♦ Σφαιράτος ο Τσίπρας. Δεν πρόλαβε να ανακοινωθεί το αποτέλεσμα του εσωκομματικού δημοψηφίσματος του SPD, που έβγαλε μια άνετη πλειοψηφία δύο τρίτων υπέρ του «μεγάλου συνασπισμού» και τηλεφώνησε στον Ολαφ Σολτς για να τον συγχαρεί. Ως γνωστόν, ο Σολτς, από δήμαρχος του Αμβούργου, εκτινάχτηκε σε υπουργό Οικονομικών της νέας γερμανικής κυβέρνησης. Περιμένουμε, λοιπόν, τη στιγμή που συριζαίοι και λοιπές… αριστερές δυνάμεις θ' αρχίσουν να τον κατηγορούν για «ανθελληνική στάση» ή ως οπαδό μιας «γερμανικής Ευρώπης». Γιατί, ως γνωστόν, στις ιμπεριαλιστικές κυβερνήσεις αλλάζουν τα πρόσωπα, αλλά δεν αλλάζει η εξωτερική πολιτική.
♦ Οι παίκτες της επαγγελματικής ποδοσφαιρικής ομάδας ΑΕ ΛΑΡΙΣΑ, ιδιοκτησίας του (γνωστού και μη εξαιρετέου) Κούγια, εμφανίζονται εδώ και μερικές αγωνιστικές με το σύνθημα «Ο Αλέξανδρος μιλούσε ελληνικά» στις φανέλες τους. Δε θα σχολιάσουμε το αν το σύνθημα είναι πολιτικό και παραβιάζει τη σχετική νομοθεσία, γιατί ξέρουμε ότι αυτή η νομοθεσία εφαρμόζεται επιλεκτικά (σχετικό σχόλιο μπορείτε να διαβάσετε στη στήλη «Και οι τοίχοι έχουν φωνή», στη σελίδα 15). Ούτε το γεγονός ότι η πλειοψηφία των παικτών (εννιά στους έντεκα) είναι αλλοδαποί. Ετσι κι αλλιώς η απόφαση είναι του Κούγια, όχι των παικτών. Θα ρωτήσουμε μόνο: η μειοψηφία των ελλήνων παικτών και ο ίδιος ο Κούγιας, θα μπορούσαν να διαβάσουν ή να μιλήσουν τη γλώσσα που μιλούσε ο Αλέξανδρος; Η οποία -ειρήσθω εν παρόδω- δεν ήταν η αττική διάλεκτος, που λόγω πληθώρας πηγών είναι γνωστή στους γλωσσολόγους, αλλά μια άλλη διάλεκτος για την ακριβή προέλευση της οποίας ακόμα ερίζουν διάφορες γλωσσολογικές σχολές (λόγω έλλειψης επαρκών πηγών). Αλλά και την κλασική αττική διάλεκτο, την οποία είχε διδαχτεί και γνώριζε ο Αλέξανδρος, μπορούν να τη διαβάσουν ή να τη μιλήσουν ο Κούγιας και οι όμοιοί του;
♦ Ευάγγελος Αντώναρος (για Μάρκου): «Πωπω. Αντριχίλα μ' έπιασε. Τέτοια μεταγραφή θα τη ζήλευε κι η Μπαρτσελόνα». Κατερίνα Μάρκου: «Ο κολοσσός της πολιτικής κ. Ευάγγελος Αντώναρος του παχυλού μισθού στην ΕΤΕ βρίσκεται εκεί που του αρμόζει, στη Γ' Εθνική, απ' όπου μπορεί να βλέπει τη ΝΔ στην Α' Εθνική να παίρνει το πρωτάθλημα. Περαστικά». Ακόμα δεν κάθισε στα γαλάζια έδρανα η πορτογυρίστρα Μάρκου κι έβγαλε γλώσσα. Παλιά της τέχνη κόσκινο τα ξεκατινιάσματα.
♦ Μεγάλος παλικαράς ο πρόεδρος Πάκης, εκπέμπει εθνεγερτικά μηνύματα που παραπέμπουν στην «πολεμική αρετή των Ελλήνων» επί χούντας. Την παλικαριά του, άλλωστε, την έχει δείξει στην πράξη και την παρακολούθησε το πανελλήνιο σε τηλεοπτική μετάδοση. Τότε που παρακολουθούσε σαν άγαλμα τον Κασιδιάρη να γρονθοκοπεί on camera την Κανέλλη. Να 'ταν, όμως, ο μοναδικός…