♦ Περισσότεροι από 107 άνθρωποι «άρπαξαν» τον κοροναϊό μετά τη συμμετοχή τους σε λειτουργία σε εκκλησία Βαπτιστών στη Φρανκφούρτη, στις 10 Μάη. Μετά την «επανεκκίνηση» των θρησκευτικών τελετών, που έγινε την 1η Μάη. Πού να μεταλάβαιναν και με το ίδιο κουταλάκι, δηλαδή. Και για να μη νομίσετε ότι χρησιμοποιούμε το γεγονός για να κάνουμε αντιθρησκευτική προπαγάνδα, συμπληρώνουμε ότι επτά άτομα βρέθηκαν θετικά στον κοροναϊό μετά από επίσκεψη σε εστιατόριο στην περιοχή Λέερ της Κάτω Σαξονίας. Το αποτέλεσμα ήταν να τεθούν σε καραντίνα περισσότερα από 50 άτομα. Στη Γερμανία, λόγω του εκτεταμένου τέστινγκ, ανιχνεύονται τέτοια περιστατικά, ακόμα και αν αφορούν ασυμπτωματικά άτομα (στην περίπτωση της εκκλησίας στη Φρανκφούρτη, οι 49 ήταν ασυμπτωματικοί). Στην Ελλάδα, που δε γίνεται τεστ παρά μόνο σε ανθρώπους που νοσούν με συμπτώματα από μέτρια και πάνω, τα αποτελέσματα του συγχρωτισμού δε φαίνονται.
♦ Οταν έγινε η πρώτη μαζική διαμαρτυρία των εργαζόμενων στο Θέαμα-Ακρόαμα, εμφανίστηκε η Μενδώνη στο πρες ρουμ για να ανακοινώσει «μέτρα ανακούφισης». Τα ΜΜΕ έδειξαν κάποιες εικόνες από τη μαζική διαμαρτυρία, μετά έδειξαν τη Μενδώνη, οπότε το συμπέρασμα ήταν έτοιμο: «η κυβέρνηση άκουσε τη διαμαρτυρία των ανθρώπων του Πολιτισμού». Ολο αυτό ήταν ένα μεγάλο παραμύθι (γράψαμε αναλυτικά στο προηγούμενο φύλλο). Oι εργαζόμενοι, «αόρατοι» στη συντριπτική τους πλειοψηφία για την κυβέρνηση, ξαναβγήκαν στο δρόμο. Αυτή τη φορά επιστρατεύθηκε ο ίδιος ο Μητσοτάκης που πραγματοποίησε επίσκεψη-σόου στο Εθνικό Θέατρο, σε πρόβα του διορισμένου από την κυβέρνηση καλλιτεχνικού διευθυντή Δ. Λιγνάδη, για να διαβεβαιώσει ότι «δεν πρόκειται να αφήσουμε ξεκρέμαστο τον κόσμο του πολιτισμού τον χειμώνα». Το πρόβλημα, όμως, δεν είναι στο Εθνικό, όπου οι ηθοποιοί και οι τεχνικοί έχουν συμβάσεις. Το πρόβλημα είναι έξω από τις κρατικές σκηνές, όπου βασιλεύει η ανεργία, η υποαπασχόληση, τα μεροκάματα της μιας μέρας, η «μαύρη» εργασία. Η συντριπτική πλειοψηφία αυτού του κόσμου δεν πήρε ούτε το προνοιακό βοήθημα των 800 ευρώ και αντιμετωπίζει το μέλλον με απελπισία. «Δεν πρόκειται ο πολιτισμός, σε καμία περίπτωση, να αντιμετωπιστεί ως προϊόν της αγοράς», δήλωσε με θράσος ο Μητσοτάκης. Πάντα «προϊόν της αγοράς» ήταν ο πολιτισμός, όμως εδώ μιλάμε για την επιβίωση εργαζόμενων.
♦ Η Αννα Διαμαντοπούλου προτείνεται ως νέο μέλος του ΔΣ και νέο μέλος της Επιτροπής Αμοιβών της Coca‑Cola HBC. Η απόφαση θα ενεργοποιηθεί αμέσως μετά την ολοκλήρωση της ετήσιας γενικής συνέλευσης των μετόχων της εταιρίας. Τέλος των πολιτικών φιλοδοξιών της κυρίας; Δεν νομίζουμε. Ετσι και της κάνει νόημα ο Κούλης, παραιτείται και τρέχει να ορκιστεί υπουργός. Η συγκεκριμένη θέση στο ΔΣ ενός ισχυρού καπιταλιστικού ομίλου χρησιμοποιείται για να συντηρήσει το μύθο της… ισχυρής προσωπικότητας.