Ηταν αναμενόμενο. Μετά την πανωλεθρία των ΜΑΤ σε Λέσβο και Χίο και το φιάσκο στο οποίο κατέληξε η κρατική επιχείρηση κατασκευής στρατοπέδων συγκέντρωσης με τη βία, μετά τη διάρρηξη της ενότητας ανάμεσα στο κράτος και το σύνολο των πολιτών, συμπεριλαμβανόμενων και των δεξιών της περιοχής, θα επιχειρούνταν η αποκατάσταση αυτής της ενότητας. Κανένα αυταρχικό κράτος δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του με τους ρουφιάνους του παροπλισμένους.
Ημασταν σίγουροι ότι η κυβέρνηση θα επιχειρούσε άμεσα κάποια νέα αστυνομική επιχείρηση, γιατί θα έκανε τα πράγματα χειρότερα. Θα επεδίωκε με διάφορες κινήσεις να προσεταιριστεί και πάλι τους τοπικούς παράγοντες και μια κρίσιμη μάζα δεξιών και ακροδεξιών, για να τους χρησιμοποιήσει ως δούρειο ίππο ενάντια στους υπόλοιπους κατοίκους. Οπως, επίσης, ότι θα χρησιμοποιούσε την τοπική αστυνομία, η οποία δεν είχε ενεργή ανάμιξη εκείνο το τριήμερο της φωτιάς, με στόχο να ανορθώσει κάπως το κύρος των μηχανισμών καταστολής. Στα νησιά εδρεύουν και κλιμάκια της ΚΥΠ/ΕΥΠ, με αυξημένο ρόλο. Αυτά τα κλιμάκια δουλεύουν κυρίως με ένα δίκτυο ρουφιάνων και με επαφές με τα πιο «μαύρα» στοιχεία της περιοχής, τα οποία χρησιμοποιούν για κάθε είδους προβοκάτσιες.
Δε χρειάζεται να είναι κανείς… Τζον Λε Καρέ για να μαντέψει πώς θα κινούνταν οι μυστικές υπηρεσίες. Για να αλλάξει το κλίμα και να ξεχαστεί το κοινό μίσος κατά της κυβέρνησης και των μηχανισμών καταστολής, θα έπρεπε να βγει στο προσκήνιο άλλος «εχθρός»: οι πρόσφυγες και οι άνθρωποι που εργάζονται σε υπηρεσίες και ΜΚΟ που ασχολούνται με τους πρόσφυγες. Ετσι, θα γυρνούσαμε στις συνθήκες που επικρατούσαν πριν από μερικές βδομάδες, όταν ο Μουτζούρης και οι τοπικοί παράγοντες οργάνωνωναν απεργία και συλλαλητήρια ενάντια στους «εισβολείς» που απειλούσαν με «εποικισμό» τα νησιά. Αντί να συγκρούονται με τα ΜΑΤ και να βρίζουν την κυβέρνηση που δεν αδειάζει τα νησιά, αλλά θέλει να τα μετατρέψει σε μεγάλες φυλακές, θα τα έβαζαν και πάλι με την «αιτία του κακού», τους πρόσφυγες.
Η ευκαιρία τους δόθηκε πολύ πιο γρήγορα απ' όσο υπολόγιζαν. Και μπόρεσαν άκοπα να εφαρμόσουν το σχέδιό τους. Με το που άρχισαν τα επεισόδια στον Εβρο και πύκνωσαν ξαφνικά οι βάρκες που κουβαλούν πρόσφυγες από τα τουρκικά παράλια, μέσα στο «πατριωτικό» κλίμα που είχαν διαμορφώσει το αστικό πολιτικό σύστημα και τα ΜΜΕ, η ΚΥΠ ξαμόλυσε και πάλι τα φασισταριά. Πιο άγρια και πιο επιθετικά αυτή τη φορά, δείγμα του ότι οι επικεφαλής είχαν συγκεκριμένες εντολές και διαβεβαιώσεις ότι δε θα τους πειράξουν.
Τις εικόνες της ντροπής τις είδαμε όλοι. Να μην αφήνουν πρόσφυγες με μικρά παιδιά να βγουν από τη βάρκα στη στεριά, όπου τους είχε ρυμουλκήσει το Λιμενικό. Να τους βρίζουν και να τους απειλούν, φτάνοντας στο έσχατο σημείο ανθρώπινης παρακμής. Να προπηλακίζουν συχωριανούς τους που τόλμησαν να τους νουθετήσουν. Να στήνουν μπλόκα στις εισόδους της Μόριας, να ξυλοκοπούν πρόσφυγες και να απειλούν εργαζόμενους σε ΜΚΟ, ιδιαίτερα ξένους. Οι περισσότεροι από τους τελευταίους κλείστηκαν στα σπίτια τους, ενώ κάποιοι δεν άντεξαν και σηκώθηκαν και έφυγαν, σπάζοντας τις συμβάσεις εργασίας που έχουν.
Με όλον αυτόν τον συρφετό αναμίχθηκαν ανοιχτά ο Μουτζούρης, ο Αθανασίου, ο Κύτελης (δήμαρχος Μυτιλήνης), προσπαθώντας να αποκαταστήσουν τις σχέσεις τους με την κυβέρνηση. Και κυρίως να δείξουν πως αυτοί ελέγχουν την κατάσταση και μπορούν να επιβάλουν το νόμο της μαφίας, αφού το κράτος «του νόμου και της τάξης» παρακολουθεί αδιάφορα τη δράση του τάγματος εφόδου και του κάνει πλάτες. Υπήρξαν, βέβαια, και αντιδράσεις, όπως της πλειοψηφίας των κατοίκων της Συκαμνιάς και των αντιφασιστών του νησιού.
Τελευταία Νέα :
- Ο Χωμενίδης στο πλευρό των σιωναζιστών του Ισραήλ
- Σαν σήμερα 21 Ιούλη
- Σοφία, ορθοί ακούσομεν…
- Σύλλογος Οικοτρόφων ΝΦΕ ΕΜΠ: Ολοι μαζί παλέψαμε και τα καταφέραμε
- Οι εκβιασμοί για τη συμμετοχή στην αξιολόγηση ξεπερνά τα όρια της βίαιης και παρενοχλητικής συμπεριφοράς
- Για να ξεκινήσει όμορφα το Σαββατοκύριακό σας…