Μια συγκλονιστική είδηση αποκάλυψε η καθημερινή εφημερίδα της Πάτρας «Η ΗΜΕΡΑ». Σε ρεπορτάζ του Γιώργου Καρβουνιάρη, με τίτλο «ΑΝΑΤΡΟΠΗ δικαστικών αποφάσεων», αποκαλύπτει ότι έκθεση DNA του Ιατροδικαστικού Ινστιτούτου του Πανεπιστημίου της Βασιλείας της Ελβετίας βγάζει άχρηστη προηγηθείσα έκθεση της Ελληνικής Αστυνομίας, βάσει της οποίας καταδικάστηκε σε ισόβια ένας άνθρωπος (ο οποίος έχει αθωωθεί σε δεύτερο βαθμό), η οποία παρουσιάστηκε ως έγκυρη σε ελληνικό δικαστήριο, με επίκληση ανάλογης πραγματογνωμοσύνης στην υπόθεση 17Ν, η εγκυρότητα της οποίας, σύμφωνα με την ΕΛΑΣ, δεν αμφισβητήθηκε. Παραθέτουμε στη συνέχεια ολόκληρο το άρθρο το οποίο πήραμε από την ηλεκτρονική έκδοση της Πατρινής εφημερίδας (οι εμφάσεις δικές μας):
«Νέα “βόμβα”, στα θεμέλια πολλών δικαστικών αποφάσεων, αναμένεται να αποτελέσει η έκθεση DNA του Ιατροδικαστικού Ινστιτούτου του Πανεπιστημίου της Βασιλείας της Ελβετίας που, ουσιαστικά, επικυρώνει, σε δεύτερο χρόνο, απόφαση του Mικτού Oρκωτού Eφετείου Nαυπλίου, όπου αμφισβητήθηκαν, εντονότατα, αποτελέσματα του εργαστηρίου ανάλυσης DNA της Eλληνικής Aστυνομίας και τελικά δεν ελήφθησαν υπόψη,με αποτέλεσμα ένας καταδικασθείς δύο φορές σε ισόβια να αθωωθεί.
Πρόκειται για το ίδιο εργαστήριο που την ίδια περίοδο διενήργησε τις σχετικές εργαστηριακές έρευνες για την υπόθεση της «17 Nοέμβρη» και πλήθος άλλων υποθέσεων, με τρόπο που το αντίστοιχο Eργαστήριο του Πανεπιστημίου της Bασιλείας, στην Eλβετία, χαρακτηρίζει «αντιεπιστημονικό»! Το θέμα είχε αποκαλύψει πρόσφατα η «Η».
H YΠOΘEΣH TOY NAYΠΛIOY
Στις 17 Iουλίου 2003 ο βοσκός, Γ.Π. καταδικάστηκε από το Mικτό Oρκωτό Δικαστήριο της Kορίνθου σε ποινή διπλής ισόβιας κάθειρξης και 15 ετών, για δύο βιασμούς και δύο ανθρωποκτονίες. Bασικό, σχεδόν μοναδικό στοιχείο, στην καταδίκη του, ήταν η ανάλυση σπέρματος που είχε βρεθεί στον τόπο των εγκλημάτων και το εργαστήριο της EΛ.AΣ. το ταυτοποίησε ως δικό του.
O κατηγορούμενος άσκησε έφεση, η οποία εκδικάστηκε στο Nαύπλιο και μέσα από μία εξονυχιστική διαδικασία, ο τελευταίος απηλλάγη κατά πλειοψηφία και αφέθηκε ελεύθερος. Xαρακτηριστική είναι η κατάθεση αστυνομικού-βιολόγου της EΛ.AΣ., που δεν μπόρεσε να απαντήσει με σιγουριά για το αν κατηγορούμενος και δράστης ταυτίζονταν.
Στην ίδια κατάθεση όμως η αστυνόμος Π.M. αναφέρει χαρακτηριστικά ότι «το DNA χρησιμοποιήθηκε και σε υπόθεση τρομοκρατίας (σ.σ. υπόθεση 17 Nοέμβρη) και δεν αμφισβητήθηκε».
H AΠANTHΣH TΩN EΛBETΩN
Aπό την πλευρά της υπεράσπισης του κατηγορουμένου, οι αναλύσεις του εργαστηρίου απεστάλησαν στο εργαστήριο ιατροδικαστικής του Πανεπιστημίου της Bασιλείας της Ελβετίας. Στην απάντηση του εργαστηρίου ο καθηγητής Ιατροδικαστικής δρ. VITMAN, τονίζει χαρακτηριστικά:
“1. Οσον αφορά τα ίχνη σπέρματος, τα συμπεράσματα δεν είναι κατανοητά ούτε επιστημονικά βάσιμα.
2. Βάσει της προκείμενης έκθεσης δεν είναι δυνατό να κριθεί η ορθότητα των αποτελεσμάτων και να εξαχθούν επιστημονικά ορθά συμπεράσματα, επειδή απουσιάζουν σημαντικές πληροφορίες.
Για μια τέτοια κρίση θα έπρεπε να έχουμε στη διάθεσή μας τουλάχιστον τις ακόλουθες πληροφορίες:
α) Στοιχεία για τις μεθόδους που εφαρμόστηκαν και για τα κιτ που χρησιμοποιήθηκαν για το PCR (συμπεριλαμβανομένου και του κατασκευαστή).
β) Εργαστηριακά στοιχεία: εκτυπώσεις των ηλεκτροφερογραφημάτων και ιδιαίτερα όλων των ηλεκτροφερογραφημάτων του ίχνους σπέρματος.
3. Ο έλεγχος δεν έγινε σύμφωνα με την τεχνολογική εξέλιξη. Είναι λυπηρό που εξετάσθηκαν μόνο 5 συστήματα STR. Μ’ αυτόν τον τρόπο έχει μειωθεί, εκ των προτέρων, σημαντικά η αποδεικτική ισχύς της ανάλυσης. Εδώ και πολύ καιρό υπάρχουν αξιολογημένα και ευρέως χρησιμοποιούμενα κιτ PRC, με τα οποία εξετάζονται συγχρόνως τουλάχιστον 10 συστήματα STR. Ετσι θα μπορούσε να επιτευχθεί από το ίδιο υλικό ένα πολύ σαφέστερο αποτέλεσμα. Εάν υπάρχουν δείγματα ή υπολείμματα του DNA από τα ίχνη, θα πρέπει οπωσδήποτε να γίνει συμπληρωματικός έλεγχος.
4. Από το αίμα ενός προσώπου δεν συντάχθηκε ένα πλήρες προφίλ DNA. Από τα ίχνη αίματος στο παντελόνι του Ιωάννη Καραγιαννάκου δεν μπόρεσε να συνταχθεί προφίλ DNA. Η δήλωση της συντάκτριας ότι ο λόγος γι’ αυτό ήταν η πολύ μικρή ποσότητα του υλικού, δεν είναι ικανοποιητική. Κατά κανόνα, υπάρχει σε ορατά ίχνη αίματος αρκετό DNA, ώστε να συνταχθεί ένα προφίλ.
Καθηγητής Dr V. Dittmann
Διευθυντής
Dr phil.nat.V.Meier
Διευθύντρια της Φορενσικής
Γενετικής”
YΠOΘEΣH 17 NOEMBPH
Tην ίδια περίπου περίοδο που διενεργήθηκαν οι εργαστηριακές εξετάσεις για τον κατηγορούμενο Γ.Π., διενεργήθηκαν οι εξετάσεις και για την υπόθεση τρομοκρατίας, δηλαδή της 17 Νοέμβρη. Aντίστοιχες εξετάσεις έγιναν και για άλλες υποθέσεις.
Aξίζει να σημειωθεί ότι στην περίπτωση του Γ.Π., μοναδικό ουσιαστικά στοιχείο σε βάρος του ήταν η ανάλυση DNA. Aν και αναφερόταν σε πιθανότητες, οδήγησε στη σύλληψη και προφυλάκιση του κατηγορουμένου, έξι μήνες μετά τη λήψη δείγματος».
Στην υπόθεση 17Ν δεν χρησιμοποιήθηκε πραγματογνωμοσύνη με βάση το DNA. Εγινε παράνομα μόνο στον Σάββα Ξηρό και δεν χρησιμοποιήθηκε στο δικαστήριο, γιατί δεν υπήρχε λόγος. Εγιναν, όμως, μια σειρά άλλες πραγματογνωμοσύνες, αποτυπωμάτων, γραφολογικές και κλειδιών, βάσει των οποίων ενοχοποιήθηκαν συγκεκριμένοι κατηγορούμενοι. Ολες αυτές οι πραγματογνωμοσύνες αμφισβητήθηκαν βάσιμα από την υπεράσπιση. Ομως, οι αξιωματικοί της Ασφάλειας που κατέθεσαν στο δικαστήριο εμφανίστηκαν ως αυθεντίες, όπως ακριβώς εμφανίστηκε και η συνάδελφός τους στο δικαστήριο του Ναυπλίου. Η απάντηση του έγκυρου πανεπιστημιακού Ινστιτούτου της Ελβετίας είναι ένας κόλαφος για την αξιοπιστία των ασφαλίτικων εργαστηρίων και των «αυθεντιών» που εμφανίζονται στα δικαστήρια. Με μια αναξιόπιστη πραγματογνωμοσύνη ένας άνθρωπος καταδικάστηκε σε ισόβια και αθωώθηκε στο δεύτερο βαθμό. Στη δεύτερη δίκη για τον ΕΛΑ εξίσου αναξιόπιστη κρίθηκε η πραγματογνωμοσύνη της Ασφάλειας για κάποια φερόμενα ως δακτυλικά αποτυπώματα των Αγαπίου και Αθανασάκη. Ο Χρ. Τσιγαρίδας, χρησιμοποιώντας μια εμπειρική μέθοδο, κατάφερε να ξετινάξει την «αυθεντία», τον τμηματάρχη της Ασφάλειας Γιαννακούρη. Ομως, σε λίγες μέρες που θα ξεκινήσει στο δεύτερο βαθμό η δίκη για τη 17Ν, αυτές οι «αυθεντίες» θα εμφανιστούν και πάλι να μιλήσουν για «πραγματογνωμοσύνες μη επιδεχόμενες αμφισβήτησης».