Εκτός από τους οκτώ φυγάδες στρατιωτικούς, στο διωγμό των οποίων έχει επικεντρωθεί η δημοσιότητα (λογικό, καθώς η υπόθεσή τους αφορά ενδοαστικές διαφορές), υπάρχουν και οι 9 επαναστάτες από την Τουρκία, τους οποίους συνέλαβε το ελληνικό κράτος ελάχιστες μέρες πριν από τον ερχομό του Ερντογάν στην Αθήνα, συνοδεύοντας τις συλλήψεις τους με το γνωστό οχετό της τρομοϋστερίας. Οι συλλήψεις τους ήταν ένα «δωράκι» στον μεγαλομανή αντιδραστικό πρόεδρο της Τουρκίας.
Δημοσιεύουμε στη συνέχεια το πρώτο κείμενο που συνέταξαν οι ίδιοι οι συλληφθέντες, το οποίο δίνει συντριπτικές απαντήσεις στο ελληνικό κράτος και στα παπαγαλάκια της «αντιτρομοκρατίας»:
«Γεια σας,
Η ανακοίνωσή μας είναι σχετική με τις δημοσιεύσεις της εφημερίδας ΤΟ ΒΗΜΑ και ακολούθως των ΜΜΕ της Τουρκίας.
Στην εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ, στις 17 Δεκέμβρη του 2017, δημοσιεύτηκε ένα άρθρο που είχε ως πηγή την Ελληνική Ασφάλεια. Σύμφωνα με το δημοσίευμα αυτό, εμείς σχεδιάζαμε δήθεν δολοφονική επίθεση κατά του Ρ. Ερντογάν, προέδρου της Τουρκίας. Οτι θα χρησιμοποιούσαμε ρουκέτα, χειροβομβίδες και κοκτέιλ μολότοφ. Οτι κωδικοποιήσαμε τον Ερντογάν ως “ΣΚΟΡΠΙΟ“ και ότι θα πραγματοποιούσαμε αυτή τη δήθεν επίθεση κατά τη διάρκεια της διαδρομής του κονβόι και ταυτόχρονα από δύο πλευρές με ρουκέτα. Τη δήθεν αυτή επίθεση θα συνέχιζε άλλη ομάδα. Στο ίδιο δημοσίευμα αναφέρεται ότι υπολογίζεται πως στο βουνό Πάρνηθα βρίσκονται κρυμμένα ρουκέτα και πυρομαχικά.
Πρώτα απ’ όλα, δεν υπήρχε, ούτε πάνω μας, ούτε στο σπίτι, ούτε οπουδήποτε αλλού, ούτε και είναι δυνατόν να υπάρξει, έστω και το παραμικρό αποδεικτικό στοιχείο σχετικό με μια τέτοια επίθεση. Αυτή η συνωμοσία ταιριάζει απόλυτα με τις μεθόδους της τουρκικής αστυνομίας. Οι δημοσιεύσεις που παρουσιάζουν, ότι είχαμε προετοιμασίες για δολοφονική επίθεση κατά του Ερντογάν, είναι ψευδέστατες.
Πρώτα απ’ όλα, κρατούσαν απόρρητη και την ημερομηνία της επίσκεψής του και το δρομολόγιο και, εκτός απ’ αυτά, εμείς δεν είχαμε ουδεμία δυνατότητα να έχουμε πρόσβαση σ’ αυτά τα απόρρητα.
Η Γενική Αστυνομία, χωρίς κανένα αποδεικτικό στοιχείο, επιτέθηκε στα σπίτια μας, μας βασάνισε και μας συνέλαβε. Ολη μέρα κατά τη διάρκεια της κράτησής μας, αλλά και κατά τις μεταφορές μας στα δικαστήρια, μας είχαν πολύ σφιχτά δεμένους με χειροπέδες, πισθάγκωνα. Μας χώρισαν, τον καθένα ξεχωριστά, και δεν μας επέτρεπαν την επικοινωνία.
Επειδή δεν είχαν στα χέρια τους κανένα στοιχείο, παρουσίασαν ως αποδεικτικό στοιχείο τους σουγιάδες. Τις μπαταρίες και το επιτραπέζιο ρολόι τα παρουσίασαν ως εργαλεία για κατασκευή βόμβας.
Είναι ψέμματα.
Είναι ψέμμα ότι προετοιμαζόμασταν για δολοφονική επίθεση κατά του Ερντογάν.
Ισχυρίζονται ότι για την επίθεση αυτή θάψαμε στο βουνό ρουκέτα και βόμβες. Είναι ψέμμα ότι θάψαμε στο βουνό όπλα.
Ολα αυτά είναι ψέμματα. Κατά τις 6.00 η ώρα το πρωί, πραγματοποίησαν έφοδο στα σπίτια μας. Μας βασάνισαν και μας συνέλαβαν. Εμείς μόνο τους αστυνομικούς είδαμε, δεν είδαμε κανένα εισαγγελέα. Κανείς δεν μας επέδειξε εισαγγελική ταυτότητα.
Στα σπίτια μας δεν υπήρχαν όπλα, εκρητικά υλικά κλπ. Τις φωτογραφίες μας τις δημοσίευσαν στο Internet και μας παρουσίασαν ως τρομοκράτες.
Εμείς δεν είμαστε τρομοκράτες, είμαστε αγωνιστές. Η ελληνική αστυνομία προετοίμασε αυτή τη συνωμοσία χρησιμοποιώντας τις μεθόδους της τουρκικής. Χρησιμοποιούν τέτοιες μεθόδους επειδή δεν βρήκαν κανένα αποδεικτικό στοιχείο.
Αυτές οι επιχειρήσεις πραγματοποιήθηκαν από την κυβέρνηση Τσίπρα προς χάριν του αμερικάνικου ιμπεριαλισμού και του φασιστικού AKP, λόγω δουλοπρέπειας και για να χρησιμοποιηθούν κατά τις διαπραγματεύσεις. Η σημερινή κυβέρνηση, με τη συνεργασία του φασιστικού καθεστώτος της Τουρκίας, έδειξε το εχθρικό της πρόσωπο απέναντι στους λαούς.
Η ελληνική αστυνομία, με την πολιτική απόφαση της κυβέρνησης του Τσίπρα, μας επιτέθηκε και δημοσιεύοντας τα στοιχεία μας και τις φωτογραφίες μας, μας έβαλε στο στόχο του φασισμού. Αυτές οι ενέργειες σημαίνουν συνεργασία με το φασισμό.
Η εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ, αλλά και οι άλλες εφημερίδες που δημοσίευσαν το άρθρο της έγιναν συνένοχοι σ’ αυτό το αδίκημα. Η εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ υποχρεούται να φέρει αποδεικτικά στοιχεία.
Ελληνικέ λαέ
Μην πιστεύεις σ’ αυτές τις ψεύτικες πληφορίες. Εσύ μας γνωρίζεις πολύ καλά, εμείς είμαστε αγωνιστές απ’ την Τουρκία. Αγωνιζόμαστε ενάντια στον ιμπεριαλισμό–φασισμό για την ανεξαρτησία και για την ελευθερία.
Ποτέ δεν έχουμε δράσει κατά του ελληνικού ή οποιουδήποτε άλλου λαού. Στην Ελλάδα δεν έχουμε καμία ένοπλη δράση.
Εμείς έχουμε πάντα εμπιστοσύνη στους αγωνιζόμενους λαούς και στη διεθνή αλληλεγγύη.
Σας χαιρετούμε με αγωνιστικούς χαιρετισμούς».
Σε σύσκεψη που έγινε στο Πολυτεχνείο στις 3 Γενάρη, αποφασίστηκε η διοργάνωση πορείας αλληλεγγύης στους 9 συλληφθέντες τούρκους αγωνιστές, την Πέμπτη 25 Γενάρη. Η Κόντρα συμμετέχει σ' αυτή την πρωτοβουλία και καλούμε από τώρα στην πιο πλατιά συμμετοχή στην πορεία.