♦ Δεν ξέρουμε αν το μαράκι ανταποκρίθηκε στην… προσφορά θυσίας του «καταληψία» ερωτευμένου. Εκείνο που ξέρουμε είναι πως από τότε που άρχισε αυτή η μόδα με την αποστολή ερωτικών μηνυμάτων μέσω αναγραφής συνθημάτων στους τοίχους (κατά κανόνα με άρρενες συνθηματογράφους), το πράγμα έχει ξεφτιλιστεί τελείως. Ο,τι και να τους πεις, ό,τι και να τους γράψεις, αυτοί στην καρακοσμάρα τους, δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
♦ Τα αφεντικά τύπωσαν το πανό και οι οπαδοί ανέλαβαν να το κρεμάσουν και να καθήσουν πίσω του για να διαδηλώσουν την αλληλεγγύη τους προς τον μεγάλο ηγέτη που δέχεται τις επιθέσεις των υποκριτών ηθικολόγων. Για μια ακόμα φορά φάνηκαν τα όρια των οπαδών. Πρωτάθλημα, με όποιες διαδικασίες είναι απαραίτητες και με τον άνθρωπο που μπορεί να ελέγξει αυτές τις διαδικασίες. Αδιαφορώντας για το ποιος είναι και τι κάνει. Υπάρχουν, φυσικά, και οι εξαιρέσεις ανάμεσα στους φιλάθλους. Ανθρωποι με πολιτική σκέψη, με κοινωνική ευαισθησία. Ομως αυτοί δεν ακούγονται, γιατί δεν μπορούν να ακουστούν. Απαγορεύεται διά ροπάλου.
♦ Την είδηση τη διαβάσαμε στο blog «Prolet Connect» (https://proletconnect.blogspot.gr/2018/03/blog-post_13.html). Σε τοίχο της Λασκάρεως, στη Νεάπολη Εξαρχείων, δύο συλλογικότητες, το περιοδικό Βίδα και το blog Prolet Connect έγραψαν και υπέγραψαν το σύνθημα «Λευτεριά στην Παλαιστίνη». Ενα σύνθημα που γράφεται σε όλο τον κόσμο, σε δεκάδες διαφορετικές γλώσσες. Κάποιοι, που υπέγραψαν μ' ένα μαύρο αστέρι, θεώρησαν σκόπιμο να τους «απαντήσουν» με το σύνθημα «Ούτε δεξιό ούτε αριστερό ενάντια σε κάθε αντισημιτισμό»! Τα γνωστά μισθοσυντήρητα όργανα της ισραηλινής πρεσβείας, που παριστάνουν τους… αντιεξουσιαστές, ξεβρακώθηκαν. Είναι τόσος ο φανατισμός τους (κάπως πρέπει να δικαιολογήσουν το μισθό τους), που χαρακτηρίζουν «αντισημιτισμό» το σύνθημα «Λευτεριά στην Παλαιστίνη»! Ενα αίτημα που είναι σύμφωνο ακόμα και με τις αποφάσεις του ΟΗΕ! Δεν εννοούμε πως οι σύντροφοι που έγραψαν το σύνθημα κινούνται «σε γραμμή ΟΗΕ», όμως συμβαίνει ειδικά αυτό το σύνθημα, που όλοι φωνάζουμε και γράφουμε σε έντυπα, αφίσες, ντουβάρια, να είναι τέτοιο. Είναι η βάση πάνω στην οποία οικοδομούμε την αλληλεγγύη μας προς τον πολύπαθο και πάντα αγωνιζόμενο παλαιστινιακό λαό. Οι τάχαμου πολέμιοι του αντισημιτισμού αποκαλύφθηκαν ως υπερασπιστές του σιωνισμού, της παράνομης κατοχής της Παλαιστίνης και της κτηνωδίας σε βάρος του παλαιστινιακού λαού. Και βέβαια, οι πράκτορες του σιωνισμού ενοχλούνται όταν βλέπουν το κίνημα αλληλεγγύης στον παλαιστινιακό λαό να είναι πάντοτε ενεργό. Περιττεύει να πούμε πως δε χωρά καμιά συζήτηση μ' αυτά τα τομαράκια. Πρέπει να στριμωχτούν στις τρύπες τους.