![](/wp-content/uploads/2020/08/1734/content_p_k_x_m_w_s_x_y_w_y_v_s_g_th_x_d_w.jpg)
Unfair
Πανηγυρίζουν οι νεοναζί: ο Κυριάκος Μητσοτάκης τους «ξέπλυνε», με τον ίδιο τρόπο που ο πατέρας του είχε «ξεπλύνει» τη μοναρχία των Γκλίξμπουργκ (το περιβόητο «unfair», όπως θα θυμούνται οι παλαιότεροι). Μιλώντας σε δημοσιογράφους του Politico στις Βρυξέλλες, ο Μητσοτάκης υποστήριξε ότι η Χρυσή Αυγή «ήταν τόσο ακραία και χυδαία, που περιθωριοποιήθηκε. Είναι σαν να μην υπάρχουν… Η βία προέρχεται σχεδόν αποκλειστικά από την Αριστερά τα τελευταία χρόνια»! Φυσικά, συνέχισε με τη γνωστή προβοκατόρικη θεωρία για τον ΣΥΡΙΖΑ που «εξέθρεψε μια κουλτούρα μίσους όταν ήταν στην αντιπολίτευση και δεν έχει κάνει σχεδόν τίποτα για αυτή τη βία όσο κυβερνά», όμως αυτό ήταν απλά το κερασάκι στην τούρτα. Η τούρτα ήταν η προσπάθειά του να «ξεπλύνει» τους νεοναζί και το δολοφονικό ναζιστικό και ρατσιστικό όργιό τους. Είναι σίγουρο πως οι συνήγοροι των νεοναζί θα κάνουν σημαία τους τις δηλώσεις Μητσοτάκη στην εν εξελίξει δίκη τους.
Νέο αφήγημα
«Η ένταξη στο QE δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τη δοκιμαστική έξοδο στις αγορές» δήλωσε στο Reuters ο Χουλιαράκης. Για κάτσε, ρε μεγάλε, που το παίζεις και σοβαρός, εσείς δεν ήσασταν που λέγατε ότι χωρίς το QE (ποσοτική χαλάρωση) δεν πρόκειται να κλείσετε τη δεύτερη αξιολόγηση, γιατί η είσοδος στο QE θα είναι το διαβατήριο για να βγείτε στις «αγορές»;
«Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εμπιστοσύνη και η αξιοπιστία στις αγορές, που αυτό επιτυγχάνεται με την επιτυχημένη δημοσιονομική πολιτική», συνέχισε ο Χουλιαράκης. Είναι προφανές ότι φτιάχνουν νέο αφήγημα (εδώ ταιριάζει η λέξη, γιατί πρόκειται για αφήγημα, δηλαδή παραμύθι), όμως εμείς θυμόμαστε ότι και οι Σαμαροβενιζέλοι βγήκαν δυο φορές στις «αγορές» το 2014, για να δώσουν αληθοφάνεια στο δικό τους αφήγημα, το success story. Τη συνέχεια τη γνωρίζουμε όλοι.
Από τη δήλωση Χουλιαράκη το μόνο ψήγμα αλήθειας είναι η φράση «επιτυχημένη δημοσιονομική πολιτική», που όμως χρειάζεται αποκρυπτογράφηση. Τι σημαίνει «επιτυχημένη δημοσιονομική πολιτική»; Σημαίνει σκληρή λιτότητα για πολλά χρόνια, προκειμένου να επιτυγχάνονται οι στόχοι που συναποφασίστηκαν με τους ιμπεριαλιστές δανειστές. Μέχρι το 2060 (μετά θα δουν)!
Στο βούρκο
Να μην κοροϊδευόμαστε τώρα. Σε οποιαδήποτε αστική κοινοβουλευτική δημοκρατία, ο Καμμένος θα είχε υποχρεωθεί σε παραίτηση, μετά τις αποκαλύψεις για τα νταλαβέρια του με έναν ισοβίτη, καταδικασμένο για εμπόριο ναρκωτικών, με ενδιάμεσο τον Ζούγκλα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν έχει σημασία ποια είναι η πρόθεση του υπουργού (αν υποθέσουμε ότι ο Καμμένος είχε αγαθή πρόθεση). Σημασία έχει ότι παραβιάζει με ωμό τρόπο τη διάκριση των εξουσιών και παρεμβαίνει σε μια ανοιχτή ποινική υπόθεση με τρόπο που ούτε ο υπουργός Δικαιοσύνης δεν επιτρέπεται να παρέμβει. Οταν αποκαλύπτονται τέτοιες παρεμβάσεις, είναι ζήτημα αυτοπροστασίας του πολιτικού προσωπικού να απομακρύνεται ο φταίχτης υπουργός, για να αποκατασταθούν οι ισορροπίες.
Ο Καμμένος όχι μόνο δεν υποχρεώθηκε σε παραίτηση, αλλά έχει κάλυψη στο ανώτατο δυνατό επίπεδο: από τον ίδιο τον πρωθυπουργό, που μίλησε μέσω του Γραφείου Τύπου του. Ο λόγος αυτής της κάλυψης δεν είναι μόνο η ανάγκη διατήρησης της κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ. Αν ήταν μόνο αυτό, ο Τσίπρας θα κρατιόταν μακριά. Ο Καμμένος ενεργούσε σε συνεννόηση με το Μαξίμου, το οποίο ήταν απολύτως ενήμερο. Γι' αυτό και ο Καμμένος απαίτησε (και πήρε) κάλυψη από τον ίδιο τον Τσίπρα και όχι μόνο από τον Κοντονή.
Αφόρητα φτηνιάρης
«Η δική μας Αριστερά δεν τα παράτησε το καλοκαίρι του 2015 γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο. Οχι μόνο γιατί δεν μπορούσαμε να αφήσουμε τα λαϊκά στρώματα στο έλεος των δεξιών δυνάμεων. Αλλά επειδή θέλαμε να επηρεάσουμε τα πράγματα, και στη Ελλάδα και στην Ευρώπη. Αυτό είναι που διακυβεύεται στις μεγάλες κρίσεις».
Πόσο φτηνιάρης μπορεί να καταντήσει ένας ακαδημαϊκός (τρομάρα του), που δηλώνει και μαρξιστής (δυο φορές τρομάρα του); Λάθος ερώτημα. Ανθρωποι σαν τον Τσακαλώτο, που έγραψε τα παραπάνω σε άρθρο του στην ΕφΣυν, μπορούν και «κολυμπούν» άνετα όταν βρίσκονται στην αντιπολίτευση. Οταν, όμως, βρεθούν στην κυβέρνηση, τότε παθαίνουν… κράμπες από τα πόδια μέχρι τον εγκέφαλο.
Δε θέλαμε ν' αφήσουμε το λαό στο έλεος των δεξιών δυνάμεων, λέει ο Τσακαλώτος, όταν όλοι γνωρίζουμε πως τον Ιούλη-Αύγουστο του 2015 ψήφισαν το τρίτο Μνημόνιο και τρία πολυνομοσχέδια με αντιλαϊκά προαπαιτούμενα μαζί με τις δεξιές δυνάμεις. Μείναμε στην κυβέρνηση επειδή θέλαμε να επηρεάσουμε τα πράγματα, και στη Ελλάδα και στην Ευρώπη, λέει ο ίδιος. Δυο χρόνια πέρασαν από τότε, μήπως μπορεί να μας δείξει ένα μικρό σημάδι για το πώς επηρέασαν τα πράγματα, είτε στην Ελλάδα είτε στην Ευρώπη; Ο μόνος που… επηρέασαν είναι ο ελληνικός λαός, στον οποίο φόρτωσαν νέα βάρη, χωρίς να του αφαιρέσουν το παραμικρό από τα παλιά.
Ταράκουλο
Στο πρωτοσέλιδο κύριο άρθρο της η «Εποχή» κατηγορεί τη ΝΔ ότι για να πλήξει την κυβέρνηση «δεν διστάζει να βάλει στον πολιτικό ανταγωνισμό όχι μόνο μεγαλοσχήμονες της οικονομικής ολιγαρχίας, αλλά και κατάδικους για μεταφορά και εμπορία τόνων ηρωίνης». Κι ότι για να πλήξει τον υπουργό Αμυνας (ναι, ναι, η «Εποχή» υπερασπίζεται τον Καμμένο!) «δίνει λόγο και αξιοπιστία, μέσα από τα media του κιτρινισμού σε ισοβίτες που εκπαιδεύονται στο ρόλο του “διπλού πράκτορα“ με το αζημίωτο για τους ίδιους, επί ζημία της δημοκρατικής ομαλότητας όμως».
Παιδιά, σας βάρεσε η ζέστη στο κεφάλι; Αυτά που αποδίδετε στη ΝΔ σε σχέση με τον ισοβίτη Γιαννουσάκη, αποδίδονται κάλλιστα και στη δική σας κυβέρνηση. Αν ο Γιαννουσάκης είναι «διπλός πράκτορας» με το αζημίωτο, το ένα πρακτοριλίκι το έκανε σ' εσάς. Με Καμμένο, Τριανταφυλλόπουλο, Χριστοφορίδη, Τζίβα. Το άλλο πρακτοριλίκι το έκανε με τον Μαρινάκη και τη ΝΔ. Επομένως, μόνοι σας παραδέχεστε ότι κι εσείς κολυμπάτε στον ίδιο βόθρο, στα ίδια σκατά.
Οχι χωρίς την άδεια του υπουργού
Ο Σπίρτζης έστειλε επιστολή στην εισαγγελέα του Αρείου Πάγου με την οποία της ζητά να παρέμβει ενάντια σε άτομα που κάνουν ατεκμηρίωτες και ανακριβείς δημόσιες δηλώσεις και εκτιμήσεις, επικαλούμενα την επιστημονική τους ιδιότητα, και δημιουργούν αδικαιολόγητο πανικό και αναστάτωση στους κατοίκους, πλήττοντας το δημόσιο συμφέρον και ζημιώνοντας περαιτέρω ανεπανόρθωτα την οικονομία των νησιών, εν μέσω μάλιστα τουριστικής περιόδου.
Σε δηλώσεις σεισμολόγων αναφέρεται κι απ' όσο μπορούμε να θυμηθούμε είναι η πρώτη φορά που υπουργός ζητά από τον δικαστικό μηχανισμό να επιβάλει σιωπή σε ειδικούς, οι οποίοι θα πρέπει να μιλούν μόνο εφόσον έχουν πάρει άδεια από τον υπουργό και αφού προηγουμένως δεσμευτούν ότι θα πουν ό,τι θέλει ο υπουργός!
Οχι άσχημα
Δεν ξέρουμε αν το πήρατε χαμπάρι, αλλά από χτες «χάσαμε» τη Βασιλική Θάνου-Θεοφίλη. Δεν αναφερόμαστε, φυσικά, στην ανεπανάληπτη κόμμωσή της, αλλά στην πολιτική της παρουσία. Η πρόεδρος του Αρείου Πάγου, παρά τις προσπάθειες που κατέβαλε, δεν κατάφερε να πείσει τους Τσιπραίους να κάνουν συνταγματικό πραξικόπημα, υιοθετώντας την ερμηνεία της ότι ο κοινός νομοθέτης μπορεί να παραβλέψει τη ρητή συνταγματική πρόβλεψη και να παρατείνει για καναδυό χρόνια το όριο υποχρεωτικής εξόδου των ανώτερων και ανώτατων δικαστών στη σύνταξη. Πάντως, δεν της έκατσε και άσχημα ο «συγχρωτισμός» με τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ της κ. Θάνου. Δυο χρόνια στην προεδρία του Αρείου Πάγου και μια υπηρεσιακή πρωθυπουργία (ex officio, αφού οι συριζαίοι είχαν φροντίσει να κάνουν μόνο τη δική της τοποθέτηση, αφήνοντας χηρεύουσες τις θέσεις των προέδρων στα άλλα δύο ανώτατα δικαστήρια, ΣτΕ και Ελεγκτικό Συνέδριο) δεν είναι και λίγο. Δεν αποκλείεται, μάλιστα, να τη δούμε να κοσμεί και κάνα ψηφοδέλτιο Επικρατείας σε εκλόγιμη θέση στις επόμενες εκλογές.
Ο βήχας και ο έρωτας…
Την περασμένη Τρίτη το βράδυ ο Κούλης είχε μια… μη πολιτική εμφάνιση. Στο καφέ γνωστής αλυσίδας ηλεκτρονικών ειδών και… βιβλίων, θα συζητούσε για μουσική, για ταινίες, για βιβλία. Με ποιους; Με έναν ραδιοφωνικό παραγωγό του Βήμα FM και με έναν συγγραφέα και αρθρογράφο των «Νέων». Το Συγκρότημα Μαρινάκη δείχνει τη… γενναιοδωρία του σ' εκείνον που στηρίζει τα συμφέροντα του αφεντικού, ιδιαίτερα στη μάχη που έχει ανοίξει ο Μαρινάκης με τους Τσιπροκαμμένους (που πήγαν να τον «στήσουν» αλλά πιάστηκαν στην ίδια τους τη φάκα). Θα κάνει ό,τι χρειάζεται για να χτίσει το προφίλ του… διανοούμενου και τρέντι και… λαϊκού Κούλη.
Τα «Νέα» το έγραψαν απροκάλυπτα: «Η συζήτηση μπορεί να μην είναι πολιτική (όπως σημείωσε και η ανακοίνωση της ΝΔ), η συμμετοχή του Μητσοτάκη όμως δεν είναι ξεκομμένη από τον γενικότερο στρατηγικό σχεδιασμό, να έχει δηλαδή συχνή επαφή με τον κόσμο και την κοινωνία». Οπως λέει ο λαός μας, ο βήχας, το χρήμα και ο έρωτας δεν κρύβονται.
Aποστασάρες
«Αρμόδια για να δικάσει το θέμα είναι η ελληνική δικαιοσύνη και χαιρετίζω το γεγονός ότι με πρωτοβουλία της δικαιοσύνης ανοίγει ξανά αυτός ο φάκελος και περιμένω αποτελέσματα, που να ανταποκρίνονται στο κοινό περί δικαίου αίσθημα. Ολα τα υπόλοιπα –τις παρεμβάσεις του κ. Καμμένου και την αξιοπιστία των μαρτύρων- αρμόδιοι να τα κρίνουν είναι οι έλληνες δικαστές». Ο πονηρός Δημήτρης Παπαδημούλης κρατάει όχι απλώς αποστάσεις αλλά αποστασάρες και από τον Καμμένο και από τον Τσίπρα, τον Κοντονή και τον Τζανακόπουλο, που έχουν προσφέρει πλήρη κάλυψη στη δράση του ακροδεξιού κυβερνητικού εταίρου.
Τις ίδιες αποστάσεις, με πιο προσεχτικό τρόπο, κράτησε και ο Νίκος Βούτσης. Προήδρευσε στη συνεδρίαση της Βουλής όσο κράτησε η συζήτηση τριών επίκαιρων ερωτήσεων για το θέμα (προφανώς για να ελέγξει την κατάσταση αν τυχόν παρεκτρεπόταν), όμως -παρά το συνήθειο του- δεν έκανε το παραμικρό σχόλιο για την ουσία. Δεν υπερασπίστηκε τον Καμμένο και όταν του την έπεσε ο Μπουμπούκος, προκαλώντας τον να πάρει θέση, παρέμεινε… Βούδας. Ούτε τότε είπε κάτι προς υπεράσπιση του Καμμένου.