Πρέπει ακόμη να αναφέρουμε την εκδήλωση που θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα (31 Γενάρη) στο Πολυτεχνείο από μια σειρά πολιτικές οργανώσεις (ΣΥΝ και νεολαία ΣΥΝ, ΚΚΕ(μ-λ), ΜΕΡΑ, ΚΟΕ, Δίκτυο, ΔΕΑ, ΟΚΔΕ κ.ά.) για τη νέα δίκη για την υπόθεση του ΕΛΑ. Η εκδήλωση επικεντρώνεται στη νέα δίκη για την υπόθεση του ΕΛΑ, με ένα πλαίσιο πιο «ευρύ» απ’ αυτό των Κινήσεων Αλληλεγγύης, θέτει όμως ευθέως το ζήτημα της ναζιστικής αρχής της «συλλογικής ευθύνης» και απαιτεί την αθώωση όλων των κατηγορούμενων. Απ’ αυτή την άποψη συνιστά ένα μεγάλο βήμα εμπρός από δυνάμεις που είτε αδιαφόρησαν εντελώς για την τρομοϋστερία των τελευταίων χρόνων και δεν ύψωσαν καμιά αντίσταση σ’ αυτή ή που -ακόμα χειρότερα- ζητούσαν να αφεθεί η ελληνική Δικαιοσύνη να κάνει απερίσπαστη το καθήκον της, όπως ο ΣΥΝ. Τέτοιες εκδηλώσεις είναι καλοδεχούμενες, γιατί διευρύνουν το μέτωπο της αντίστασης με δυνάμεις που μέχρι τώρα απουσίαζαν απ’ αυτό.
Ολα είναι έτοιμα για το διήμερο ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑ-ΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ που οργανώνουν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στο Πάντειο Πανεπιστήμιο οι Κινήσεις Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους. Θα είναι ένα διήμερο γεμάτο από εκδηλώσεις, που θα ξεκινά το μεσημέρι καθεμιάς από τις δυο μέρες και θα τελειώνει τις πρώτες πρωινές ώρες, όπως μπορείτε να διαπιστώσετε και από την αφίσα με το πρόγραμμα που παραθέτουμε.
Κεντρική θέση στο διήμερο κατέχουν οι δυο πολιτικές συζητήσεις που θα γίνουν στο αμφιθέατρο «Σ. Καράγιωργας». Το θέμα στη συζήτηση του Σαββάτου αναφέρεται στην εμπειρία του ελληνικού και διεθνούς κινήματος αλληλεγγύης και στο πάνελ θα συμμετάσχουν η γερμανίδα Ιrmgard Moeller, για πολλά χρόνια πολιτική κρατούμενη στο κολαστήριο του Σταμχάιμ (από τη λεγόμενη πρώτη γενιά της RAF), ο επίσης γερμανός Rolf Heissler, πρώην πολιτικός κρατούμενος για πάνω από 20 χρόνια (από τη λεγόμενη δεύτερη γενιά της RAF, εκπρόσωπος από την επιτροπή Sofri της Ιταλίας (ο Sofri είναι ηγετικό στέλεχος της Lotta Continua, που παραμένει ακόμα στη φυλακή, ως θύμα σκευωρίας της Αντιτρομοκρατικής), ο Κυριάκος Μαζοκόπος (εφτά χρόνια πολιτικός κρατούμενος στις ελληνικές φυλακές) και οι Βαγγέλης Πισσίας και Μάνια Μπαρσέφσκι από τις Κινήσεις Αλληλεγγύης.
Η συζήτηση της Κυριακής είναι αφιερωμένη στη νέα τρομο-πρόκληση, στη νέα δίκη για την υπόθεση του ΕΛΑ, που θα ξεκινήσει την επόμενη μέρα (Δευτέρα, 7 Φλεβάρη), με κατηγορούμενους τους καταδικασθέντες στην προηγούμενη δίκη Χρήστο Τσιγαρίδα, Κώστα Αγαπίου, Αγγελέτο Κανά και Ειρήνη Αθανασάκη, τον αμετακλήτως αθωωθέντα Μιχάλη Κασίμη και τον… παγίως ύποπτο Γιάννη Σερίφη. Στο πάνελ θα συμμετάσχουν ο πρόσφατα αποφυλακισθείς για λόγους υγείας Χρήστος Τσιγαρίδας, οι δικηγόροι Μαρίνα Δαλιάνη και Αρης Κωνσταντάκης, η δικαστική συντάκτρια Κατερίνα Κατή, ο πανεπιστημιακός Βένιος Αγγελόπουλος και ο Πέτρος Γιώτης από τις Κινήσεις Αλληλεγγύης.
Μετά τις εισηγητικές ομιλίες θα ακολουθεί συζήτηση με τη συμμετοχή των ακροατών, ενώ μετά το τέλος των πολιτικών εκδηλώσεων θα ακολουθούν οι… παραδοσιακές συναυλίες. Το Σάββατο είναι αφιερωμένο στο hip hop και η Κυριακή στο Rock (τα ονόματα των γκρουπ μπορείτε να τα δείτε στο πρόγραμμα. Οι συναυλίες θα γίνουν στο μεγάλο αίθριο του νέου κτιρίου του Παντείου.
Καθ’ όλη τη διάρκεια του Αντιτρομοκρατικού Φεστιβάλ θα λειτουργούν εκθέσεις φωτογραφίας και βιβλίου, θα γίνονται προβολές διαφανειών και βίντεο, ενώ θα λειτουργεί και το απαραίτητο μπαρ για αναψυχή.
Την ερχόμενη Πέμπτη, 3 Φλεβάρη, στη 1 το μεσημέρι, οι Κινήσεις Αλληλεγγύης οργανώνουν Συνέντευξη Τύπου στην αίθουσα τελετών του Δικηγορικού Συλλόγου Αθήνας, για να παρουσιάσουν τα σχετικά με το Αντιτρομοκρατικό Φεστιβάλ και να αναφερθούν στη νέα δίκη για την υπόθεση του ΕΛΑ. Στη συνέντευξη θα παρουσιαστεί και μια μπροσούρα σχετικά μ’ αυτή τη δίκη, το προκλητικό κατηγορητήριο και τα νομικά τερατουργήματα που τη συνοδεύουν, που έχουν ετοιμάσει οι Κινήσεις Αλληλεγγύης. Η παρουσία όλων και σ’ αυτή την εκδήλωση είναι απαραίτητη.
Τέλος, την ερχόμενη Τρίτη, 1 Φλεβάρη, στις 8 το βράδυ, θα γίνει στο Πολυτεχνείο η τελευταία συνέλευση των Κινήσεων Αλληλεγγύης πριν το διήμερο. Χρειάζεται μαζική παρουσία, για να δηλωθούν διαθεσιμότητες και να συγκροτηθούν ομάδες εργασίας για την πρακτική οργάνωση του Αντιτρομοκρατικού Φεστιβάλ. Οι συντρόφισσες και οι σύντροφοι της επιτροπής που οργάνωσε μέχρι τώρα τη δουλειά δεν επαρκούν. Πρέπει να πλαισιωθούν από περισσότερο κόσμο, για να μην τρέχουμε την τελευταία στιγμή και δεν προλαβαίνουμε.
Και εκτός κέντρου…
Δεν είναι, όμως, μόνο η Αθήνα στην οποία οι Κινήσεις Αλληλεγγύης οργανώνουν αυτό το διήμερο εκδηλώσεων. Στο χορό μπαίνουν συνιστώσες των Κινήσεων Αλληλεγγύης και εκτός κέντρου.
Σήμερα (Σάββατο, 29 Γενάρη), στις 7 το απόγευμα, οργανώνεται εκδήλωση στη Λαμία (στο ΤΕΕ, πλατεία Ελευθερίας) με θέμα «Αποψίλωση δικαιωμάτων, πολιτικοί κρατούμενοι και κρατική καταστολή» και ομιλητές τους Κώστα Αβραμίδη, Νίκο Γιαννόπουλο, Γιάννη Σερίφη και Σπύρο Φυτράκη.
Την επόμενη Παρασκευή (4 Φλεβάρη) ανάλογη εκδήλωση οργανώνεται στο Αγρίνιο με θέμα «Αντίσταση στη διεθνή αντιτρομοκρατική σταυροφορία – Εκτακτα δικαστήρια, νέα δίκη για την υπόθεση του ΕΛΑ, συλλογική ευθύνη – Πολιτικοί κρατούμενοι και κίνημα αλληλεγγύης» και ομιλητές τους Βένιο Αγγελόπουλο, Κώστα Παπαδάκη και Πέτρο Γιώτη.
Εκδηλώσεις ετοιμάζονται ακόμη στη Θεσσαλονίκη και το Βόλο (όταν έκλεινε η ύλη της «Κ» δεν είχαν φιξαριστεί ακόμα οι ημερομηνίες).