«Δεν υπήρχε, ούτε πάνω μας, ούτε στο σπίτι, ούτε οπουδήποτε αλλού, ούτε και είναι δυνατόν να υπάρξει, έστω και το παραμικρό αποδεικτικό στοιχείο σχετικό με μια τέτοια επίθεση. Αυτή η συνωμοσία ταιριάζει απόλυτα με τις μεθόδους της τουρκικής αστυνομίας. Οι δημοσιεύσεις που παρουσιάζουν, ότι είχαμε προετοιμασίες για δολοφονική επίθεση κατά του Ερντογάν, είναι ψευδέστατες.
»Επειδή δεν είχαν στα χέρια τους κανένα στοιχείο, παρουσίασαν ως αποδεικτικό στοιχείο τους σουγιάδες. Τις μπαταρίες και το επιτραπέζιο ρολόι τα παρουσίασαν ως εργαλεία για κατασκευή βόμβας. Είναι ψέμματα.
»Είναι ψέμμα ότι προετοιμαζόμασταν για δολοφονική επίθεση κατά του Ερντογάν. Ισχυρίζονται ότι για την επίθεση αυτή θάψαμε στο βουνό ρουκέτα και βόμβες. Είναι ψέμμα ότι θάψαμε στο βουνό όπλα. Στα σπίτια μας δεν υπήρχαν όπλα, εκρητικά υλικά κλπ.
»Τις φωτογραφίες μας τις δημοσίευσαν στο Internet και μας παρουσίασαν ως τρομοκράτες. Εμείς δεν είμαστε τρομοκράτες, είμαστε αγωνιστές. Η ελληνική αστυνομία προετοίμασε αυτή τη συνωμοσία χρησιμοποιώντας τις μεθόδους της τουρκικής. Χρησιμοποιούν τέτοιες μεθόδους επειδή δεν βρήκαν κανένα αποδεικτικό στοιχείο.
»Ελληνικέ λαέ. Μην πιστεύεις σ’ αυτές τις ψεύτικες πληφορίες. Εσύ μας γνωρίζεις πολύ καλά, εμείς είμαστε αγωνιστές απ’ την Τουρκία. Αγωνιζόμαστε ενάντια στον ιμπεριαλισμό–φασισμό για την ανεξαρτησία και για την ελευθερία.
Ποτέ δεν έχουμε δράσει κατά του ελληνικού ή οποιουδήποτε άλλου λαού. Στην Ελλάδα δεν έχουμε καμία ένοπλη δράση.
Εμείς έχουμε πάντα εμπιστοσύνη στους αγωνιζόμενους λαούς και στη διεθνή αλληλεγγύη».
Κρυστάλλινος ο λόγος των εννιά τούρκων αγωνιστών, που συνέλαβε στις 28 Νοέμβρη η Αντιτρομοκρατική και τους διέσπειρε σε διάφορες φυλακές της χώρας, εμποδίζοντας ακόμα και την επικοινωνία με τους συνηγόρους τους, ενώ ταυτόχρονα τους φόρτωσε με τις γνωστές σ' αυτές τις περιπτώσεις ψευδείς κατηγορίες, που διασπείρουν τα πάντα πρόθυμα παπαγαλάκια της τρομοϋστερίας και οι γνωστοί ρουφιανοδημοσιογράφοι.
Οι συριζαίοι πέταξαν κάθε μάσκα. Προχώρησαν στις συλλήψεις των αγωνιστών από την Τουρκία και έστησαν μια σκευωρία σε βάρος τους για να εξευμενίσουν τον «σουλτάνο» Ερντογάν που εκείνες τις μέρες θα επισκεπτόταν την Αθήνα. Για δύο από τους συλληφθέντες αγωνιστές υπάρχουν αιτήματα έκδοσης από τις τουρκικές αρχές, τα οποία είναι πιθανό να εκδικαστούν μέσα στον Γενάρη. Με δεδομένη την κυβερνητική βούληση, υπάρχει κίνδυνος έκδοσής τους.
Είναι απαραίτητο, λοιπόν, να αναπτυχθεί ένα πλατύ κίνημα αλληλεγγύης, πρώτον για να αποφευχθούν οι εκδόσεις των δύο και δεύτερο για να αφεθούν ελεύθεροι όλοι οι συλληφθέντες αγωνιστές. Ο αστικός κόσμος εξαντλεί τη δημοκρατική ευαισθησία του στους φυγάδες στρατιωτικούς, που τους αισθάνεται -και είναι- δικοί του άνθρωποι, κομμάτι του κατασταλτικού μηχανισμού της Τουρκίας. Για τους εννιά επαναστάτες, όπως έχει συμβεί στο παρελθόν και με άλλους τούρκους και κούρδους αγωνιστές, διάφορων κατευθύνσεων του επαναστατικού κινήματος, οφείλουμε να αγωνιστούμε όλοι όσοι τους θεωρούμε δικούς μας ανθρώπους.