαρίνης, Γιώργος Καλαϊτζίδης και Παναγιώτης Ασπιώτης, συνοδευόμενοι με ένα βαρύτατο κατηγορητήριο, στο οποίο δεσπόζει η κατηγορία για «ένταξη σε εγκληματική οργάνωση», δηλαδή η περιβόητη διάταξη του τρομονόμου, που προστέθηκε για να δώσει υπόσταση σε μια ανυπόστατη υπόθεση.
Οι δυο πρώτοι συνελήφθησαν τη νύχτα της Πέμπτης προς Παρασκευή, 7-8 Ιούλη. Οπως ανακοίνωσε η Αστυνομία, πετούσαν στα σκουπίδια σακούλες που περιλάμβαναν σπασμένες ασπίδες των ΜΑΤ. Οπως υποστήριξαν από την πρώτη στιγμή και οι δύο, ο Καρασαρίνης δεν είχε ιδέα και απλά βοήθησε να μεταφερθούν κάποιες σακούλες με το αυτοκίνητό του. Ο Καλαϊτζίδης είπε πως οι ασπίδες βρίσκονταν πράγματι στην κατοχή του με σκοπό να τις πετάξει. Αρνήθηκε οποιαδήποτε συμμετοχή στο επεισόδιο με τη διμοιρία των ΜΑΤ στη Χαρ. Τρικούπη.
Η Αντιτρομοκρατική έκανε μια «περατζάδα» από τα κελιά που κρατούνταν οι δύο, αλλά «έφυγε» από την υπόθεση, θεωρώντας ότι δεν υπάρχει κάτι που να την αφορά. Δεν αναμίχθηκε ούτε μετά την εύρεση τεσσάρων πιστολιών στο σπίτι του Καλαϊτζίδη, δεδομένου ότι κανένα απ’ αυτά τα όπλα δεν είχε χρησιμοποιηθεί σε πράξεις πολιτικής βίας ή άλλες ενέργειες. Ο Καλαϊτζίδης για τα όπλα υπήρξε σαφής από την πρώτη στιγμή: Είμαι Κρητικός, Σφακιανός, και στην κουλτούρα μας είναι η κατοχή όπλων. Αυτό είναι εθιμικό δίκαιο στην Κρήτη. Από τα όπλα κάποια είναι από δωρεά και κάποια μου τα έχουν δώσει προς φύλαξη.
Η Κρατική Ασφάλεια τους έστειλε στον εισαγγελέα (αφού τους κράτησε παράνομα για μισή μέρα) με κατηγορίες πλημμεληματικού χαρακτήρα:εμπρησμός, απόπειρα πρόκλησης σωματικών βλαβών, κλοπή, σύσταση και συμμορία, οπλοκατοχή (οι τέσσερις πρώτες κατηγορίες αφορούν την επίθεση κατά της διμοιρίας των ΜΑΤ). Ηταν φανερό, ότι δεν επεδίωκε να δώσει διαστάσεις «τρομοκρατίας» σε μια υπόθεση που ήταν σαφές ότι δεν είχε.
Αφού περίμεναν για περισσότερες από τέσσερις ώρες στο διάδρομο της Εισαγγελίας, σ’ ένα κλίμα χαλαρό (μιλούσαν άνετα με τους συνηγόρους, τους συγγενείς και τους συμπαραστάτες που είχαν σπεύσει εκεί), προφανώς για να γίνουν οι σχετικές «συνεννοήσεις», άκουσαν με έκπληξη την εισαγγελέα υπηρεσίας να αναβαθμίζει δυο κατηγορίες σε κακουργήματα:
απόπειρες ανθρωποκτονίας κατά συρροή (!) και έκρηξη! Πήραν προθεσμία για να απολογηθούν την Τρίτη, ενώ στο μεταξύ ανοίχτηκε μια τραπεζική θυρίδα (στο σπίτι του Καλαϊτζίδη βρέθηκε η σχετική εξουσιοδότηση), στην οποία -σύμφωνα με την Αστυνομία- βρέθηκαν κάποιες σφαίρες.
απόπειρες ανθρωποκτονίας κατά συρροή (!) και έκρηξη! Πήραν προθεσμία για να απολογηθούν την Τρίτη, ενώ στο μεταξύ ανοίχτηκε μια τραπεζική θυρίδα (στο σπίτι του Καλαϊτζίδη βρέθηκε η σχετική εξουσιοδότηση), στην οποία -σύμφωνα με την Αστυνομία- βρέθηκαν κάποιες σφαίρες.
Την Τρίτη νέα έκπληξη. Η ανακρίτρια τους ανακοίνωσε ότι οι κατηγορίες αναβαθμίζονται κι άλλο. Πλέον κατηγορούνται με βάση τον τρομονόμο (κακούργημα) κι ακόμη για διακεκριμμένη οπλοκατοχή (κακούργημα) και κατοχή εκρηκτικών (κακούργημα), συν τα δύο κακουργήματα της πρώτης αναβάθμισης. Το απόγευμα της ίδιας μέρας συλλαμβάνεται και ο Παναγιώτης Ασπιώτης, στο όνομα του οποίου είχε νοικιαστεί η θυρίδα.
Και ποια είναι η… εγκληματική οργάνωση στην οποία ανήκαν οι τρεις; Δεν είναι μία αλλά δύο: οι «Μονάδες Ανατροπής Τάξης» και ο «Σύνδεσμος Αναρχικών Εξαρχείων». Ας σημειωθεί ότι το πρώτο όνομα χρησιμοποιήθηκε για μοναδική φορά μετά την επίθεση κατά των ΜΑΤ στη Χαρ. Τρικούπη, πριν λίγο καιρό, ενώ συλλογικότητα με το δεύτερο όνομα σε μας τουλάχιστον είναι άγνωστη και πάντως δεν έχει αναλάβει την ευθύνη για καμιά πράξη πολιτικής βίας (μολότοφ, γκαζάκια κ.λπ.).
Η «εγκληματική» οργάνωση, σύμφωνα με το κατηγορητήριο, δρα από το 1998 και έχει διαπράξει 200 επιθέσεις με μολότοφ. Γιατί από το 1998; Γιατί τότε νοικιάστηκε η θυρίδα! Και γιατί 200 επιθέσεις; Γιατί τόσες περίπου έχουν γίνει!!! Αυτή ήταν η απάντηση της ανακρίτριας στους κατηγορούμενους και τους συνηγόρους τους.
Απολογούμενοι οι δυο πρώτοι συλληφθέντες ήταν σαφείς. Ο Καρασαρίνης είπε πως απλώς βοήθησε ένα γνωστό του να μεταφέρει κάποιες σακούλες, χωρίς να γνωρίζει ποιο ήταν το περιεχόμενό τους. Δεν έχει καμιά οποιαδήποτε άλλη σχέση, γεγονός που επιβεβαίωσε και ο συγκατηγορούμενός του. Ο Καλαϊτζίδης επικαλέστηκε το κρητικό εθιμικό δίκαιο για την οπλοκατοχή. Οσο για τη θυρίδα, ξεκαθάρισε ότι νοικιάστηκε για να φυλάσσονται εκεί χρήματα που μαζεύονται από συναυλίες και εράνους, για να πληρώνονται εγγυήσεις, ποινές και δικαστικά έξοδα αγωνιστών του αναρχικού και αντιεξουσιαστικού χώρου. Ο Ασπιώτης απολογήθηκε μια μέρα μετά και υποστήριξε ότι δεν έχει καμιά σχέση με την υπόθεση και τις κατηγορίες που του φόρτωσαν. Η θυρίδα νοικιάστηκε απ’ αυτόν στο πλαίσιο συλλογικών δραστηριοτήτων.
Η υπόθεση θα ήταν γελοία, αν τρεις άνθρωποι, μέσα σε συγκεκριμένο πολιτικό κλίμα, δεν βρίσκονταν στη φυλακή με ένα τόσο βαρύ κατηγορητήριο στην πλάτη τους. Είναι φανερό ότι κάποιοι κύκλοι (δεν τους γνωρίζουμε και δεν μας ενδιαφέρει κιόλας να εντρυφήσουμε στις αντιθέσεις μέσα στους διωκτικούς μηχανισμούς) προσπαθούν να βγάλουν «αντιτρομοκρατική» υπεραξία. Η τερατώδης διόγκωση των κατηγοριών, το εφεύρημα της «εγκληματικής οργάνωσης», ο συσχετισμός ανθρώπων που από πουθενά δεν προκύπτει ότι είχαν τη σύνδεση που τους αποδίδουν, δείχνουν καθαρά ότι πρόκειται για μια δίωξη φρονηματικού χαρακτήρα, που έχει σαν ανομολόγητο σκοπό της να λειτουργήσει παραδειγματικά. Να σπείρει τον τρόμο σ’ έναν ευρύτερο χώρο, επισείοντας την απειλή της ποινικοποίησης σε βαθμό «τρομοκρατίας» ακόμα και της χαμηλής έντασης πολιτικής παραβατικότητας.
Είναι η πρώτη φορά που ο τρομονόμος δείχνει με τέτοιο τρόπο τα δόντια του, αποκαλύπτοντας τις πραγματικές του στοχεύσεις. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με μέλη οργανώσεων ένοπλης πάλης ή με ανθρώπους που τους ενέπλεξαν παρουσιάζοντάς τους ως μέλη αυτών των οργανώσεων. Εδώ έχουμε να κάνουμε κυριολεκτικά με κατασκευή οργάνωσης που δεν υπάρχει και δεν έχει δράσει. Χωρίς μάρτυρες, χωρίς στοιχεία, μόνο με μια σειρά προκλητικά αυθαίρετους συλλογισμούς κάποιων διωκτικών εγκεφάλων.
Επιβάλλεται, λοιπόν, άμεση κινητοποίηση και αντίδραση (οι Κινήσεις Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους κάλεσαν χτες την πρώτη συγκέντρωση για να συζητηθεί το ζήτημα) με στόχο να καταγγελθεί το όλο στήσιμο και να οργανωθεί ο αγώνας, πρώτα για την αποφυλάκιση των τριών συλληφθέντων και δεύτερο για να καταρρεύσει η όλη υπόθεση, όταν φτάσει στο ακροατήριο. Είναι πολύ σημαντικό να σταματήσει αυτή
η ιστορία τώρα.